Reklama

Reklama

Mladý Sherlock Holmes

  • Československo Pyramida hrůzy (více)

Obsahy(1)

„I když Sir Arthur Conan Doyle nepsal o mladistvých letech Sherlocka Holmese a jeho první setkání s doktorem Watsonem umístil až do doby jejich dospělosti, byly tyto láskyplné úvahy o tom, co se mohlo stát, natočeny na počest autora, jehož dílo dodnes nesmírně obdivujeme.“ Tato slova zazní v závěru filmu Pyramida hrůzy (1985), který nám představuje slavné Doyleovy literární postavy trochu neobvyklým způsobem. Zavádí nás do Londýna roku 1870, do doby, kdy slavný detektiv ještě navštěvoval kolej, kde se seznámil se svým spolužákem Watsonem, který byl ochoten obdivovat jeho mimořádné dedukční schopnosti. Oba mladíci se brzy ocitnou uprostřed záhadného případu, v jehož pozadí je fanatická sekta stoupenců egyptského boha Osirise, která své nepřátele odstraňuje zvláštním roztokem, vyvolávajícím děsivé halucinace... Snímek Pyramida hrůzy vznikl v produkci Amblin Entertainment, společnosti známého režiséra Stevena Spielberga, a patřil k velkým diváckým hitům 80. let. Jeho přímočarý příběh je prošpikován zvláštními efekty, jež vznikly v Lucasově trikové továrně Industrial Light & Magic. Najdeme mezi nimi i jeden z historicky prvních pokusů o počítačovou animaci v celovečerním filmu, a sice animovaného skleněného rytíře z kostelního okna, jehož autorem byl tehdy neznámý John Lasseter (pozdější zakladatel úspěchu studia animovaných filmů Pixar). Oba hlavní představitelé Nicholas Rowe a Alan Cox (syn známého herce Briana Coxe) se sice herectví věnují dodnes, ale podobného úspěchu už se nikdy nedočkali. Režisérem byl Barry Levinson (nar. 1942), který svého vrcholu dosáhl oscarovým titulem Rain Man (1988). (Česká televize)

(více)

Recenze (211)

shyster 

všechny recenze uživatele

Mladého Sherlocka Holmese jsem neviděl jako malé dítě, ale až nyní a musím říct, že je to znát. Mladí herci do svých rolí patří, jenže samotná zápletka a její velice snadné vyřešení opravdu uchvátí dnes už jen to dítě. Nemohl jsem si nevšimnout toho, kde Rowlingová vzala tolik inspirace pro Harryho. 70% ()

SOLOM. 

všechny recenze uživatele

Celkem povedená mysteriózní detektivka, která nám alespoň naoko nastíní něco z mladí legendárního detektiva. Místy má film skutečně našlapanou atmosféru i děj. Herecké výkony i speciální triky jsou na velice uspokojivé úrovni a především začátek se mi hodně líbil. Asi nejvíce bych vyzdvihl pasáže, kdy měly jednotlivé postavy halucinace. Tady se chlapci od speciálních efektů vyřádili na tehdejší dobu dokonale. ()

Reklama

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Pyramida hrůzy pod taktovkou hvězdné sestavy. Režisér Barry Levinson a scénárista Chris Columbus na počátku svých kariér a k nim Steven Spielberg jako producent. Všichni mají v sobě klus dětské naivity, kterou právě Mladý Sherlock Holmese dokonale vystihuje a současně vzdává hold autoru "předlohy" ACD. Herci nejsou žádné hvězdy, ani se jimi nestali, ale odvádí skvělou práci a stejně jako celý film působí velmi sympaticky. Hodně pěkná mi přišla hra stínů v obraze a práce s nimi, tady si Levinson aspol zaslouží poklonu. Dětská naivita není vůbec na škodu, efekty jsou skvělé a já se skvěle bavil. Mimo to třeba hudební motiv pro egyptskou pyramidu je opravdu úžasná hudba. Hledat tady Harryho Pottera je trochu hloupost, když Columbus všechny své scénáře píše prakticky identicky a ikdyž něco hledat, tak Mladý Indiana Jones je tu jak vyšitý. Chybělo jen cestování po světě:). PS: ještě jedno jméno na závěr, Stephen Norringhton, tehdy ještě jako supervisor přes speciální efekty:)) ()

helljahve 

všechny recenze uživatele

Bol som zvedavý ako na mňa film zapôsobý po vyše 20.rokov keď sme chodili do kina na všetko zo západu. A musím povedať, že je to skvelé natočené, nie len na tu dobu. Film hravo strčí do vrecka aj väčšinu dnešnej produkcie. Pri sledovaní som si aj ja vzpomenul na H.Pottera. Je to ako keby S.Holmes prišiel vyšetrovať do Bradavic. ()

Fr 

všechny recenze uživatele

Film nemá nic společného s příběhy S.Holmese spisovatele A.C.Doyla…. Přesto se dozvíme, proč byl jednou S.Holmes takový, jakého jej známe třeba z příběhu s Lelíčkem. :-) Překvapivě dobře vypadají děti v hlavních rolích! Robinson měl Pátka, Holmes zase Watsona. Právě mladý představitel budoucího doktora je mi nejsympatičtější, snad že je nejvtipnější. Bohužel film přede mnou zůstal v mládí utajen, takže jej hodnotím až z pozice ,,starce“. A ten říká:,, na tu dobu dobrý, jen scénáři ke konci dochází dech“. Ale nejsem si tak docela jistej, jestli je hodnocení ,,mé věkové kategorie“ směrodatné. PŘÍBĚH**** HUMOR** AKCE*** NAPĚTÍ *** ()

Galerie (45)

Zajímavosti (9)

  • Na konci závěrečných titulků je scéna, kde se profesor Rathe podepisuje novým jménem Moriarty, což je úhlavní Holmesův nepřítel. (StevenW.)
  • Když se při prvním setkání Watsona a Holmese ve škole Sherlock trápí hrou na housle, má před sebou na hudebním stojanu partituru od Antonína Dvořáka. (Robbi)
  • Na skleněném rytíři se pracovalo 4 měsíce. Byl první kompletně digitálně vytvořenou postavou ve filmu. Jeho stvořitelem byl John Lassester, pozdější zakladatel společnosti Pixar. (filip.novak)

Související novinky

Vzniknou Rošťáci 2?

Vzniknou Rošťáci 2?

07.04.2014

Pokud vám film z titulku nic neříká, není to zas tak velké překvapení. Rošťáci Richarda Donnera (Superman, Smrtonosná zbraň) jsou obří klasikou spíš v zámoří, kde v osmdesátých letech nabrali podobný… (více)

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

26.11.2012

Ještě těch moderních variací na klasickou detektivku z pera Arthura Conana Doylea nemáte dost? Pak vězte, že po Sherlocku Holmesovi s Robertem Downeyem Jr., televizním Sherlockovi s Benedictem… (více)

Reklama

Reklama