Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Byla manželkou a matkou. Teď chce být zase sama sebou. Dvacet let se Shirley věnovala jenom rodině. Manželovi, dvěma dětem, domácnosti. Naučila se být sama a povídat si se zdí ve svojí kuchyni. Naučila se nazpaměť své povinnosti: večeře přesně v šest, v úterý čipsy s vejcem, ve čtvrtek stejk... Málem už zapomněla, že někdy měla nějaké sny a ideály. Že toužila cestovat, poznávat svět a daleké kraje. Prostě tak šel život a ona jej tak brala. Až do onoho dne, kdy jí náhoda přihraje nabídku tak lákavou, že odmítnout ji by mohl jenom blázen. Ostatně – co je na tom, vyrazit si na čtrnáctidenní výlet do Řecka? Když ji na něj nota bene zve její přítelkyně, která jej vyhrála v jakési soutěži a nemá s kým jet? Miliony lidí jezdí každoročně na dovolenou, proč by jednou v životě nemohla jet i ona? Že se to nebude příliš zamlouvat jejímu manželovi? No a co na tom, však on to nějak přežije. A Shirley se po počátečním váhání rozhodne. Splní si svůj tajný sen: sedět na břehu moře, popíjet dobré víno a dívat se na západ slunce. (Česká televize)

(více)

Recenze (51)

easaque 

všechny recenze uživatele

4* I když jsem muž, tak jsem si tuhle anglickou "ženskou" komedii docela užil a míň než 4 hvězdy by si ode mě nezasloužila. Nedivil bych se, kdyby měla předobraz v divadelní hře, protože stylově je tak natočena a hlavní hrdinka se docela často obrací k divákovi. Pochválil bych, že nesklouzává zbytečně k poučování a předvádí krizi středního věku a stereotypu vztahu s nadhledem a nenuceně. Současné hodnocení je oprávněné a zasloužila by si větší sledovanost. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

kareen 

všechny recenze uživatele

SPOILERY:Tak Shirley měla určitě moje stoprocentní sympatie, tím jak se rozhodla jít nebojácně vstříc novému životu i svému novému já. Člověk nemusí být zrovna rozervaným rockerem či prokletým básníkem, aby bořil hranice zavedených konvencí, někdy stačí jen odhodlání překopat svůj maličký a jediný životek, jak Shirly správně podotkla. Moc mi imponovalo, že na to šla zdravým selským rozumem a pochopila, že ačkoliv je láska úžasná věc, stejně důležité je začít mít ráda sama sebe a je jedno, jestli se to stane v nádherném, prosluněném Řecku, nebo kdekoliv jinde. Bavilo mě, jak tou nově nabytou vnitřní svobodou vyváděla z míry všechny ty lidi se zatuchlými názory a nakonec to snad trklo i jejího manžela, jak skvělou má doma ženskou. A že to byl jinak pořádný zabedněnec. ()

Reklama

nascendi 

všechny recenze uživatele

Pretože som mal príležitosť sa čiastočne oboznámiť s osudmi žien vo vekovej kategórii 40+, dobre rozumiem spokojnosti tunajších užívateliek, ktoré tento film oslovil. Dokonca aj spokojnosti, ktorá v niekoľkých prípadoch prechádza do nekritického nadšenia. Rozumiem bez toho, aby som sa s nimi stotožnil. Nerozumiem však totožným komentárom tých, ktorí gramaticky (pravdepodobne i rodovo) patria k mužom. Pre nich je predsa určená Americká krása. Shirley Valentinovú považujem za dobre nakrútený film čerpajúci zo zaujímavého námetu a postavený na dobre stvárnenej hlavnej postave príbehu. Keďže je film komédiou, netreba očakávať hlboké filozofovanie, ani dramatické zvraty. Stačí sa iba nechať unášať sympaticky vystavaným príbehom, z času na čas pokyvkávať hlavou na znak súhlasu s tým, že takto nejako sa to zvykne diať, a na konci filmu mať dobrý pocit, že 108 minút nebolo premárneným časom. Z Americkej krásy i zo Shirley Valentinovej mi vychádza, že pokusy o únik zo životného stereotypu sa sami o sebe stávajú stereotypom. Očakávam, že moje obľúbené užívateľky vo vekovej kategórii 40+ ma za tento komentár nezatratia, iba sa pousmejú nad tým, že muž vo vekovej kategórii 70- nedokáže byť primerane empatický k ich túžbam, očakávaniam a nádejám. ()

kleopatra 

všechny recenze uživatele

Americká krása v britském vydání a v ženské verzi. Shirley taky řekne jednoho dne dost: hranolkum ve středu, sexu se zpruzeným manželem ve čtvrtek, vyčuraným harantům o víkendu, snobské sousedce, práci za nulový vděk, vytahaným rukám od nákupních tašek. Jednoho dne potká svou spolužačku "dokonalou" a tehdy přeteče pomyslný pohár trpělivosti. Upustí tašky a odletí do vysněného Řecka, kde se zamiluje ... do života. Ve VB to v divadelním provedení milovali asi jako u nás Kočičí hru. PS: viděno živě se Zuzkou Krónerovou i Simonou Stašovou a nedá se to popsat jinak než jako: transcendentní:) ()

rt12 

všechny recenze uživatele

Velmi vtipným a ironickým způsobem film pomalu a jistě graduje , od každodenní rutiny až po poznávání a uvědomění si, proč jsme vlastně na světě, když svůj život nežijeme. Ovšem na pět* to má u mě Simona Stašová v jejím podání na prknech co znamenají svět :-) dojděte si na ní, fakt to stojí za to. ()

Galerie (21)

Zajímavosti (1)

  • Filmovalo se na řeckém ostrově Mykonos. Natáčelo se v hotelu Mamulos. (M.B)

Související novinky

Zemřel herec Bernard Hill

Zemřel herec Bernard Hill

05.05.2024

Ve věku devětasedmdesáti let zemřel britský herec Bernard Hill, známý především ze snímků jako Titanic, Lovci lvů a z trilogie Pán prstenů. Se smutnou zprávou v neděli přišla televizní stanice BBC s… (více)

Reklama

Reklama