Reklama

Reklama

Černé zlato

(TV film)
  • angličtina Black Diamonds (festivalový název)

Obsahy(1)

V návaznosti na dvoudílný hraný film Davida Ondříčka o tragédii na dole Dukla v roce 1961 Česká televize uvádí dvoudílný dokumentární cyklus s názvem Černé zlato. První díl s názvem „Ja sem haviř, kdo je vic“ vypráví na pozadí širších politických, ekonomických a sociálních okolností o životě havířů v ostravsko-karvinském revíru v letech předcházejících právě neštěstí na dole Dukla. Od tvrdé práce v dolech, poháněné snahou totalitního státu o překonání těžebních rekordů, přes rodinný život v nově vybudovaném Havířově až po početné oběti na životech, zaviněných zanedbáváním bezpečnostních předpisů i nekompetencí dosazených funkcionářů. Druhý díl s názvem Nehody a procesy vypráví o tragédiích v uhelných dolech na Ostravsku – na pozadí politického a ekonomického kontextu sleduje nehody od jejich příčin až po následky, které zpravidla nesli kádrově nevyhovující inženýři. Jádrem vyprávění jsou právě silné osobní příběhy neprávem obviněných inženýrů, které kádrově žádoucí, leč profesně nekompetentní funkcionáři střídavě využívali pro řešení vlastních problémů a střídavě z vlastních selhání obviňovali. Dokument v režii Jakuba Režného a Báry Kopecké konfrontuje výpovědi pamětníků s dobovými archivy a vstupy historiků. (Česká televize)

(více)

Recenze (33)

Dragoni 

všechny recenze uživatele

Velice zajímavý a cenný dokument mapující život havířů za komunistického režimu, který nebyl vůbec jednoduchý a mnohé to stálo život při plnění nesmyslných předsevzetí v extrémních podmínkách štol, které měli jen půl metru výšky. Černé zlato pojednává o tehdejším životě v nesmyslném a hloupém režimu, kde se kladl důraz na těžký průmysl, neefektivní ekonomiku a vykonstruované politické procesy. ()

cpt.Lynch 

všechny recenze uživatele

Havířiny za komančů vyzdvihované do nebes, po revoluci spíše vysmívané, se dnes, v době útlumu a konce těžby v OKR chytla ČT a v dokumentu černé zlato a filmu Dukla 61 ji vzdala hold, který si stoprocentně zaslouží. Havířina není jen těžké a nebezpečné řemeslo, ale doslova životní styl. Havířina od 50. Let formovala nejen severní Moravu, ale s trochou nadsázky i celou českou republiku (chlapi občas vyjeli propít výplatu i mimo revír :). Dokument perfektní. Škoda že se autoři nepustili do delší stopáže, šlo by udělat klidně 5 – 10 dílů. Tak zdař bůh! ()

Reklama

Lukin413 

všechny recenze uživatele

DÍL PRVNÍ: Další dílek do skládačky naprosté neúcty minulého režimu k člověku. Dokument samotný je klasickou směsicí archivních záběrů a mluvících hlav, vykresluje běžný život horníků, období masového nárůstu těžby i běžný pracovní den. Mluvící hlavy jsou však vybrány velmi dobře, od bývalých horníků (včetně těch "lidovějších" a prostších) k současným odborníkům, množství zajímavých informací je opravdu obrovské. Archivní záběry pak zase vyvolávají tu správnou klaustrofobóbní náladu. PS: Zaujalo mě konejšivé vyjádření jedné paní o ubytovně brigádníků z měst a škol v tom smyslu, že dělali bordel, ale že to se dá pochopit, když jsou daleko od domova a bez rodin. Zajímalo by mě, zda by takto konejšivě mluvila třeba o ubytovně s uprchlíky. DÍL DRUHÝ: V podstatě to stejně, těžba a těžký průmysl na pozadí politických událostí období po válce k současnosti. Hutné, mrazivé. ()

carl.oesch 

všechny recenze uživatele

Dokument v obou dílech skvělý. Opravdový dokument, jak má být, a ne manipulativní slátaniny ala Daliborek. V prvním díle se mi líbil přístup těch pamětníků, kteří ze sebe nedělali veledůležité celebrity ani všeználky, vytvářející "přesah" a hodnotící za každou cenu. Prostě mozaika, která více než jasně ukazovala, jak se tam žilo a nejen horníkům. Druhý díl fascinující tím, že mimo jiné ukazoval, jak ti bánští inženýři, po děsivých zkušenostech po onom soudu z raných padesátých let (ještě za Gottwalda), kriminálu a na okraji smrti našli zase sílu se vrátit a na dole pracovat dál. A vykládá-li někdo, že proč do toho tahat politiku, tak je mimo, protože tohle politika prostě je už v samé podstatě. A kreatura zvaná Kolder je jenom takovou třešničkou na pomyslném dortu. Bohužel, za nejstupidnější příspěvek k tomuto opravdovému dokumentu považuji onen od Lukin413, protože vytáhnout slova o ubytovně a bordel dělajícíh brigádnících a vyrukovat s uprchlíky může jenom velký omezenec, protiváha různých těch okamurovců z opačného konce, ale na stejně nízké myšlenkové úrovni. Porovnávat lidi, kteří tam přišli sice buď celkem dobrovolně, aby si za děsivou cenu vydělali o trochu víc peněz, než bylo ve zbytku republiky možné, ale taky těch, kteří na brigádu šli přímo z trestu a nebo aby si vylepšili pošramocený kádrový posudek s "uprchlíky", domáhajícími se arogantní arogancí všech možných výhod, aniž by se na nich jakkoliv podíleli může pouze neomarxistické sluníčko, které nic neví, nic nezná, ale zato má potřebu vynášet kategorické soudy..... ()

troufalka 

všechny recenze uživatele

V kombinaci s dvoudílným filmem Dukla 61 velmipoučné. Zatímco Ondíček se snažil přiblížit katastrofu z lidského pohledu na modelu jedné rodiny a zaměřuje se především na pohled ze strany manželek havířů a těch, co fárali. Politické pozadí je pouze lehce nasítěno. Naproti tomu dokument mapuje celou dobu včetně politické situace a odhaluje širší souvislosti. ()

Galerie (2)

Reklama

Reklama