Batman vs. Joker

• USA Batman: The Killing Joke (více)

Barbara se pokouší zabránit loupeži, což se jí nepodaří. S Batmanovou pomocí ale zadrží jednoho ze zločinců. Dívka je nadšená, že má případ, Batman ji ale brzdí, protože má divokou povahu a domnívá se, že se Barbara nebude držet zákonů a pak by mohla lehce podlehnout pokušení zločince zabít. O několik dní později je Batman přepaden, Barbara mu přijde na pomoc a v záchvatu vzteku muže, který ho přepadl, málem zabije. Uvědomí si, že Batman měl pravdu, a rozhodne se v boji se zločinem raději nepokračovat. Krátce nato Barbaru i jejího otce, komisaře Gordona, přepadne Joker v jejich bytě. Komisaře unese do opuštěného lunaparku, kde se ho snaží dovést k šílenství, aby dokázal, že i tomu nejpříčetnějšímu muži stačí "jeden špatný den", aby se z něj stal blázen. (TV Nova)

SaNcHeZ_cz

Pro dobro filmu přehlédnu úroveň úvodní dvacetiminutovky, která oproti geniální předloze táhne tuhle adaptaci ke dnu (byť její smysl v tomto filmovém zpracování chápu). Problém filmového The Killing Joke je, že vše nad rámec triumfálního návratu Marka Hamilla výrazně zaostává za předlohou. Jistě, určité temné prvky z předlohy se dostaly i do téhle animované adaptace a veškeré momenty, kde se objeví Joker a jeho historie s přehledem skvostně dávají vzpomenout na předlohu, která patří mezi nejlepší one-shoty komiksové historie. Zbytek ovšem i přes osvědčené obsazení tak nějak zaostává a dojem tak trochu hraničí s rozpaky. To co Alan Moore před lety napsal, je ve filmové verzi přetvořeno na v podstatě průměrný komiksový snímek, v rámci kterého jsou záblesky geniality, které stojí především na Hamillovi. Zkrátka, je jasné proč právě tenhle komiks byl jeho podmínkou pro návrat do role a proto si ji také zaslouženě užil, dokonce bych si dovolil tvrdit, že z jeho pojetí Jokera je právě to v The Killing Joke určitě mezi nejlepšími. Škoda jen, že všechno okolo něj je tak výrazně staženo do hlubin průměru animovaného univerza DC, který bezesporu pár fanoušků komiksu podráždí volností a autorským přístupem, jakým Sam Liu kultovní komiks zadaptoval. Film nemá ani zdaleka takovou atmosféru, emocionální dopad ani šokující zvraty, které z původního díla udělaly legendu nejen v rámci produkce DC. Pokud tedy The Killing Joke stojí kvůli něčemu vidět, je to další Hamillův Joker. Pokud jdete do filmu s něčím jiným, sáhněte raději po knize. ()

ledzepfan

No, proč né... Já tu první polovinu vnímám jako důležitou pro -alespoň nějaké- emoční hnutí v půlce druhé. Trochu problém mám s kresbou která "lítá" od vcelku hezké až k téměř odfláknuté, což zamrzí hlavně v poslední třetině kde se z celého toho lunaparkovského horroru dalo vytřískat mnohem více.... ()

Frajer42 odpad!

Totální píčovina. První půlhodinka je totálně nezajímavá a ani následující zbytek za zhlédnutí nestojí. Předpotopní animace sice navozuje batmanovskou atmosféru, ale skoro z ní bolí oči. Dialogy jsou totálně nezajímavé, nevtipné a dost debilní. Děj je o hovně. Neznám detailně knižní předlohu, ale měl jsem za to, že Batman byl asexuál, tak proč se většina děje točí kolem nadržené netopýřice. Tohle, že má být pro děti? Fuj, fuj! Když ošklivého, starého a nahého Gordona obskakovaly jakési malinké zrůdičky, tak jsem byl vyloženě zděšen. Naprostá ztráta času. ()

jh666

S Kameňákem jsem na výsost spokojený. Ano, filmové zpracování nedosahuje geniality předlohy, ale stále se jedná o velmi dobrý animák od DC (nejen v porovnání s těmi novějšími, ale i staršími). Úvodní půlhodina je sice slabší, ale podle mě stále v pohodě a polní svůj účel. Chápu, že někteří lidé mají především s jednou scénou problém, ale po zhlédnutí mi to tak strašné nepřijde, byť je to zbytečné. (Pro rejpali, není to poprvé, kdy se něco takového stalo, přečtěte si komiksovou sérii Batman Beyond.) Samotný Kameňák je adaptovaný velmi dobře, především Flashbacky jsou výborné. Vše korunuje geniální práce dabérů. 90 % ()

Jinny

Ačkoliv se mi (vlastně krátká) komiksová předloha líbila, nemůžu říct, že bych z téhle doslovné adaptace byla nadšená. Cesta spíchnutí dvou oddělených příběhů nebyla šťastná, protože ten první slouží jenom k představení Barbary/Batgirl a dal divákům víc důvodů její drama v druhé části prožívat. Jinak má ovšem první příběh uzavřený dějový oblouk a závěr. Druhý a delší příběh je až otrocky věrný předloze, jenže není tak úderný a i vizuálně mi přišla předloha zajímavější. Dala bych rozhodně přednost trochu volnější adaptaci, protože prostor na rozvinutí některých postav a témat tu byl a Batgirl mohla být představená i způsobem, který s hlavním příběhem nějak souvisel (nelegální aktivity původních majitelů zábavního parku, třeba?). ()

• Bezpečnostní kód pro vstup do Francescova sklad je Fibonacciho sekvence "0, 1": 1, 2, 3, 5, 8 (v matematice je takto označována nekonečná posloupnost přirozených čísel - každé číslo je součtem dvou předchozích). (Caszidy)
  • Snímek byl původně určen výhradně pro vydání na DVD a dalších nosičích (jak je v tomto žánru běžné), nicméně po oznámení, že si Kevin Conroy a Mark Hamill zopakují dabingové role Batmana a Jokera, postupně nabyl na takové popularitě, že se producenti rozhodli pro speciální uvedení do kin ve dnech 25. a 26. června 2016. Teprve podruhé v historii se tak stalo, že film ze stáje DC Animation byl uveden na velkém plátně v kinech. Tím vůbec prvním byl snímek Batman a fantom (1993). (Caszidy)

Batman a Joker se vrátí i v kreslené podobě

Batman a Joker se vrátí i v kreslené podobě

15.03.2016

Už za pár týdnů se nám představí nový Batman v podání Bena Afflecka a v srpnovém Sebevražedném oddílu se poprvé objeví Jared Leto jako Joker. Studiu Warner Bros. to ale očividně nestačí, a tak na… (více)