Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Tři mladí surfaři v Kalifornii 60. let očekávají příchod bájného dokonalého dnu pro surfování. Splnění snu jim ale může překazit válka ve Vietnamu. (Warner Bros. CZ)

Recenze (7)

eLeR 

všechny recenze uživatele

To čakanie na veľké vlny bolo celkom náročné. Hodnú chvíľu som ani nevedela identifikovať hlavných hrdinov. Samá pitka a bitka, opálené telá a blond vlasy. Nepostrehla som prečo Matt začal piť, prečo sa Jack s nimi pohádal, ani to surfovanie nebolo bohviečo ... prišlo mi to skratkovité, nedotiahnuté. Zlepšenie nastalo tými odvodmi. Príbeh začal mať aspoň nejaké kontúry, na to stredajšie surfovanie sa dalo pozerať, no a ešte hudba nebola marná. 2,5* ()

inutihar 

všechny recenze uživatele

Bezstarostný teenagerský život, milostné problémy, první práce, Vietnamská válka a další životní zlomy, vzlety a pády spojené s dospíváním v Kalifornii 60. a 70. let . Přátelé, kteří se sejdou na pláži před svou poslední velkou jízdou, si ale stále budou blízcí. V ČR prakticky neznámý film Johna Miliuse má velmi blízko k Lucasovu Americkému graffiti a v současnosti bývá považován za jeden z nejlepších filmů se surfovou tématikou, byť v době premiéry to byl obrovský propadák. Inspirováno vlastními vzpomínkami Miliuse a scénáristy Dennise Aaberga. ()

Reklama

misterz 

všechny recenze uživatele

A o čom to vlastne bolo? O surfovaní? O zábave? O letnom flákaní či o balení babeniek? Vážne neviem, čo chcel týmto totálne prázdnym a zbytočným snímkom autor povedať. Chápem, že tu išlo o akúsi oslavu priateľstva a v závere aj o kúsok nostalgie, ale spôsob akým to bolo vyjavené divákovi ma skoro poslal do kómy. Proste nuda ako hrom, banálne a úplne zbytočné. A v závere nepomohla ani tá dlhá, ako žuvačka natiahnutá scéna surfovania na veľkej vlne. Jediná časť filmu, ktorá ma trochu prebrala z letargie a pocitu zúfalstva bola tá s tými vojenskými odvodmi - aspoň trocha srandy, ale tiež žiadna sláva to nebola. Z odpadových záležitostí vysoko vyčnieva jedine hudba, tá bola super, hlavne zo začiatku. Celkovo - hlboký podpriemer, a aj to musím škrípať zubami. 30/100 ()

Visáč 

všechny recenze uživatele

"Let’s go ride some waves." Milius na vrchole komerčného potenciálu, zastrešený vlastnou produkčnou company A-Team Productions, totálne free, riding some waves s excelentne obsadeným triom slušne rozbehnutých talentov. Je v tom všetko: pláže, surfing, parties, peckinpahovské výjazdy do Mexika, esenciálna podstata chlapského kamarátstva, životná skúsenosť, horká pachuť Vietnamu a tie osudové momenty, keď je život v prdeli. Toto sú Johnove Americké graffiti/Lovec jeleňov. ()

VanTom 

všechny recenze uživatele

Ono vlastně nejde o "surfařský" film. Ano, sjíždění vln (úchvatně natočené) trojici nejlepších kamarádů spojuje, ovšem jen jako vedlejší zábava. Je to příběh o dospění ("coming of age"), od srandovně přepjatých mladických párty plných chlastu, holek a rvaček po vystřízlivění povolávacím rozkazem či prostou povinností zabezpečit rodinu, protkaný melancholií po bezstarostných časech nevinnosti, co už se nevrátí, a chlapeckém přátelství, které voda let (snad) neodnesla. Výsledek sice nedrží úplně pohromadě, některé linky nakousne a jiné nechává odtušit, nicméně kouzlo upřímné, svobodomyslné výpovědi nepostrádá. 7/10 ()

Galerie (21)

Zajímavosti (19)

  • John Milius měl v jedné fázi v úmyslu zahrát si roli Beara (Sam Melville) sám. „Ale nemohl jsem,“ řekl. „Ta role je pro mě prostě příliš velká.“ (classic)
  • Velká středa byla po svém uvedení do kin kasovním propadákem a byla rychle stažena z kin poté, co vydělala pouhých 4,5 milionu amerických dolarů. William Katt (Jack) rok po uvedení filmu do kin v rozhovoru s Rogerem Ebertem v roce 1979 vysvětlil, že podle něj byl neúspěch filmu způsoben tím, že se marketing soustředil pouze na bojové scény a surfování. (classic)

Reklama

Reklama