Star Trek: Hluboký vesmír devět

• Česko Star Trek: Stanice Deep Space Nine (více)
USA, (1993–1999)

Avery Brooks, René Auberjonois, Alexander Siddig, Colm Meaney, Armin Shimerman, Nana Visitor, Terry Farrell, Cirroc Lofton, Michael Dorn, Nicole de Boer (více)

Star Trek: Hluboký vesmír devět, čtvrtý seriál z legendárního startrekovského univerza Gena Roddenberryho, je zasazen do poloviny 24. století, odkud přináší dobrodružství týmu důstojníků Spojené federace planet, jimž byla svěřena hvězdná stanice, vytvářející obranný val v blízkosti první stabilní červí díry vedoucí do tajemného kvadrantu Gama. Úkolem posádky Hlubokého vesmíru devět není nic menšího než chránit a zkoumat vesmír a vydávat se na místa, která ještě nikdo z Federace nikdy nenavštívil... (oficiální text distributora)

Klenotka

Líbil se mi propojený děj, válka, a taky fakt, že mocná Federace není až tak mírumilovná organizace jako za dob kapitána Picarda (i když se to vlastně odehrává jen pár let po sobě). První dvě série jsou trochu slabší, ale rozhodně se vyplatí si počkat. P.S. hodnotit seriál podle "pár dílů v televizi", kde byl mizerný dabing a překlad a navíc nikdy neběžel celý, je bláznovství. ()

Rikky007

Tenhle seriál se dá rozdělit na "do 4. řady" a "po čtvrté řadě" První půlka je upovídaný (někdy až moc) úvod do velkého schématu a pak se to náhle rozjede. U nás se myslím ani poslední řady nevysílaly, takže se ani nedivím zdejšímu hodnocení. Ale akční scény z války a podle mě nejlepší epizody s klingony, které byly natočeny, to vše tam je a pěkně provedeno. Takže bych to zdaleka nezahazoval. Navíc je třeba zmínit skvělou práci s postavami a jejich vývojem, která u ostatních sérií nemá obdoby. ()

Lacike

Môj druhý najobľúbenejší Star Trek. Zatiaľčo TNG bolo epizódne, tak DS9 obsahoval veľký príbeh, ktorý sa ťahal naprieč celým seriálom. Ešte prvé dve série sa celkom podobali TNG. Mali epizódny charakter a riešili sa podobné záhady, ale od tretej sa naplno rozbehla línia s Domíniom, ktorá bola neskutočne napínavá a na Trekovské pomery temná. Ukázalo sa, že aj vo Federácii sú zloduchovia a organizácia, ktorá slúži na kontrolu občanov. Nečudujem sa, že to niektorí pravoverní trekkies nerozdýchali a tomuto seriálu neprišli na chuť. DS9 je veľmi podobný seriálu Babylon 5, ktorý vznikal v rovnaký čas a dodnes sa fanúšikovia obidvoch seriálov hádajú kto od koho viac odpisoval. Mne to je jedno a vychutnal som si obidva seriály. Babylon bol k postavám nekompromisnejší a aj keď tam postava nezomrela, tak ju nejaká veľká trauma, ktorú zažila, nadobro zmenila do konca seriálu. To je síce prirodzenejšie, ale práve to, že sa postavy v DS9 radikálne nemenili aj keď zažili krušné časy mi bolo milšie. Tento viacmenej reset vývoja postáv mi vadil len v jednej epizóde s Milesom, v ktorej prežil virtuálne roky vo väzení, čo by človeka poznačilo navždy. Ale inak mi to nevadilo. Z postáv sa vydarili skoro všetky. Benjamin Sisko ako spravodlivý veliteľ s pekným vzťahom k synovi. Len ma u neho trochu sralo ako vydával rozkazy, ktoré neboli úplne v rámci predpisov. Picard v takých prípadoch povedal naplno, že nariadenie poruší, lebo je nespravodlivé. Sisko to vždy podal tak dvojzmyselne, že rozkazy treba plniť za každú cenu. Ale možno, že ten posledný sa niekdy stratil. Najzábavnejšia bola dvojka meňavec Odo a podvodník Quark, ktorá sa neustále špičkovala. Diely s Ferengami patria k mojím obľúbeným. Podobne sa naťahovali zo začiatku nemastný neslaný doktor Bashir a tajomný Garak. Zo žien som totálne žral drsniačku Kiru Nerys. Z TNG tu máme sympatických prebehlíkov O'Briena a Worfa. Ale Worf mi paradoxne do DS9 príliš nepasoval. Pôsobil ako piate koleso u voza, keďže dupľoval Odovu pozíciu. Asi najmenej zaujímavá bola Jadzia Dax kvôli jej predstaviteľke, ktorá mi nesadla a jej náhradníčka z poslednej sérii Ezri Dax, ma nadchla oveľa viac. Výnimočne sa v Treku vydarila aj detská postava, keďže Jake Sisko nebol žiadny génius, ktorý na počkanie opraví Enterprise, ale obyčajný chlapec. Keďže zápletky na seba dosť nadväzovali, tak tu bolo veľké množstvo pravidelných vedľajších postáv. Spomeniem aspoň skvelého záporáka Gul Dukata, najväčšiu mrchu seriálu Kai Winn, zábavných Ferengov Noga, Roma, nagus Zeka, Weyouna a samozrejme nesmiem zabudnúť na najukecanejšiu postavu seriálu štamgasta Quarkovho baru Morna, ktorý sa zakaždým mihol v pozadí a nakoniec sa dočkal aj vlastnej epizódy. Okrem hlavnej línie ma bavila ešte temná alternatívna realita, ktorej venovali jednu epizódu skoro v každej sérii a naše obľúbené postavy tam hrali poriadnych parchantov. Finále, ktorému venovali celých 10 dielov, je dojímavé a strhujúce zároveň. CZ dabing tentoraz príliš nepoznám. Z obidvoch verzií som videl len pár dielov a nepáčil sa mi ani jeden. DS9 má skvelý SK dabing, ale bohužiaľ len prvých troch sérií. Najskôr je ale tak nadobro stratený v archíve Markízy. Dúfam, že sa niekedy dočkáme nádherného remasteru aký má TNG a TOSka. Hneď by som si potom pustil celý seriál znova. Takéto Space opery sa už netočia. 10/10. () (méně) (více)

