Městečko Twin Peaks - Návrat

(série)
  • USA The Return
Promo 2
Drama / Mysteriózní
USA, 2017, 18 h (Minutáž: 60 min)

Režie:

David Lynch

Scénář:

David Lynch, Mark Frost

Kamera:

Peter Deming

Kyle MacLachlan, Michael Horse, David Lynch, Miguel Ferrer, Chrysta Bell, Naomi Watts, Robert Forster, Laura Dern, Kimmy Robertson, Harry Goaz, Don Murray (více)

Nový osmnáctidílný limitovaný seriál, režírovaný výlučně Davidem Lynchem, pokračuje 25 let poté, co obyvatele svérázného městečka na severozápadě USA šokovala děsivá vražda jejich místní královny, mladé studentky Laury Palmerové. Scénáristy a výkonnými producenty Twin Peaks jsou tvůrci seriálu David Lynch a Mark Frost, výkonnou producentkou je Sabrina S. Sutherlandová. (HBO Europe)

pekarekoto

Twin Peaks 3. Znepokojivé a upokujúce, odporné a nádherné, zábavné a nudné. Divné a divné... Na môj vkus necelistvé a rozbité. Použitelné ako samostatné pasáže/ príbehy. S tým že niektoré sú výborné a iné až uplne blbé a takmer nepozeratelné. Ale za to ako to ku koncu naberie spád a dynamiku (,škoda že tam nebola od začiatku) a za ten uplne dokonalý záver aj keď trvá len pár minút, možno len minútu... 5/5 ale je to dilema. Lynch sa s tým nesral a dal tam asi uplne všetko čo ho kedy ako dobrý koncept napadlo ale nešlo z toho nič urobiť. Nekašle len na to aby to celé dávalo ako tak zmysel ale aj na to či sa jednotlivé pasáže k sebe vôbec hodia. Tiež uplne kašle na predošlé dve série, čo mi ani nevadí. Diely žiadneho iného seriálu nekončia koncertom nejakych neznámych skupín v neznámom klube... S útržkami rozhovorov ľudí ktorých vidíme prvý a posledný krát. Sú to také útržky sveta a útržky zo životou ľudí. Útržky celého spektra hádam absolutne všetkého. Je to vlastne mimoriadne komplexné dielo aj keď absolutne nesúvislé a rozbité. ()

endymion

To, že David Lynch nahradil zesnulého Davida Bowieho obří čajovou konvicí, asi nejlépe vystihuje podstatu celé třetí série Twin Peaks. A jenom Lynchovi projde, aby nás totálním dadaismem trápil celých 18 dílů a my mu to stejně sežereme. ()

katakomb

Už předtím, než jsem začal koukat na twin peaks jsem tušil, že komplexnost bude vyžadovat dost pozornosti a hlavně pamatováka na..no na všechno ;) takže jsem si radši pouštěl seriál plus film a vystřižené scény více méně co nejvíce pohromadě, jak čas dovolil. Upřímně jsem byl ze začátku třetí série trochu zklamanej z toho, že se táhla hlavně v lynchovsky surrealistický estetice a tak trochu postrádala lynchovskou lehkost, břitkost a humor prvních dvou sérií. To se ale s přibývajícími epizodami změnilo, vlastně otočilo. Nakonec musím obrazně smeknout nad Lynchovou mozkovnou a schopností vytvořit tak komplexní a mnohovrstevný příběh (a to v průběhu několika dekád jeho tvorby..). Napadá mě snad jen srovnání s Tolkienem a komplexitou jeho Středozemě - byť je to srovnávání jablek s hruškama, uznávám, asi to nedokážu vyjádřit míň neohrabaně. Zkrátka, Twin Peaks pro mě byl skvělej zážitek, kterej by si určitě zasloužil ještě někdy nějaký pokračování ()

