Sibel

Pětadvacetiletá Sibel žije v odlehlé horské vesnici v Turecku poblíž Černého moře. Je němá, ale se svým okolím komunikuje prastarým pískaným jazykem. Když se ve vsi rozšíří zvěsti o vlku, jenž se toulá po okolí, Sibel vezme pušku, opustí otce a sestru a plná odhodlání vyrazí do lesů. Zde se setkává s mužem, který je podobným vyděděncem jako ona. Tento člověk, zraněný, vyhrožující a bezbranný, je první, kdo se na ni podívá zcela novým pohledem. (Cinemax)

Ephemeris

Čiernomorská oblasť Turecka ma upútala už vo filme Med (2010). Husté lesy, tabakové a čajové plantáže, v jednom kuse dážď. A hlavne: žiadni zasraní all inclusive turisti. Na pozadí týchto dramatických scenérií o nič menej dramatický príbeh, ktorý sa ale rozbieha až ku koncu. Neodpustím si ale istú kritiku. Neverím totiž, že by sa okolie takto zle správalo k postihnutej mladej žene, ktorá dobre vyzerá a hlavne je dcéra samotného starostu... 3,5* ()

SAINTS

Film sa odohrava v odlahlej Tureckej dedine.A hlavna hrdinka komunikuje s vlastnym jedinečnym jazykom.Film pripomina tvorbu bratov Dardenovcov.Sibel ma aj svoju mysticku stranku,ktora je ponorenym sa do miestneho folkloru a vznešeneho prostredia krajiny.Sibel je vzpurna samotarka,ktora sa pre svoje rečove postihnutie stala v komunite v ktorej žije videdencom,otec ju dokaže pochopit no nezaobchadza s nou s rešpektom.Sibel putuje po okolitych lesoch,občas sa rozprava so šialenou ženou Narin,alebo lovi vlka.Až jedneho dna stretne vojnoveho dezertera Aliho.Zo Sibel sa stava feministicka hrdinka,ktora sa rozhodla bojovat aj napriek všetkym rizikam a ponižovaniu,ktore so sebou tento boj prinaša.Turecko sa stalo živnou pôdou pre silne filmy zamerane na ženy.P.S.predstavitelka Sibel Damla Sonmez ma krasne zelene oči. ()

rivah

Pozoruhodný film z pro nás exotického prostředí, avšak jeho téma je univerzální. Cagla Zencirci (ročník 1976) je režisérka narozená v Istanbulu, natáčí spolu s Guillaume Giovanettim. Film táhne Damla Sonmez s uhrančivým pohledem, nicméně i ostatní aktéři působí autenticky, uvěřitelně. Zajímavé komentáře: https://variety.com/2018/film/reviews/sibel-review-1202917280/ http://zone-critique.com/2018/10/26/sibel-de-guillaume-giovanetti-et-cagla-zencirci/ https://www.hollywoodreporter.com/review/sibel-review-1198763 ()

Danikaa

Čo môžete čakať od krajiny, kde si ešte v roku 1980 mohol zobrať bývalý prezident Abdullah Gül za manželku 15-ročnú dievčinu. (Zákon platil do roku 2002). Kde sú stále bežné dohodnuté, či vynútené manželstvá a existuje tu polygamia. Kde je možné zabitie zo cti a vidiek je spútaný islamskými zvykmi. Všetkými zavrhovaná nemá Sibel je slniečko, ktoré s týmto nesúhlasí a snaží sa žiť podľa svojich predstáv. Svoje šťastie i keď len na krátku chvíľu nájde v lese, v podobe Aliho, skrývajúceho sa pred odvodom na vojnu. Jemne citlivo spracované. Otvorený optimistický koniec však nie je celkom reálny. 80% ()

sochoking

Dnes som nevedel, na čo mám chuť a tak som nechal rozhodnúť myš za mňa. Zatvoril som oči, potiahol myš nadol svojim zoznamom filmov na disku, zastavil, dvakrát klikol ľavým a čo sa mi otvorilo, to som si pustil. No a nakoniec Sibel bola super voľba, ktorú na dnešný večer za mňa 'odšéfovala' synchronycita! A kedže som nemal ani najmenšiu šajnu, čo som si to pustil, môj zážitok sa stupňoval a umocňoval s každou minútou blížiacou sa k záveru filmu. Aby som to skrátil, je to film, pri ktorom sa vám môže otvárať nôž vo vrecku. Inými slovami, je to o starousadlíkoch žijúcich v horách, kde klebety a ohováranie za chrbtom druhého plodia len zlo, ktoré v najhoršom prípade poštve proti sebe i tých najbližších. ()