Reklama

Reklama

Nebezpečnejšia než fronta Druhej svetovej vojny bola cesta naň. Riziko si uvedomuje aj kapitán amerického konvoja (Tom Hanks), ktorý má dopraviť nové posily a zásoby spojencom do Európy. Počas piatich dní plavby cez rozbúrený Atlantik bez vzdušnej podpory je však konvoj napadnutý nemeckými ponorkami. Kapitán a jeho flotila vedia, že jedinou šancou na dopravenie tisícok vojakov na front je vyhrať nepredvídateľný boj s nepriateľom. (Itafilm)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (350)

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Tom Hanks jako dobrý pastýř, co mezi slovy „Dear Lord“ a „Amen“ vyvede statečné z atlantického údolí temnot. Pokorně a přitom dynamicky podaná válečná vřava, které lze snadno odpustit ten religiózní háv, mnohdy poslední to věc, co ve chvílích krize a strachu drží nad vodou. Než stravu odmítající kapitán Krause natáhne bačkory, potěší i drobné nuance jako třeba „velrybí“ motiv U-Bootů, nahlodávání psychiky přes rádiové vlny či záběr na nadpozemskou auroru borealis, která přes mračna netečně sleduje to tragické divadlo nezbytné zbytečnosti.. ()

berny2468 

všechny recenze uživatele

Další z řady hrdinů, které ztvárňuje Tom Hanks a opět to ztvárnil skvěle. Tentokráte zde hraje kapitána lodi Greyhound, který má za úkol chránit flotilu před německými ponorkami. A přestože je to pro něj první plavba, ihned prokáže své kvality a um a potopí 4 ponorky. Film je krátký (82 minut) a tak není divu, že utekl fakt rychle. Postavy se nedaří ani základně vykreslit a nevíme o nich zhola nic. Maximálně jakou pozici zastává. Vše tak drží pohromadě Tom Hanks a jeho nezpochybnitelné charisma, které utáhne snad cokoliv a solidní vizuální stránka. Souboje lodí proti ponorkám jsou přehledné a zajímavě natočené. Nestane se, že bychom netušili o co právě jde. Přestože o moc nejde ve výsledku. Je to pouze krátká povídka natáhnutá téměř do celovečerního hávu. Neurazí ale ani nenadchne. Prostě jedna mála z epizod z bitvy o Antlantik. Ale osobně mě trochu straší představa zaplatit za tohle vstupné do kina. Protože ve výsledku to opravdu působí jako velmi solidní epizoda nějakého seriálu. 5/10. ()

Reklama

classic 

všechny recenze uživatele

„ŠEDÝ STAVAČ (vzteklý pes)” je jedna zo štyroch vojnových lodí, keď sa dá zároveň i potvrdiť, že taktiež hlavným lídrom, ktorý ochraňuje (chráni) KONVOJ HX-25 s cieľom Liverpool v Anglicku, čo znamená v skratke zrovna toto: 37 lodí s vojakmi a zásobami si to mieri rovno do Británie, pričom oblasť v Atlantiku, známa, ako „Black Pit” , je priam nasiaknutá samými nemeckými ponorkami, medzi ktorými asi úplne najviac vyčnieva „Sivý vlk” , kde sa veľmi intenzívne snaží o to, aby im všetkým, čo najlepšie znepríjemnil studenú, februárovú plavbu, že niekoľko lodí to poriadne schytá... ? A veliteľ Ernest Krause, veliací dôstojník Greyhoundu, musí mať pevné nervy zo železa, keď neustále odoláva samým atakom vo dne a v noci, ktoré sú väčšinou maximálne smrtonosné pre ostatných, kedy ich holé životy, môžu koľkokrát skončiť na totálny „psí tridsiatok” , tak sú často vystavení nebezpečenstvu. Heslo námorníctva znie: „Plnou parou vpred, torpéda nás nezastavia” . Budú sa ním nakoniec riadiť aj muži okolo Krausea ? « Hra mačky s myšou sa môže odteraz začať, alebo sýty vlk naháňa hladného psa, a či naopak ? » / Kameraman a seriálový tvorca i so zopár režisérskymi skúsenosťami - Aaron Schneider, nakrútil dosť pozoruhodný, vojnový počin, odohrávajúci sa výhradne iba na mori, s opulentnými bitkami na priestrannom, atlantickom oceáne, keď som sa ale spočiatku trochu obával „béčkových” , vizuálnych efektov, ktoré mi pripomínali Emmerichov Midway (videl som trailery, a tak som si to spojil dohromady), čo sa vďaka Pánu Bohu našťastie nepotvrdilo, čiže som nezaznamenal žiadne rušivé elementy, týkajúce sa tejto filmovej zložky, ba práve naopak, boli kvalitne koordinované s extra dynamickým ZVUKOM, ktorý náramne presvedčivo "korešpondoval" s hudbou Blakea Neelyho. Tom Hanks, ako jediný výraznejší herec, si v podstate celý film »ukradol« iba sám pre seba, ešte si aj napísal vlastnoručný scenár, čiže zrejme ide o jeho vysnený projekt ? Ostatní, vedľajší herci, príliš nevyčnievajú, možno Stephen Graham, Angličan, je vedľa Hanksa - najznámejší, inak všetko neznámi herci, a to je len pre prospech konečnej veci ! Veľmi dobrý snímok, ktorý na poli 90. minút nemá kedy ani nudiť ! ()

