Hlava 22

Seriál Hlava 22, natočený na motivy věhlasného stejnojmenného románu Josepha Hellera, vypráví příběh prohnaného a bezkonkurenčního flákače Yossariana (Christopher Abbott), pilota bombardéru amerického letectva za druhé světové války. Ten je celý bez sebe, protože se ho snaží zabít tisíce lidí, které nikdy neviděl. Jeho skutečným nepřítelem je ale vlastní armáda, neustále navyšující počet misí, které musí letci absolvovat, aby splnili povinnost. Pokud se však Yossarian jakkoli pokusí vyhnout svým nelogickým povinnostem, poruší absurdní, byrokraticky vykonstruovaný paragraf známý jako Hlava 22, který udává, že obavy o vlastní bezpečnost tváří v tvář skutečným a bezprostředním ohrožením jsou důkazem racionálního uvažování. Letecké povinnosti může být zbaven ten, kdo je uznán za psychicky narušeného a zároveň požádá o uvolnění. Žádost o uvolnění ale svědčí právě o psychickém zdraví a proto k němu dojít nemůže. (HBO Europe)

Janega

Ak by ste sa ma spýtali na moju najobľúbenejšiu knižnú postavu zo všetkých kníh, ktoré som čítal, bol by to Yossarian. Pilierom knihy sú určite postavy, ktorých je tam naozaj obrovské množstvo, no každá z nich má svoje opodstatnené miesto v knihe, každá postava predstavuje akúsi karikatúru, s ktorou je Yossarian, ktorý v knihe predstavuje "normálnosť", konfrontovaný. Bohužiaľ v seriáli sú tieto postavy napísané dosť povrchne, dokonca uniká pointa ich konania. Kniha má úžasné komické, ale aj filozofické rozhovory a tu scenáristi nešpekulovali, ale od slova do slova ich herci odrecitovali, čo kvitujem. Chválim výpravu, seriál zobrazuje výbornú obrazotvornosť knihy. Vidno, že sa nešetrilo. Záver seriálu ma trochu sklamal. ()

misterz

Prvá časť bola slabšia, no ale potom sa to už rozbehlo. Nádhera, nevedel som, čo skôr obdivovať. Ukážková kamera, bláznivosť mnohých absurdných situácií (keď Hugh Laurie alias Major de Coverley letel do tej Bologne tak som skoro pukol od smiechu), situačný čierny humor, vážne a smutné chvíle, jednotlivé postavičky - ktoré bavili (vrátane tej čo hral Clunyj - to sa mi stalo prvý krát), záverečná dráma - ktorá zasiahne diváka svojou hĺbkou a myšlienkovým presahom.... a mnoho ďalších pozitív. Veľká spokojnosť, môžem len odporučiť. Silný nadpriemer. 85/100 ()

Lacike

Mám rád Clooneyho ako herca, ale jeho režijné počiny mi pripadajú neskutočne nezáživné. Z tohto seriálu som vydržal sledovať 2 epizódy a u každej som sa iba raz pousmial, čo je dosť málo na to, že to má byť satira na armádu. Všetky tie vtipy mi pripadali rovnako otrepané jak v Kameňáku a ani ich prevedenie ma nebavilo. Ani staré filmové spracovanie tejto témy ma nenadchlo, ale oproti tomuto seriálu to bola úplne iná liga. Pri filme som sa aspoň ani na chvíľu nenudil. Radšej si po dlhej dobe pustím zase nejakú epizódu MASHu. 4/10. ()

M.i.k.e

knížku jsem nikdy nečetl (ačkoliv mi její existence a děj není úplně neznámý) a ani jsem doposud neviděl žádné její zpracování.Tahle minisérie tak pro mě byla premiérou a musím říct,že jsem si nevybral špatně.Hlava 22 ukazuje všechnu tu zhůvěřilost války a vojenské mašinérie a podává to stylem,který osciluje mezi hodně černým humorem/satirou až po opravdu dojemné,či dokonce dost drsné scény.Prostě funguje tak jak by měla a i když je zasazená do období druhé světové války,je s přehledem aplikovatelná na libovolnou dobu a stále je tak velmi aktuální.Technická stránka a dobří herci už jsou tak nějak samozřejmostí...80% ()

zdenny

Kniha byla daleko lepší. Ne že by tam chyběl ten nenucený humor. Myslím si ale, že v knize je daleko lépe rozepsán. Zde jsou klíčové souvislosti sice uvedeny, ale jen proto, aby se ve filmu objevily. Nemyslím si, že by divák neznalý knihy mohl poznat kontext a tudíž si film i postavy důkladně užít. Prostředí pěkné, natočeno kvalitně. 60 %. ()

PF 2020

PF 2020

31.12.2019

Tak Le Mans ’66 nakonec v celkovém hodnocení uživatelů ČSFD.cz porazil i oceňovaného Jokera. Není to zas až tak překvapivé, jedná se přeci jen o pozitivnější film, a to máme rádi. Což dokazuje i… (více)