Babylon 5

• USA Babylon 5
USA, (1993–1998), 83 h 59 min (Minutáž: 45–89 min)

Bruce Boxleitner, Claudia Christian, Jerry Doyle, Michael O'Hare, Mira Furlan, Richard Biggs, Bill Mumy, Stephen Furst, Andreas Katsulas, Peter Jurasik (více)

Babylon 5 je americký televizní sci-fi seriál, zaměřený převážně na dospělé publikum. Jeho tvůrcem je J. Michael Straczynski. Je také producentem seriálu a napsal děj k většině epizodám. Děj seriálu se odehrává především na vesmírné stanici, která se jmenuje Babylon 5. Jednotlivé epizody jsou přímo prostoupeny komplikovaným rámcovým příběhem, postavy jsou pověstné složitými vztahy mezi sebou i vlastní psychologií. Hlavní dějové linie seriálu se zabývají osobními osudy jednotlivých postav, politickými změnami v Pozemské alianci, napětím mezi běžnými lidmi a telepaty a nejvýraznějším tématem seriálu je nadcházející konflikt s prastarou rasou Stínů, která se vrátila, aby uvedla celou Galaxii v chaos. Na stanici vedle sebe žije několik ras. Mezi ty hlavní patří lidé, Minbaři, Kentauři, Narnové a Varloni. Právě tyto rasy sponzorovaly výstavbu stanice. Babylon 5 není utopií, žijí na něm i odpadlíci jako bezdomovci a zločinci. Také politické uspořádání má daleko k dokonalosti. V seriálu můžeme sledovat pozvolný přerod z demokracie v tyranii. Babylon 5 se pokusil vytvořit konzistentní svět, ve kterém jsou respektovány fyzikální zákony více než v jiných seriálech tohoto druhu. Pro seriál je typické, že nelze rozdělit postavy na kladné nebo záporné. (Džejkop)

PanCitron

Sci-fi klenot, jemuž přívlastek "Jeden z nejlepších Sci-Fi seriálů vůbec" náležitě patří . Ano jako každý seriál samozřejmě měl pár slabších dílů. Především v první řadě, která ještě působí hodně epizodně (ale opravdu jen působí), ovšem od druhé se už naplno začne projevovat promyšlený příběh, který ve strhující smršti trvá až do konce čtvrté řady (dle mého soudu asi nejlepší). Pátá řada pak začíná docela pozvolna, ale druhá půlka řady se opět drží vysokého standardu předchozích řad. A poslední epizoda. Jeden z nejlepších závěrů co jsem kdy viděl. Epizoda kdy si uvědomíte jak vám celý tenhle svět bude chybět. Pět hvězd, 100 procent, deset z deseti........ Babylon 5... Nejlepší epizody: 1x13 - Signs and Portents, 2x20 - The Long, Twilight Struggle, 3x22 - Z'ha'dum, 4x18 - Intersections in Real Time, 5x13 - The Corps is Mother, The Corps is Father....5x22 - Sleeping in Light ()

Spectre

Babylon 5 je taká milá vesmírna telenovelka. Počas seriálu sledujeme každodenné dianie na "jednej obyčajnej vesmírnej stanici". Škoda, že tomu chýbajú lepšie príbehy, réžia a trochu dramatickejšie herecké výkony, ale zase na druhú stranu, keď nie je čo robiť aj toto pobaví. Keďže som kedysi seriál pravidelne sledovával na TV Markíza dávam z nostalgie 3* ()

klerik

Prvý sci-fi seriál, ktorý ma chytil. Humanoidní mimozemštania sú občas prestriedaní aj tými hmyzoidnými, posádka má super uniformy (žiadne elasťáky :)) a postavy sú dobre psychologicky načrtnuté a občas zaznie aj nejaké to posolstvo. Jerry Doyle ako Garibaldi bol pre mňa vždycky taký menší Bruce Willis :) Kult, ktorý neohlodal ani čas... ()

Fancipal

Fascinující pohled do fiktivní budoucnosti, která by mohla být za pár set let tou „naší. Pokud hledáte dospělé a komplexní sci-fi, tak jste ve správné galaxii. Tak široké panorama vzájemně odlišných postav, národů, filosofií, náboženství, politických agend a zájmů nenajdete nikde jinde, než na palubě Babylonu 5. Jednotlivé události vás doopravdy donutí přemýšlet o paralelách se současným světem a směrem, kam jako civilizace směřujeme. Když před sebou vidíte interakce jednotlivých ras, geneze prvních kontaktů, vzájemnou nenávist a nevraživost, politická a diplomatická vyjednávání, projevy rasové nesnášenlivosti, válečné konflikty, tak se vám nutně vtírá na mysl neodbytný pocit, že celý seriál obestírá opravdu bohatá mytologie, která je úspěšně rozvíjena v navazujících filmech. Archaické efekty nemůžou výjimečný požitek ze sledování ani v nejmenším zkazit. Tato epická sci-fi sága totiž nikdy nebylo o CGI, ale o lidech tvořících historii pod tíhou okolností a zároveň zoufale bojujících s tím, aby nebyli vtaženi do vírů nepředvídatelných událostí. Dle mého názoru nejkomplexnější sci-fi seriál, jaký kdy vznikl …. A toast ... to Babylon 5. Oblíbené postavy: Nejoblíbenější postavy: G'Kar, Londo, Lyta, Garibaldi a Bester. 1. Série: 80 %, 2. Série: 85 %, 3. Série: 95 %, 4. Série: 95 %, 5. Série: 80 %.b> ()

TERRORDROME

Prvá séria ma nijako neohromila, pripadalo mi to ako taká lacnejšia verzia seriálu Star Trek: Nová generácia ktorý som videl predtým. Pri druhej sérii, s novým velitelom to začalo byť zaujímavé. Špinavá vesmírna politika, vojny, genocída a machinácie tajomných spolkov v pozadí. Keď sa začalo schyľovať k vojne s "tieňmi" o osud vesmíru, bol som na to už tak namotaný, že som si na dáky Star Trek ani nespomenul. Efekty sa stále zlepšovali a zápletka hustla. Vorloni a ich "planétový zabijak" či šialený Centaurský cisár Caligulovského formátu - to boli vrcholné momenty seriálu. Séria odohrávajúca sa po vojne s tieňmi ( ktoré stále strašili zo záhrobia a ovplyvňovali dej ) bola stále kvalitná, napínavá a dobre premyslená, plná rôznych spiknutí so skvelo vygradovaným finále. Posledná séria sa potom už len tak nejak viezla na bývalých úspechoch s cieľom ukončiť seriál a uzavrieť osudy hrdinov. P.S. ani jeden z vedľajších doplnkových filmov sa mi nepáčil. ()

• Každá série měla název podle jedné z epizod dané řady. První se jmenovala "Signs and Portents", druhá "The Coming of Shadows", třetí "Point of No Return", čtvrtá "No Surrender, No Retreat" a závěrečná pátá série "The Wheel of Fire". (PanCitron)
  • Rozpočet na jednu epizodu byl zhruba 800 000 amerických dolarů. Pro představu ve stejné době vysílaný Star Trek: Deep Space Nine (1993) měl rozpočet na díl 1,6 milionů. (PanCitron)

Teatrální Spider-Man 4?

Teatrální Spider-Man 4?

03.11.2008

Sam Raimi je zpátky. Tobey Maguire je zpátky. Kirsten Dunst je zpátky. James Vanderbilt je z kola ven. Scénáristu Zodiaca, který pracoval na první verzi scénáře, nahradil David Lindsay-Abaire. A to… (více)