Fr 

všechny recenze uživatele

„KONVOJE VEZOUCÍ VOJÁKY A ZÁSOBY DO VELKÉ BRITÁNIE BYLY PRO SPOJENECKÉ SÍLY ZÁSADNÍ. KONVOJE BYLY NEJVÍCE OHROŽENY PONORKAMI, KDYŽ BYLY MIMO DOSAH LETECKÉ PODPORY UPROSTŘED ATLANTIKU. BYLO TO ÚZEMÍ PŘEZDÍVANÉ JAKO „ČERNÁ DÍRA“....“ /// Mám rád „ponorkový“ filmy. Třeba Ponorka… - to je klasika. A tohle je takovej pohled z druhý strany. Nebo spíš shora... Na filmování v oceánu už se dneska nehraje. I tady to nahrazuje CGI a frajer, kterej cáká Hanksovi vodu do ksichtu. Nevadí to, protože baví děj. Nejde ani tak o příběh, ale o tempo a zábavnost. Při relativně krátký minutáži jdeme za chvilku „do vody“ a hlavně do akce. Kapitán Krause vydává rozkazy, sonar maká na 1000%, digitální vlny bičujou loď, kolem sviští torpéda…Už z toho je jasný, že v hlavní roli je kapitán, na kterým leží osud celýho konvoje. Ovšem lodí ubývá… Dobrý drama plný války a schopností člověka, který se bude dát vidět víckrát. A ten závěrečnej patos promíjím… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu „The Good Shepherd“, kterou v roce 1955 napsal C.S.Forester, neznám. 2.) Zajímaj mě všechny černý díry. 3.) Thx za titule „Karel Himmer“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ *** ()

Paxxx.cz 

všechny recenze uživatele

Film na mě působil spíše takovým komornějším dojmem. Hanksovi nicméně svědčí hrát ve filmech ze druhé světové války (Zachraňte vojína Ryana) nebo se podílet na jejich vzniku (Bratrstvo neohrožených a Pacifik). Atmosféra zde měla místy spád, ale upřímně mi vadily některé otravné zvuky v soundtracku a pár scén bylo klasicky přitaženo za vlasy. Na jedno podívání nicméně doporučuji a to především všem jedincům, kteří vyhledávají válečné filmy tohoto období...6/10. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (16)

  • Původně měl film mít premiéru normálně v kinech, ale kvůli pandemii koronaviru byla distribuční práva prodána AppleTV+. (SONY_)
  • Bitevní loď Greyhound skutečně existovala, ovšem potopila ji Luftwafe na jaře 1941 v bitvě o Krétu. Film je přitom zasazen do první poloviny roku 1942. (Bugsy82)
  • Velká část filmu byla natočena na palubě lodi USS Kidd (DD-661). (SONY_)

Související novinky

Tom Hanks plánuje pokračování Greyhound

Tom Hanks plánuje pokračování Greyhound

13.04.2022

Herec Tom Hanks (Most špiónů, Sully: Zázrak na řece Hudson) a jeho produkční partner Gary Goetzman (Zprávy ze světa, Soukromá válka pana Wilsona) si zřejmě našli nový domov na streamovací službě od… (více)

Greyhound nejúspěšnějším filmem na Apple TV+

Greyhound nejúspěšnějším filmem na Apple TV+

16.07.2020

Válečný snímek Greyhound s Tomem Hanksem se stal nejúspěšnějším titulem na streamovací službě Apple TV+. Film režiséra Aarona Schneidera, k němuž Hanks napsal i scénář, zaznamenal rekordní čísla… (více)

Sony vše odsouvá na rok 2021

Sony vše odsouvá na rok 2021

31.03.2020

Ačkoliv se americký prezident nechal slyšet, že by rád měl koronavirus za sebou už do Velikonoc, realita se zatím zdá být poněkud jiná, a ve studiu Sony si to uvědomili v podstatě jako první. Místo… (více)

Reklama

Reklama