Reklama

Reklama

Eli Roth: Historie hororu

(seriál)
  • Česko Kapitoly z historie hororu (více)
USA, (2018–2021), 13 h 18 min (Minutáž: 42 min)

Režie:

Kurt Sayenga

Scénář:

Kurt Sayenga

Hrají:

Eli Roth (průvodce), Greg Nicotero, Rob Zombie, Stephen King, Joe Hill, Alan Maxson, John Landis, Quentin Tarantino, Edgar Wright, Norman Reedus, Josh Hartnett (více)
(další profese)

Série(3) / Epizody(19)

Obsahy(1)

AMC Visionaries: Eli Roth: Dějiny hororu nabízejí širokou plejádu mistrů hororu - vypravěčů a hvězd, kteří se stali pilíři tohoto žánru -, zkoumají jejich nejproslulejší témata, odhalují inspirační zdroje tvůrců a napětí pnoucí se mezi jejich minulostí a přítomností. Na seriálu se podepsaly přední autorské osobnosti kategorie A, jako jsou Stephen King, Quentin Tarantino, Jordan Peele, Jason Blum, Robert Englund, Linda Blair, Tippi Hedren, Rob Zombie, Haley Joel Osment, Jack Black, Jamie Lee Curtis a mnozí jiní. (AMC Czech)

(více)

Recenze (12)

Víteček 

všechny recenze uživatele

Není to ani tak moc dokument a rozhodně se to příliš nezaobírá obecnou historií hororu. Jen si každý díl vybere pár filmů, nad kterými se pak účinkující rozplývají. Chybí nějaké širší zasazení do kontextu, spousta filmů je vynechána, neobsahuje to ani žádnou historii vývoje hororu. Neúspěšné filmy nejsou zmíněné vůbec a aby to obsahovalo nějakou kritiku filmů nebo alespoň jejich kritický rozbor, to už vůbec nemůže člověk čekat. Slušná oddechovka, když si chce člověk zavzpomínat nebo naopak najít nějakou inspiraci ke sledování, ale dokumentární hodnota je nízká. 55 %. ()

jokino 

všechny recenze uživatele

Osobne sa mi dokument celkom páčil, až na pár detailov. Niektoré snímky dostali veľa priestoru (možno až moc), iné zasa podstatne menej. Čo ma dosť prekvapilo a nebol som z toho zrovna nadšený, že niektoré snímky, ktoré by som osobne až tak nezaradil do takéhoto typu žánru a dokumentu, tam boli a dostali slušný priestor, no iné, svetovo podstatne známejšie a dnes už doslova veľké KULTY - nič. Možno sa z nich na sekundu mihla nejaká fotka na obrazovke a to bolo všetko. A to, ako sa nad niektorými, povedal by som, že dosť nepodstatnými snímkami až rozplývali, mi prišlo tiež trochu zvláštne. Takže niektoré, skutočne žánrové klenoty svetovej kinematografie, úplne vynechali (ťažko povedať, prečo..?) a iné, žánrovo podstatne slabšie, tam mali celkom vo veľkom "zelenú".. Nebolo to tak objektívke, akoby som čakal a predpokladal, ale ok, zasa sa takéto nevidí každý deň.. ()

Reklama

Klajnik 

všechny recenze uživatele

První série za 3/5. Eli Roth má kontakty a sehnal řadu zajímavých lidí. Hlavně to ale konceptuálně fungovalo, protože se vezme hororvý subžánr a pak se interpretuje, případně ukazuje, jak se v čase měnil. Bohužel to není ani ze třetiny tak intelektuálně stimulující jako třeba Žižkův Perverzní průvodce. Sám jsem většinu jmenovaných hororů viděl, ale musím dodat, že jsem se u hororu bál jen jednou - když jsem v 8 letech viděl Texaský Masakr z roku 2003. Pak jsem získal imunitu a už na mě nic nefungovalo děsivě. Baví mě ale vizuálně, konceptuálně a filmové násilí považuji za zábavnostní aspekt. Přizvaní hosti však nešetří se superlativy a vypráví, jak tehdy horor nemohli snést, nebo jím byli poznamenaní anebo jak tehdy po Exorcistovi vzali lidi kostely útokem a ptali se herečky, jestli vážně byla posedlá... Asi proto nám důchodci vyčítali, že hrajeme videohry. Nejspíš z vlastní minulosti soudili, že nedokážeme rozlišit videohru od reality. Člověk si ale říká, jestli ti lidé nejsou útlocitní a hloupí. Na druhou stranu uznávám, že já vyrůstám v době, kdy už těžko budu jakýmkoli obsahem vyveden z míry. ___Druhá série za 2/5. Už mi více přišlo, že se v dílech jen prolítne žánr a hosti k tomu řeknou pár zajímavostí, načež se závěrem pronese, že oblud se děsíme proto, že je konstruujem z toho, čeho se děsíme na sobě nebo že zabijáckých děsí se děsíme proto, že každej rodič se bojí toho, že se jeho dítě nevyvede. Už to začal být takový plytký průlet filmů z daného subžánru. ___Třetí sérii jsem už těžko dokoukával, takže 1/5. Fakt ji lze už brát jen jako takový lehký průlet filmů z daného ranku. Opravdu si totiž nedokážu představit, že by se v roce 2015 někdo mohlo začít obávat Vánoc po shlédnutí Krampusáka, jak naznačil Joe Hill. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Dá sa hodnotiť veľmi kladne, výborne štruktúrované, obsahovo naplnené, len niektoré časti sa až príliš sústreďujú na jeden konkrétny film alebo seriál, ale inak ok. Najviac ma bavili duchariny a démoni, tak ako to hodnotím aj u hororov samotných. Pritom samotný Eli Roth je pre mňa jeden z priemernejších hororových režisérov vôbec. Dokumentom sám seba preskočil o dve triedy. ()

dubinak 

všechny recenze uživatele

Super přehled toho, co nesmíte vynechat v hororovém žánru. První epozoda ve mně absolutně vyvolala chuť dát si celý Walking Dead ještě jednou odznova, ovšem to už je asi docela nesplnitelné vzhledem k tomu, co na nás teď chrlí Netflix a HBO. Super poklona všem hororovým subžánrům a potěšilo mě, že to vzal do rukou zrovna Eli, který sice svoji tvorbou není úplně v áčkových vodách, ale tak nějak se angažuje všude možně a dává najevo svoji vášeň s úctou a respektem. Je tu spousta zajímavých hostů a herců, kteří poskytují autentické komentáře z natáčení a umožňují tak dílům záživně plynout. Některé díly jsem si pouštěla sama v noci a dokonce jsem se přistihla s náznaky strachu. Osobně asi nejvíce potřebuji dohnat kousky s vlkodlaky, protože to je monstrum, se kterým mám v hororech zkušenost asi ze všeho nejmíň. ()

Galerie (70)

Reklama

Reklama