The First

• Velká Británie The First
USA, 2018, 6 h (Minutáž: 45 min)

Beau Willimon

Kamera:

Adam Stone

Colin Stetson

Sean Penn, Natascha McElhone, LisaGay Hamilton, Hannah Ware, Keiko Agena, James Ransone, Anna Jacoby-Heron, Oded Fehr, Melissa George, Annie Parisse (více)

Drama z blízké budoucnosti o posádce astronautů, kteří se snaží stát prvními lidmi na Marsu. Pod vedením vizionářského magnáta Laze Ingrama (Natascha McElhone) posádka podstupuje nebezpečí a osobní oběti při největším průkopnickém činu v historii lidstva. (dogma97)

erased

The First téměř nepotřebuje Mars ani dramatickou zápletku, přitom z něj srší čisté nadšení z lámání hranic a zkoumání nepoznaného, podobně jako z oceňovaného Marťana. A na tomto nadšení jsem se vezl od prvních tónů. Technicky je totiž na naprosté špičce seriálové tvorby a to v roce 2018 není zrovna malé tvrzení. A přestože je to celé tak "o ničem" jako tento trailer, je to bezmála geniální, málem civilní sonda do života všech E. Musků, Armstrongů a Charlesworthů, kterou by byl hřích minout. A přestože (protože?) mám i několik dní po dokoukání první série husí kůži při libovolné vzpomínce, strašně rád bych viděl i její pokračování, ačkoli by pocitově musela přeřadit na úplně jinou kolej. Tito průzkmníci už jsou totiž jako rodina. ()

PAVEK

Těžko se mi hodnotí tento seriál, jelikož byl nakonec o něčem jiném, než jsem čekal. Namísto sci-fi jsme se dočkali psychologického dramatu, na jehož pozadí se odehrávají přípravy první lidské mise na Mars. Sean Penn je excelentní, celkově má seriál velmi dobrou atmosféru, byť díly nejsou kvalitativně vyrovnané a občas ta složka rodinné tragédie, která je v seriálu přítomna, vystupuje na povrch až příliš na úkor všeho ostatního, což má za následek řadu relativně nudných pasáží. Velká škoda, že Hulu seriál neobnovilo pro druhou řadu, protože tam už bych se nutně dočkal toho, co jsem čekal od řady první. Slabší čtyři hvězdičky. ()

DwayneJohnson

Neskutečná pecka. Skoro po všech stránkách. Jak té herecké (výtečný Penn a ještě lepší McElhone), tak hlavně na straně příběhu. Žádná tak americky typicky klišovitá sračka, ale naprosto uvěřitelný děj o první, lidské cestě na Mars v hodně blízké budoucnosti. Vše, co tomu předcházelo, všechny vzestupy a pády, tragédie a naděje, tohle vše sledujeme v průběhu asi dvou let, až do dne D, po kterém zbyde už jen pětice hrdinů s mizejí, modrou planetou za zády. Až jsem měl z toho všeho mravenčení v zádech, jak to všechno v závěru klaplo. A vůbec si nedokážu představit, že by po tahle perfektním konci vzniklo nějaké pokračování, protože právě v něm byla podle mě největší síla. Ta nejistota, strach z kroku do neznáma, ale zároveň nesmírná touha a odhodlání, jedním slovem perfektní. ()

Petike

Dramatický seriál nemusí sa rovnať vleklá nuda. Tobôž nie dramatický seriál o vesmírnom programe. Product placement väčší než v bondovkách. Ledva uveriteľné postavy, ubíjajúco otrepaný telenovelovitý dej, ktorý by vysmiali aj scenáristi Rosalindy. Celé to pôsobí ako líbesbríf Seana Penna Seanovi Pennovi, robený ako nadšenecky nekvalitná napodobenina filmov Terrenca Mallicka. Má toto Agnieszka Holland zapotreby ? Mohla režírovať aj lepšie seriály. Radšej si pozrite From the Earth to the Moon alebo hoci aj Space Odyssey: Voyage to the Planets. ()

warrenur

Po troch dieloch sa zatial vyjadrim iba k soundtracku. Je uzasny. Po dopozerani celej serie mozem dopisat akurat to, ze sa jedna o vybornu dramu z pohladu astronautov, kde vnimat hlavne rozpory v ich osobnych zivotoch a ich odusevnelym poslanim byt prvymi, co sa dostanu na planetu mars. Nie je to ani zdaleka sci-fi, na ktore su zvuknuty odchovanci hocakeho "Star-serialu". Herecky i technicky sa jedna o absolutne bezchybnu filmarcinu. Tiez vydobytky techniky blizkej buducnosti na mna posobili nenasilne. A hoci priznam, ze niektore casti som pocitoval miernu nudu, kedze drama nie je zrovna moja "salka kavy" :), zaverecny diel bol vynikajuci. A kvoli nemu tej pol-hviezdy pridavam. Serial urcite nesadne kazdemu. Nenesu sa v nom totiz jednoduche, naivne, ci skratkovite a jednoznacne riesenia. Divacke pocity v zavere vsak urcite stoja za to a osobne som mal dojem, akoby som v tom raketoplane sedel s nimi. Odporucam. ()

• Natočeno na kameru Panavision Millennium DXL. (Jas3)