Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Donald Sutherland si v tomto snímku zahrál nacistického špióna, který na rozkaz Führera pronikne do válkou sužované Anglie. V zájmu splnění svého úkolu je ochoten zabít i ty nejnevinnější lidi a dokáže zůstat v Británii až do předvečera spojeneckého vylodění v roce 1944. Když zjistí, že invaze se má odehrát v Normandii, musí se tajný agent urychleně sejít s ponorkou kotvící u jednoho odlehlého ostrova. Jeho misi ale ohrožuje Kate Nelligan, frustrovaná manželka ochrnutého velitele RAF. Přestože se do německého špióna zamilovala, plánuje ho udat poté, co zabije jejího manžela. V závěrečné scéně není nouze o napětí, protože Sutherland svádí souboj s časem, aby se včas setkal s ponorkou a předal informace a také aby zabránil, aby ho odhodlaná Britka prozradila. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (31)

ilemas 

všechny recenze uživatele

Možná je to tím, že jsem si film pustil hned po dočtení jedné z nejskvělejších knih Kena Folletta a při čtení jsem si představoval v roli Lucy Nikole Kidman za mlada. I když je to až na pár nepatrných detailů zfilmováno docela přesně tak mně film dost zklamal. Donalda Sutherlanda mám jako herce velmi rád, ale v roli Fabera bych si také představoval někoho jiného. Záběry ostrova se ale povedly. Kdybych nečetl knihu, tak bych asi hodnotil více. Kdo film ještě neviděl, doporučuji nejprve přečíst knihu. ()

markotter 

všechny recenze uživatele

Zprvu se nezdá, že to bude nějakej napínák, tempo je pomalejší a Donald Sutherland zabíjí s takovým jakoby mechanickým klidem. Od té doby, co mu ale začne týct do bot, tedy obrazně i doopravdy, tempo zrychlí, události získávají spád a z filmu se stane výborný thriller na téma kdo z koho. Neustále kulminující napětí až do poslední minuty, fakt paráda. ()

Reklama

Han22 

všechny recenze uživatele

Zasadit thriler do prostředí 2. světové války - proč ne. Ale když jsou hlavní postavy uťápnutá domácí pipka na jedné straně a na druhé straně totálně nesympatický Sutherland, tak tak nějak nebylo komu fandit. Jistě, finále je super a Sutherland vraždí koho potká, ale celý to působí na mě tak nějak béčkově, skoro jako ty honičky se špiony v Majoru Zemanovi. EDIT 2024: Výtky platí - nesympatické postavy a v první půlkce laciný, ušmudlaný, nudný a pitomý válečně špionážní film tak na 2*. Kupodivu jakmile se to změní v thriller stylu "psychopat v domě" tak se z toho stává solidně gradující a ve finále výborný thriller skoro na 4*. V průměru tedy nechávám 3*. ()

Rimland 

všechny recenze uživatele

Pět let po Orlovi si Sutherland opět střihnul špicla ve službách Třetí říše, který si za nepřátelskou linií užije vedle svých povinností i nějaké to I&I (Intoxication & Intercourse). Namísto sympatického a prohnaného irského šviháka z výše zmíněného filmu tu je pro změnu v roli poněkud sociopatického esa Abwehru se stilettem vždy připraveným v rukávu. Ale i když je to tentokrát řádný zmetek, člověk mu prostě nedokáže nefandit. Špionážně-válečná "oddychovka" ze staré školy, jaké se dnes už prakticky nedělají (výjimkou budiž taková Enigma), která má krom Sutherlandova charismatu (a Nelliganiných křivek) ještě navíc Rózsovu hudbu a hlavně tu kouzelně chladnou deštivou atmosféru Britských ostrovů. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Ať se jde bodnout celá hvězdná sestava kolem přeceňovaného Pearl Harboru, tady i Honza Svěrák možná čerpal (nebo mohl čerpat) inspiraci pro svůj Tmavomodrý svět. Překvapivě skvělý válečný thriller se silnými prvky romantického příběhu. Donald jako chladnokrevný vrah, Kate jako neuspokojená (ale žhnoucí) manželka. Námětem blízko snímku Orel přistál (1976), ve kterém shodou okolností Sutherland také hrál. Hlavní postavou je opět německý špion, jemuž ale z principu nelze fandit, v první polovině filmu chybí protějšek, kladný hrdina, kterým se v samotném (snad maličko přehnaně vygradovaném) závěru stává Kate Nelligan, o jejíž intimních půvabech nás režisér neopomene přesvědčit. ()

Galerie (46)

Zajímavosti (2)

  • V čase 24:42 je pohled na letiště, kde je vidět i několik vrtulníků „moderního“ vzezření. Což je v roce 1944 na anglickém území nesmysl. (Winster)

Související novinky

Zemřel Donald Sutherland

Zemřel Donald Sutherland

20.06.2024

Přichází velmi smutná zpráva ze Spojených států. Ve věku osmaosmdesáti let odešel americký filmový velikán a plodný herec s přibližně dvěma stovkami filmových a televizních rolí na svém kariérním… (více)

Reklama

Reklama