Reklama

Reklama

Našel si mladší partnerku, ta zrada zcela otřásla jejím životem. Jill Clayburghová v hlavní roli amerického filmu.
Erika pracuje v newyorské umělecké galerii v Soho, bydlí s manželem Martinem na Manhattanu a starosti o rodinu a jejich patnáctiletou dceru Patti ji dostatečně naplňují. Poměrně poklidný život Eriky se zhroutí, když jí Martin po šestnácti letech společného soužití nečekaně oznámí, že nutně potřebuje změnu. Tou změnou je ve skutečnosti mladá žena, do níž se zamiloval, a proto požaduje rozvod. Erika se cití nejen zrazená a podvedená, ale zdá se jí, že všechny změny spojené s novým životem prostě neunese...
Film, který nabízí hlubší náhled do života a problémů současné ženy podle vlastního scénáře natočil režisér Paul Mazurski. Příběh svojí tematikou a zpracováním v době svého vzniku, vzbudil velkou pozornost a získal řadu ocenění. Úlohu Eriky ztvárnila Jill Clayburghová, která hrála ve filmech Stříbrný šíp, Tančím, jak nejrychleji dovedu, Začít znovu, Napůl drsňák. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (19)

doinel 

všechny recenze uživatele

Měl jsem zřejmě nadměrná očekávání, ale nakonec to pro mně opravdu nebyl žádný velký zážitek. Film je skutečně ryze americký, v tom ale není problém. Zato nemůžu si pomoct, ten příběh, děj, vlastně i herecké výkony ... nic výrazného, nic skutečně uvěřitelného, pro mě osobně prostě jen průměrný film o ženě, vyrovnávající se s manželovou nevěrou. ()

FoxMulder 

všechny recenze uživatele

Není to studie průměrné ženy, která se musí vypořádat s těžkou ranou osudu. Je to neskutečné, až příliš vykonstruované a místy i lehce nudné; je mimo skutečnou realitu. Film je příliš americký a to je jedna z věcí, která mu ubírá. Kde jinde je nutnou součástí života potřeba mluvit s psychiatrem nebo patrná potřeba styku s kamrádkami v takové míře. Film je silný v detailech, v drobných scénách či vykreslení doby, ale jako celek je to průměr. 3* s odřenýma ušima. ()

Reklama

kobejn 

všechny recenze uživatele

Paul Mazursky je podobnej typ režiséra jako Woody Allen, zajímají ho osobní problémy Newyorčanů, ale ač se nevyhýbá humoru, netočí své filmy primárně jako komedie. Jeho hrdinové také nejsou nutně neurotičtí intelektuálové jako u slavnějšího kolegy. Dokáže však jejich osudy podat stejně poutavě a stejně realisticky, takže nesouhlasim ani s Gudaulinem ani s FoxMulderem, že jde v prvním případě o "typicky americky povrchní zpracování vážného tématu", líbí se mi to označení, ale nesedí mi konkrétně na tento film, v druhém případě s tím, že je to "neskutečné, až příliš vykonstruované", já z toho měl dojem právě opačný, přišlo mi to až "příliš skutečné, až příliš možné". A tentokrát jsem neměl problém ani s tím, že to je americké, respektive "newyorské". Film je právě až o příliš všedním tématu, než aby se týkalo jen určité skupiny lidí. Mazursky točil chytré a dospělé filmy a ty tři Oscarové nominace, co film dostal, vidim jako zasloužené. Možná jako nezasloužené vidim to, že je neproměnil, alespoň u scénáře a herečky v hlavní roli. Když porovnám herecký výkon Jill Clayburghové v tomto filmu a Jane Fondové v Návratu domů, zdá se mi, že Clayburghová byla herecky přeci jen o něco lepší, jenže měla smůlu, že hrála jen v "obyčejném" filmu, kdežto Fondová hrála v "politickém", a na to "akademie" slyší vždy víc. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Tak nevím, ale na to, že jde o kritikou oceňovaný snímek, který sklidil ve své době i nějaké ty nominace na Oscara a další festivalové vavříny, mi přišel Mazurského film hodně nevýrazný. Má jednak přetaženou stopáž, jednak mi v porovnání s tím, čeho jsem byl ve svém okolí svědkem v reálném životě, přijde v podstatě jako selanka. Hlavní hrdinka nečelí vážným sociálním problémům, není aktérem bouřlivých rozvodových střetů, hádek o majetek a o výchovu dětí, zůstane jí byt a manžel ji slušně finančně podporuje. Jediným skutečným problémem je sexuální život, který, jak už je v Americe zvykem, probírá se svou psycholožkou. Ale i tady se dokáže otřepat pozoruhodně rychle. Typicky americky povrchní zpracování vážného tématu, které má většinou podle mého daleko krušnější průběh a závažnější dopady. Celkový dojem: 50 %. Souhlasím s komentářem FoxMuldera. ()

Skip 

všechny recenze uživatele

Formálně je to dobrý film, jenže to téma je vzaté až moc po povrchu, nebo, lépe řečeno, mnohým může vadit, a není se co divit, že je nám tady naservírován příběh ženy, které se stalo "pouze" to, že ji po šestnácti letech opustil manžel, nic jiného a hrozného se jí nestalo. Nepopírám, že ji to sebralo, ovšem narozdíl od mnohých jiných z toho vyšla v pohodě a jediný její problém byl bordel ve vlastní hlavě. Takže je to dobře zahrané a natočené, ale jaksi se to chce tvářit jako něco víc, než to doopravdy je, což je velká škoda. ()

Galerie (25)

Zajímavosti (6)

  • Hlavná postava Erica (Jill Clayburgh) sa vo filme objaví v každej scéne. (chesterko)
  • Hlavná postava Erica bola špeciálne napísaná pre Jill Clayburgh. (chesterko)

Reklama

Reklama