MurphyJohn

A to som obrovský fanúšik Lyncha. Videl som od neho všetko. Ale to to je čistý odpad. Zlý Cooper tam behá prezlečený za Elvisa. Scény vo vigvame boli v starom TP to najlepšie. Teraz sú úplne na smiech. Nemajú absolútne atmosféru, napätie ani typický hudobný doprovod len akýsi dunivý zvuk, červené závesy sú väčšinou asi digitalne, tuším je použitá aj tá hnusná digi kamera. Efekty jak z fanvidea od hocijakého nadšenca z youtube. Najviac to bije do očí keď sa tam objaví zopár starých scén. Vtedy je cisár najviac nahý. :-) Dialógy čistá katastrofa, herci nevedia čo majú hrať. Hlavne tý s pôvodného serialu. Tý sú tam len ako marketing inak sú zbytočný. Niektorý už ani nemajú na to aby hrali. Pod Lynchom pritom v minulosti všetci herci hviezdili. V podstate urobil kariéru Laure Dern, Naomi Watts, Isabelle Rossellini, a ďaľším ktorý podním hrali. Občas niektorá scéna poteší napr. scény z experimentu v New Yorku, ale to je žalostne málo. Nečakal som staré TP možno skôr niečo na spôsob Fire walk with me(teda hlavne podla budgetu). No toto nie je ani jedno. Nemám potrebu nejakej nostalgie a je mi jasné že sme v roku 2017 nie v 90tych rokoch, ale mám potrebu kvality, filmovosti aká je dnes v TV produkcii už štandard. A kvalitný scenár čo má čo povedať a aj vie ako to povedať. Ale to čo som dostal je proste veľké zapáchajúce h...! Bohužiaľ nik nedržal palce Davidovi aby mu to vyšlo viac ako ja. Ale nevyšlo. A nie že trochu ale vôbec. Chcem zabudnúť a vyresetovať, vymazať krátkodobú pamäť. A pamätať na Lyncha ako na jedného z najlepších režisérov, ktorý dokázal spojiť umelecké poňatie filmového médiá s tým zábavným mainstreamovým. Jeho filmova či seriálová tvorba je umelecky i remeselne kvalitná. Toto je ale proste zlé a ešte raz zlé. Umelecky nemá čo nové povedať už len opakuje a vykráda sám seba a remeselne je to bohužiaľ tiež katastrofa. Lynch už asi senilnie. Len mu to asi nemá kto povedať. Chudáci v Showtime. Objednajú si u Lyncha TP a dostanú Inland empire 2 directors cut hardcore version. :-( Nový TP nie je tým čím mal byť. Škoda tisíckrát škoda. P.S. update po poslednej časti. Pridávam jednu hviezdičku. 25 rokov je 25 rokov. Lynch nakoniec z toho vyklučkoval tak že nezabil pôvodnú sériu a spolu s filmom je toto Return prijatelné kedže 25 ročný sklz oproti plánovaným celovečerákom sa asi inak vyriešiť nedalo. Vlastne dalo, ale okrem úmrtia viacerých hercov ho postihlo aj zostarnutie (zmena) väčšiny ansámbla, Lyncha nevynímajúc. Od Inland Empire už inak točiť nebude a ani nechce. Čo je trochu škoda. Ale aj tak ďakujeme David. WE LIVE INSIDE A DREAM. ()

Lodovico

Je jasne poznať, že DL dostal veľkú slobodu pri tvorbe TP The Return. Túto slobodu použil veľmi hravo (i keď to vyzerá smrteľne vážne) na ešte väčšie rozbitie jednoty deja, kľúčových charakterov, vedľajších postáv, času a miesta ako v 1. a 2. sérii. Zo zaujímavých momentov momentálne vo mne rezonuje domnelé zabitie postavy ďalekohľadom vyhulencom, ktorému nepatrí jeho vlastná noha a výbuch atómovej bomby. Poznámka k nenávistným komentom: Hra má zmysel, a ak nie je zmysel zjavný, tak je lepšie priznať si, že niečomu nerozumiem...viď Mulholland drive. Aký je teraz vlastne rok? ()

