Režie:
Mike NicholsScénář:
Nora EphronKamera:
Néstor AlmendrosHudba:
Carly SimonHrají:
Meryl Streep, Jack Nicholson, Jeff Daniels, Maureen Stapleton, Stockard Channing, Richard Masur, Catherine O'Hara, Steven Hill, Miloš Forman, Mamie Gummer (více)Obsahy(1)
Meryl Streep a Jack Nicholson sehráli v tomto odlehčeném pohledu na jednu novodobou krachující romanci úžasný herecký duet. Rachel píše v New Yorku o kulinářském umění a Mark je zase známý fejetonista z Washingtonu. Oba se potkají na svatbě společného známého a Rachel se do Marka i přes jeho výhrady k manželství bláznivě zamiluje. Pořídí si dům i dceru a Rachel doufá, že spolu budou žít šťastně až navěky... ovšem jen do té doby, než Rachel, čekající už druhé dítě, odhalí Markovu nevěru. (oficiální text distributora)
(více)Recenze (82)
Vynikající režisér, v hlavních rolích mí z nejoblíbenějších (Jack a Merryl) a taková nuda ! ... Když jsem si předem přečetl komentář "Turiec", tak jsem tomu nevěřil, ale on má v podstatě pravdu :) ... A nezachránil to ani Kevin Spacey ve své vůbec první filmové roli (zloděj - ta mu sice sedí, ale o deset let později byl určitě lepší :) ()
Hořkost je film o manželství a jeho horších stránkách jako je nevěra,ale to znáte určitě i ze vztahu předmanželského :-))) Rachel a Mark se zamilují i když Rachel na manželství nevěří,protože už se jednou zklamala,ale přesto si Markem nakonec nasadí vzájemně prstýnky a doufají v šťastný spokojený život plný harmonie,lásky,spokojenosti atd...ale to by člověk nesměl sem tam mít choutky a musel by upozadit vlastní ego.Film byl pro mě celkem průměrný a jak hádáte asi správně tak nejvíc je na filmu zajímavé obsazení ústřední dvojice a pak pro mě ještě tehdy debutující Kevin Spacey v úloze zloděje a je tu i několik scén Miloš Forman.Za mě tedy celkově 60 % a tři hvězdy. ()
Takže tady máme hodnocení od "odpadu" po "fascinující film". Jestli ta pravda nebude spíš zakleta v lidech, kteří se na film dívali, v jejich zkušenostech, věku, trpělivosti, toleranci, atd. než ve filmu samotném. Klidně tady můžu vyklopit, co se tam přihodilo a jak to dopadlo a nebude to spoiler, protože si myslim, že to, jestli se ti dva nakonec rozvedli nebo se k sobě vrátili nebylo pro Mikea Nicholse tak důležité, jako právě ty scény, které zřejmě mají na mysli ti, co se nudili - když Rachel snad půl hodiny (ve filmu, ve skutečnosti jistě déle) řeší už ve svatebních šatech se spícími hosty, jestli nebude lepší se nevdávat, nebo když s Markem přijdou ze snobského mejdanu a "léčí se" pojídáním pizzy a zpíváním muzikálových melodii, nebo porody potomků či pikniky s přáteli. Jenže právě tohle jsou ty okamžiky, které v prapodivném vynálezu manželství fungují jako spínátka držící onu více či méně šedivou instituci pohromadě, okamžiky, díky nimž se to při prvním průseru neodpíská. ()
Skvělý herci, skvělý režisér, hrozný scénář... mno, moc se to teda nepovedlo! Byla škoda obsazovat Meryl Streep a Jacka Nicholsona, takovou banalitu mohl zahrát i kdokoli jiný, i když pak by se na to asi nikdo nedíval. Že si muži užívají a ženy se musí starat o děti, je přece dobře známá věc! Tak k čemu takový námět? ()
----- " … a pak vyšlo slunce a osušilo svět - a kousavý pavouček se zase vrátil zpět.“ ----- Konec lehce infantilní, ale svým způsobem nekonečně milé a mému srdci blízké dětské říkanky dokonale vystihuje náladu snímku. (Bohužel netuším, nakolik výstižný byl český dabing - a docela ráda bych věděla, jestli se blížil originálu.) Děj je sice maličko roztříštěný, ale vztah mezi hlavními hrdiny je uvěřitelný a jednotlivé epizody se vyznačují vlídným, inteligentním humorem … 3,5* ()
Galerie (123)
Photo © Paramount Pictures
Zajímavosti (14)
- Hlavním důvodem, proč Jack Nicholson přijal nabídku na roli, byl ten, že si chtěl zahrát s Meryl Streep. (jezurka42)
- Tony Shalhoub, pro kterého byl snímek filmovým debutem, měl ve snímku milostnou scénu s Meryl Streep, scéna byla však nakonec vystřižena. Jeho postava se ve filmu objevuje také jako cestujícího v letadle, který sedí za Markem (Jack Nicholson). (jezurka42)
- Jak známo, menší roli Dmitriho ve filmu ztvárnil i Miloš Forman: "Mělo jít o postavu vulgárního jugoslávského kulturního atašé, na kterou jsem se podle Mika Nicholse hodil jak svým přízvukem, tak tak i svou slovanskou 'vitalitou'. Snažil jsem se mu vykroutit." I po desítkách let měl totiž stále na paměti nemilý zážitek ze své herecké účasti na filmu Alfréda Radoka Dědeček automobil (1956). Jenže "jsem byl Mikovi zavázán za to, že nám půjčil své vlastní děti do Ragtimu, a tak jsem mu to nakonec slíbil, i když jsem se předem obrňoval proti pocitům trapnosti, záchvatům sebepozorování a nutkání utéct." (NIRO)
Reklama