Devět královen

• Česko Podraz (více)

Juan (Gastón Pauls) se jednoho rána pokusí nemotorně uplatnit stejný podvod na dvě různé pokladní v samoobsluze. Když je odhalen, ujme se ho muž, který ho celou dobu tajně pozoroval. Marcos (Ricardo Darín) se však za policistu pouze vydává: ve skutečnosti je zkušeným podvodníkem, jenž si nevinně vyhlížejícího mladíka vytipoval jako svého nového komplice. Juan se pod Marcosovým vedením rychle vypracuje v mistra přetvářky, který umí šikovně manipulovat s city svých bližních a vymámit na nich prakticky libovolnou částku. Před sehranou dvojicí je teď úkol ukrást a výhodně prodat vzácný aršík devíti známek z období Výmarské republiky nazvaný "Devět královen". Tu vlastní ostražitá dáma jménem Berta (Elsa Berenguer). Špičkoví podvodníci rozjíždějí smrtonosně elegantní hru, v níž neváhají překvapovat jeden druhého. Kromě pravých známek je však ve hře i jejich dokonalá kopie z padělatelské dílny Bertina bratra Sandlera (Óscar Núnez). Důležitou roli sehraje i bohatý sběratel Vidal Galdolfo (Ignasi Abadal) a Marcosova krásná sestra Valeria (Leticia Brédice), jež se sourozencovým životním stylem zásadně nesouhlasí. (oficiální text distributora)

Lacike

Parádny heist film u ktorého celý čas nevieme, kto na koho vlastne šije podraz. Medzitým celý čas sledujeme jak starší ostrieľaný podvodník učí fígle toho mladšieho. Ten s tetou, ku ktorej príde kamarát synovca po nejaké peniaze, dokonca pred pár rokmi na SK skúšali aj nejakí naši podvodníci. Jak som o tom čítal v novinách, tak som si hneď spomenul na tento film. Takže okrem iného to funguje aj ako edukačný film, hehe.  Mňa najviac bavilo sledovať všetky tie podvody z psychologickej stránky. Jak sa podvodník neustále zahráva s obeťou. Je to odporné a fascinujúce zároveň. Podľa miery svedomia každého človeka, ale tá odvaha niekoho chladnokrvne oblbovať je obdivuhodná. Na opakované zhliadnutie film funguje ešte lepšie. Divák si lepšie vychutná jak jeden z dvojice neustále vytvára situácie, vďaka čomu si ten druhý myslí, že to má pod kontrolou, ale všetko je úplne naopak. Takže pointa podľa mňa dokonale dáva zmysel a zároveň si divák všimne, že skoro každý z pomocníkov mali motiváciu sa na podvode podieľať a až tak prehnaná nakoniec pointa nie je. Pochvalu si zaslúži ústredné duo. Nenápadný nevinne pôsobiaci Gastón Pauls a hlavne bezcitný famózny Ricardo Darín, ktorého som vďaka tomuto filmu pred rokmi objavil. Výsledkom je skvelý heist film v ktorom napriek bezchybne prepracovanom podvode hrajú prim skvelé postavy. Zlé jazyky hovoria, že existuje aj nejaký USA remake. Za mňa nič také neexistuje. 9/10. ()

FoxMulder

Vcelku vtipný a zábavný film, který je trochu víc ukecaný, než by mu slušelo. Jak se ale rozjede velký kšeft, začal jsem špekulovat a přemýšlet, jestli jim to vyjde a jestli ne, tak proč ne a byl jsem nadmíru zvědav na konec. A ten mě tedy skutečně překvapil. Musel jsem se ještě chvíli po konci snímku pochechtávat, jen tak pro sebe, jak to nakonec hezky dopadlo. 3,5* ()

liberita

Mierne zdĺhavý začiatok neskôr vystrieda pomerne slušná akčná jazda, ktorej priebeh sa síce dá predvídať, ale výborný, nečakaný a originálny (hoci možno ťažšie predstaviteľný) záver to bohato vynahrádza. Film som videla v origináli, v argentínskej španielčine bez titulkov, čiže určite mi pár vecí uniklo, ale aj tak som sa dobre pobavila, príjemná zmena od podobných žánroviek z Hollywoodu. Plus klobúk dolu pred Gastonom Paulsom, ktorý sa takmer celý čas tváril, ako by mal o koliesko menej a nakoniec aký mysliteľ sa z jeho postavy vykľul. ()

Renton

Scénář: Fabián Bielinsky .. Svého žánru průměr. Stejně tak je průměrný podvodník Juan, kterého u jednoho nepovedeného kšeftu potká Marcos. Ten je zkušenější a hlavně ukecanější. Oba se dají dohromady a přes spoustu kotrmelců a kliček rozjedou jednu větší akci.. Herecky i filmařsky povedená záležitost z Jižní Ameriky, kterou příjemně zdobí několik povedených hlášek, scén a podvodnických fíglů.. ()

Hennesy

Výborný podvodnícky film, tentokrát z Južnej Ameriky. Terčom dvoch parťákov/podrazákov je kolekcia známok "Deväť kráľovien". Zápletka je zaujímavá, rovnako ako aj fintičky oboch predstaviteľov + šikovná pointa na záver. Jediné, čo mi na tom vadilo, resp. čo mi pri takomto type filmu nesmie chýbať je hravosť a zábava s akou podvodníci uskutočňujú svoje triky. Niečo na spôsob hviezdneho dua Newman & Redford. Pauls a Darín však tento šarm a uličníctvo postrádajú a aj to vyvrcholenie mi prišlo také vážne. Trocha odľahčiť a bolo by to ešte lepšie. ()

• Film se natáčel v Argentině (Puerto Madero, Buenos Aires) v květnu 2000. (GASTON73)