Krokov

Poté, co jsem se na to koukl popáté, musím konstatovat následující: "O čem nelze mluvit, o tom je třeba mlčet" - TPR je Tractatus Logico-Philosophicus filmového plátna!!! _____________________________________ Mistrovské dílo, které lze chápat jako poctu jednoho z největších umělců posledních desetiletí lidské inteligenci, filosofii a představivosti a zároveň jako vyjádření opovržení nad lidskou hloupostí. Jde samozřejmě o dílo, které pochopí pouze úzká skupina lidí a ty, kteří jsou milovníky filoZofie (zofos = temnota), to jednoduše mine. Tak to má být... stejně jako filoZofy mine pochopení stěžejních děl filoSofie (sofia = moudrost) jsou ve své bezduchosti odkázáni na věčnou četbu kačera Donalda, tak je mine i tohle dílo a jsou svou slaboduchostí omezeni na věčné kochání se telenovelizujícími scénami starého Twin peaksu v réžii Diane Keaton. Jsou bez jakéhokoliv vývoje. Protože jde o filozofy - milovníky temna, které se jim na věčné časy usídlilo v mysli, tak jako se ZOFOS v podobě Kimovy rodiny na věčné časy usídlil v KLDR a uvrhl její obyvatele do věčného temna v područí čučche.//////////////////// Jak by řekl klasik, filosof ví, že nic neví, ale přesto stále doufá a hledá. FiloZof se v důsledku zatemněnosti své mysli domnívá, že ví vše, a že pouze on ví vše, je však odsouzen k zakrnělosti a ke kontinuálnímu propadání se do větších hlubin temnoty. //////////////////////// Věnováno Mantegnovi a jeho věčnému hledání východiska z temna za zrcadlem vlastní duše. Kéž by se jednou probudil, tak jako Audrey, a spatřil, v jak vylhaném vnitřním světě skutečně žije. ///////////////// Edit 11.9.2017: Děkuji Mantegnovi za veřejné uznání mého podílu na jeho zabanování. Jsem na to hrdý! /////////////////////// Edit 12.9.2017: Nepřipomíná vám Mantegnův komentář k Twin Peaks Return název strany Petra Cibulky? :-D ()

sun.eagle

Co na to říct. Něco tak ujetého, nepředvídatelného, neuchopitelného, že vám připadá že odumírají mozkové buňky, nebo se naopak rodí nové? Inland empire je proti tomu srozumitelný jako večerníček s Křemílkem a Vochomůrkou. Značnou dobu se to pohybovalo na hraně snesitelnosti, a hlavně epizoda 8 je peklo, kdy to vypnete nebo s lásky k Lynchovy dokoukáte. Ovšem jsou tam taky geniální momenty, které vám žádný jiný tvůrce nenabídne. Sem tam prvotřídní humor, sem tam krvavá řežba jako od Tarantina nebo Verhoevena. A herecké obsazení... Chápu hodnocení odpad, je to zcela legitimní stejně jako plný počet. Já se řadím ke druhé skupině, protože tuhle originální fantasmagorii či výplod chorého mozku je třeba ocenit. ()

Horal.P

Nevím, zda třetí řadu uvidím někdy znovu, asi ne. Postrádá to vše, co jsme někteří měli u první a druhé řady rádi. Absolutní tvůrčí svoboda byla bohužel vykoupena totálním nezájmem a nepochopením diváků, včetně mého. Dokoukal jsem jen z jakési nostalgie a s nadějí, že to bude "někdy příště" lepší. NEBYLO. S Twin peaks je konec...už od roku 1992 ()

RickNaR

Zmizela veškerá soap opera, přibylo Lynche. Jako většinu jeho filmů jsem to nepochopil, ale to není důvod, proč je sleduji. Je to dlouhé, temné, pomalé, chaotické, krvavé, nedávající smysl. Za zapamatování stojí dvě epizody, mindfucková osmička a šestnáctka, která je asi to nejlepší, co kdy Lynch natočil. Ale hlavně NIN! ()