iXtr3m3

Bez zbytočného komentára a vysvetľovania dôvodov prečo také hodnotenie, nikoho nepresviedčam o správnosti môjho názoru, ale patrí to jednoducho medzi moje naj seriály a tým je povedané všetko... Je pravda, že toto od pôvodnej myšlienky bádania vo vesmíre ustúpilo a dokonca to obrátilo totálne naruby, pretože sa to sústredilo na jeden pevný bod vo vesmíre, ale po toľkých častiach sa jednoducho človek s tými postavami zžije. Potešili aj úlohy z pôvodnej Picardovej zostavy viď. Colm Meaney a Michael Dorn. ()

AxelWers

Celkom fajn spin-off aj keď trochu z iného pohľadu, ale treba si uvedomiť, že lietanie vesmírnymi loďami nebude jediné čo nás čaká v budúcnosti (mal by som skôr napísať "čo bude čakať našich potomkov v budúcnosti", ale chcem byť optimista) a nejaké tie vesmírne stanice určite bude treba. Dej je trochu viac súvislejší ako v TNG, predsa len na vesmírnej stanici k prílišným zmenám často nedochádza. Quark rulez! ()

• Trillskú vedeckú dôstojníčku Jadziu Dax mala pôvodne hrať Famke Janssen. Keď rolu odmietla, bola nahradená Terry Farrell. Úvodné testy trillského make-upu podľa pôvodného výzoru Trillov z epizódy Hostitel (1991) seriálu Star Trek: Nová generace nevyzerali presvedčivo. Preto si maskéri spomenuli na bodky, ktoré mala Kamala z epizódy Ideální partnerka (1992). Kamalu hrala práve Famke Janssen (na fotografii). Bodky Trillov v seriáli Star Trek: Hluboký vesmír devět preto pripomínjú výzor Kriosianov zo seriálu Star Trek: Nová generace. (koba)

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Ve věku osmaosmdesáti let v pátek ve svém domě ve Francii zemřela americká herečka a držitelka Oscara Louise Fletcher. Smutnou zprávu předal médiím její agent David Shaul s dodatkem, že herečka… (více)

Fanoušci Star Treku už popáté na CzechTREKu

Fanoušci Star Treku už popáté na CzechTREKu

31.07.2010

CzechTREK convention - největší samostatná Star Trek akce v České republice – přichází už popáté. Tentokrát v nových prostorách Kulturního centra Novodvorská se koná v sobotu 4. 9. 2010. Akce už… (více)