Reklama

Reklama

Bonanza

(seriál)
  • USA Bonanza (více)
USA, 1959, 430x45 min

Tvůrci:

David Dortort

Režie:

William Witney, George Blair, John Brahm, Bernard McEveety (více)

Scénář:

S. H. Barnett, Douglas Day Stewart, Palmer Thompson, Leo Gordon (více)

Hrají:

Lorne Greene, Michael Landon, Dan Blocker, Pernell Roberts, David Canary, Tim Matheson, Lou Frizzell, Johnny Whitaker, Richard Thomas, George Macready (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Ben Cartwright (Lorne Greene) žije na ranči Ponderosa v Nevadě, spolu se svými třemi syny. Nejstarší syn se jmenuje Adam (Pernell Roberts), prostřední Eric (Dan Blocker), zvaný Hoss, je nepřehlédnutelný díky velmi statné postavě. Nejmladší z rodu Cartwrightů je Joseph (Michael Landon), zvaný Little Joe. Každý z bratrů je jiné povahy. Není divu, neboť každý z nich má jinou matku. Po smrti své třetí ženy koupil Ben ranč a společně se syny zde hospodaří na velkém pozemku.
Všichni mají ve městě pověst vážených mužů, kteří se vždy staví proti křivdám, bojují za čest, právo a spravedlnost. Žijí svými každodenními starostmi, jež jsou typické pro jejich dobu. Potýkají se s nezvanými návštěvníky, bezcharakterními zlosyny, indiány i rasismem. Při rozuzlení zápletek se dává přednost morální stránce věci a mírovému řešení konfliktů, na rozdíl od typických žánrových přestřelek.

Kultovní westernový seriál se odehrává během americké občanské války a v období po jejím skončení. Natáčel se v letech 1959 až 1973 jako jeden z prvních barevných TV seriálů. Dosáhl celkem čtrnácti sezón s více než čtyřmi stovkami epizod. Ve vedlejších rolích se objevila celá řada tehdy populárních hereckých hvězd. (hemir)

(více)

Recenze (7)

Flego 

všechny recenze uživatele

Televízna stanica NBC zaujala svojim prvým farebným seriálom Bonanza, ktorý zobrazoval farmársku rodinu počas a po americkej občianskej vojny. Seriál bežal od roku 1959 do roku 1973 a po Gunsmoke je druhým najdlhším seriálom s počtom častí 430. Oproti podobným projektom riešil aj vážne otázky rasizmu či životného prostredia a niektoré diely boli výsostne komediálne. Seriál získal mnoho ocenení a zaujímavosťou bolo, že niektoré časti sa vysielali pod názvom "Ponderosa" ( tak sa volala rodinná farma ). Šiesty komentár. ()

Hopper 

všechny recenze uživatele

Serial, ktory som ako decko pravidelne sledoval vsak nemilosrdne zlozil zub casu. Naivne, ale akosi roztomile. ()

Reklama

pipapa 

všechny recenze uživatele

Slavná haulywůdská "western-klasika" o US-amerických farmářích a nejrůznějších kriminálních živlech po té, co již zabrali velkou část země původním obyvatelům - indiánům, které také již zvětšího vymordovali, aby se pak mohli začít vraždit navzájem - sotva ti "hodní" pochovali jednu mrtvolu, už se opodál válelo dalších pět, a tak pořád dokola. Slaboduché epizody jedna horší než druhá, a že jich je požehnaně, nejen že naivní, ale celá řada z nich doslova debilní. Než dojde k samotné, často jen velmi krátké zápletce/ekšn, vyslechneme si zdlouhavé otravné klišé-dialogy z červené knihovny - krev balená do romantiky = vývozní, patentovaný artikl Haulywůdu...Nad vodou to tady jakžtakž drží velmi dobré in- a ex-teriéry, "na stará kolena" mám ráda i kulisové pseudo-exteriéry, na které má samozřejmě Haulywůd též patent a které se zde povedly...Jediný pohledný, v začátcích celé dlouhé série 23-letý, Michael Landon...Mimo jiné byla i scéna s mužatkou (ep.40) při prvních TV-vysíláních v některých evropských zemích vystřižena - mužatky nebyly v té době ještě tak populární a žádané jako dnes. ()

Galerie (88)

Zajímavosti (8)

  • Jako kulisa v seriálu posloužila tzv. DeMillova stodola, která byla posléze zbourána společností Paramount. (M.B)

Reklama

Reklama