MythbusterCZ

Tohle jsem nepochopil. Nemyslím tím příběhově (tam jsem to ani neočekával), ale celkově jako dílo. Je to chaos. Střípky tohoto chaosu jsou krásné. Občas zahřejí, občas zabolí, občas i vyloudí úsměv. Tyto střípky jsou - na rozdíl od prvních dvou řad, kde tvořily mozaiku městečka a většinu seriálu - jen malou částí celku. Zbytek je... prostě divný. Podruhé už bych na to asi neměl. ()

BigJohn02

Furt nevím, co si o tom mám myslet. Sledoval jsem všechny díly, po každém si říkal: "O čem to kurva je?" Nakonec nám Lynch dal jakési rozuzlení, ale doteď nevím, jestli mě to nadchlo nebo zklamalo. Chvílemi jsem si říkal, že Lynchovi už definitivně spadla trolej... Nehodnotím, musím to nechat uležet. ()

space weaver

Tak na nový Twin Peaks Return jsem se těšil od momentu oznámení realizace. Když média přinesla informace, že otěže budou pevně držet pouze David Lynch a Mark Frost, můj zájem ještě zesílil. Netrpělivě jsem hltal každou vteřinu záběrů a zvuků od prvního dílu. Výsledkem je počin, který nemá v dějinách televize obdoby. Tak divácky nekomerční, místy pomalý, snový a hyperfylosofický seriál s děsivými hororovými výjevy, v kombinaci s absurdním situačním humorem jsem opravdu ještě neviděl. Hvězdné obsazení hlavních rolí (Lachlan, Watts, Dern, Lynch), doplněno o epizodní role (Duchovny, Roth, J.J. Leigh, Belluci....) plus staří známí z původních dílů (S. Fenn, M. Ämick, S. Lee, D. Ashbrook......a mnozí ostatní) a Můj sobní objev v podání vizuální umělkyně a skvělé zpěvačky a Lynchovy múzy Chrysty Bell, která hraje agentku Tammy. Jsem naprosto nadšený a přál bych si vidět další a další díly. Použiju komentář jiného uživatele, který napsal: " Twin Peaks Return je pěst vražená do držky současné televizní tvorbě" Úžasné, skvělé, megamysteriózní dílo. Žádné konkrétní popisy nemá smysl psát, buď vás to pohltí, nebo znechutí. Já byl pohlcen a šťasten, že existují lidé, kteří vidí a vnímají věci jinak. Za mě 100% ()

LightBlue

Nic podobného jsem neviděl. 3. Řada Twin Peaks se ještě více než řady předchozí odlišuje od mainstreamu - není to seriál, je to umění. Každému se tenhle surrealistický obraz líbit nebude, což je v naprostém pořádku. ()

Wlacho

Lynch je asi jediný "komerčný" tvorca, ktorý nebombarduje seriálového diváka sledom perfektne vypointovaných scén, ale dokáže diváka pripraviť o nervy 5-minútovým záberom na elektrické drôty. Nostalgia nad tým, že The Return je iný ako pôvodná séria, je presne tým - nostalgiou. Lynch predsa nemohol Coopera seriózne po 25 rokoch v Black Lodge hodiť späť na policajnú stanicu a nechať ho vtipkovať o koblihách. ()

chevronman

Nuže, atmosféra původních dílů se zcela vytratila a nejeden staromilec po zhlédnutí třetí řady Twin Peaks zakusí hořkou pachuť na jazyku. Dlouho jsem se s třetí řadou vyrovnával a říkal si, jestli se mi líbí, nebo ne. Pravdou ale je, že se mi třetí řada líbí. Je to na hony vzdálené původním epizodám, nicméně zamiloval jsem si bizarnost 3. řady, kde je evidentní, že měl Lynch zcela volnou ruku. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

Chystá David Lynch nový seriál?

Chystá David Lynch nový seriál?

28.11.2020

Legendární režisér David Lynch (Modrý samet, Městečko Twin Peaks) se chystá na natáčení nového seriálu. Tato informace se objevila v týdeníku ProductionWeekly, jenž je zdrojem dat o nově chystaných… (více)

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů