Věčný svit neposkvrněné mysli

• USA Eternal Sunshine of the Spotless Mind (více)

Joel (Jim Carrey) je ohromen, když zjistí, že si jeho přítelkyně Clementine (Kate Winsletová) nechala vymazat z paměti jejich bouřlivý vztah. Ze zoufalství kontaktuje vynálezce tohoto zákroku, doktora Howarda Mierzwiaka (Tom Wilkinson), aby mu naordinoval stejnou léčbu. Když se však jeho vzpomínky na Clementine začnou vytrácet, Joel si náhle uvědomí, jak moc ji stále miluje. Charlie Kaufman získal Oscara za (velmi) originální scénář. V tomto surrealistickém milostném příběhu, který je úchvatným a vizuálně podmanivým mistrovským dílem, hrají také Kirsten Dunstová, Elijah Wood a Mark Ruffalo. (Cinemax)

BlackVelvet

Silny pribeh, ktery se pomalu rozpleta. Je to hodne podobne Adaptation v tom, ze nejdrive vam nic nedava smysl, a ke konci je to vsechno genialni. Fakt obdivuju, jak Kaufman dokaze skakat v case/deji aniz by se to vse rozsypalo jako hromadka z karet. Libi se mne take celkova snovost filmu, tak nejak se mne zdaji sny...myslim ze se film povedl i z hlediska kamery a castingu. Film ma vyssi poselstvi, ktery si asi prelouska kazdy po svem, ja si myslim, ze nektere lasky asi jsou osudove. ()

Robbie

Pre mňa dokonalý filmový zážitok, po ktorého konci som ešte počas titulkov rozdýchaval čo som práve videl a nevedel som dlho zaradiť pocit, ktorý vo mne zanechal. Zaujímavá forma, výborný, ľahko a nenápadne sci-fi scenár, ktorého sci-fi zložka slúži skôr ako metafora a prostriedok na zamyslenie, jednoduchá a krásna hudba (Beckov cover aj všetky ostatné melódie vo filme sa stali neoddeliteľnou súčasťou môjho prehrávača) a špičkové herecké výkony ma úplne vcucli do deja. Myšlienka o postupnom vymazaní spomienok na niekoho, kto vám bol kedysi všetkým je spracovaná citlivo a inteligentne a vo výsledku je to krásne poučný príbeh, ktorý sa na pointu len nehrá a divákovi naozaj vie dať niečo do života. Mne osobne film veľmi pomohol pozrieť sa na niektoré momenty môjho života z opačného konca a konečne sa s nimi zmieriť. Nič nie je čiernobiele a každá minca má naozaj dve strany. 100% ()

kuri-noha

Film plný gondriovského kouzla neskutečna. Film stvořený z puzzlí, kde se střídá skutečnost vnější a skutečnost v hlavě jednoho člověka. Skvělý Jim Carrey, skvělá Kate Winslet. Výborný zážitek. ()

lola10

Jim Carrey - To je přesně ten důvod, proč jsem se na film podívala. Opravdu zajímavé. Film je na tolik zvláštní, že se nedivím i negativnímu ohodnocení některých diváků, nicméně mě si zcela získal ! Především Jim Carrey je pro mě od dětství něco jako legenda, kdy jeho hlášky z Ace Ventury používáme s celou rodinou dodnes. Je to výborný herec, který zvládá levou zadní rozesmát všechny kolem sebe ve ztřeštěných komedií, ale zároveň dokáže být velmi vážný i v takto romantickém dramatu. Film jsem viděla 2x a musím říct, že i přesto, že jsem na podruhé věděla o celé pointě, tak mi to zážitek nezkazilo- naopak ! Našla jsem si v tom další a další důvody, proč film ohodnotit 5 hvězdičkami. Zajímavé téma, kdy jsem si poprvé řekla, jak moc by bylo skvělé, kdyby to tak šlo, vymazat si z paměti někoho, kdo Vám ublížil, ale už v polovině filmu jsem názor zcela změnila. Ne, nechtěla bych to ! Nejspíš je pravda, že vše zlé je pro něco dobré, atak i když máte v životě pár lidí, kteří Vám ublížili, vždy Vás to nějakým způsobem změní a posune o kus dál. Nehledě na to, že pokud jde o lásku, a ti 2 lidé mají být spolu- tak jak můžeme vidět ve filmu, smazaná nesmazaná paměť, prostě si k sobě cestu vždy najdou ... K zamyšlení, skvělé prolínání časových linek, které do sebe postupně krásně zapadají. A Kate Winslet mě velmi překvapila a potěšila, hrála skvěle. ()

skok01

Musím říct, že film mě skutečně spíše příjemně překvapil a potěšil, nečekal jsem to. Pro mě se jedná o velmi příjemný film k doporučení, i když se jedná o téma poněkud sci-fi, tak přece jen uchopeno, zvládnuto, natočeno a hlavně zahráno bylo skvěle. Role hlavních postav Kate Winslet a Jim Carrey jsou naprosto skvěle zahrány. Obzvláště v případě J. Carreyho, kterého mám spojeného spíše s bláznivými a šílenými komediemi zde naprosto vynikl jeho herecký talent a pochopení pro drama. Celkově hodnotím velmi vysoce. ()

KeskarM

Jeden z nejkrásnějších filmů o osudové lásce, co jsem kdy viděla. Pokud jsou si dva lidé souzeni, ani vymazání vzpomínek na toho druhého jim nezabrání se znovu setkat. Téma mluvící mi z duše ohledně "nahodilosti" všech událostí a směru, kterým jdeme životem pod vlídným vedením... Jak řekl už Seneca: "Toho, kdo chce jít, osud vede, toho, kdo nechce, osud vleče." ()

JCS

Film me absolutne vtahnul, majstrstyk, mne velmi pripominajici Inception, avsak zaroven totalne jiny. Excelentni Jim Carrey a Kate Winslet... Nadherny film o tom, ze vse co prozijeme nas nejak utvari a dela z nas osobnosti jakymi jsme, at uz to dobre, ci to zle ... To je treba si neustale uvedomovat a milovat lidi okolo, presne takove, jaci jsou. ()

TheReflektor

Poprvé v životě jsem si vážně přál ten prachobyčejnej, usmrkanej a zamilovanej happyend. A skrz naskrz celým filmem mi postupně docházelo, že jinak to snad ani skončit nemůže. Neskutečně vypilovaný scénář. Nekonečný zápas přitažlivostí protikladů a pohádka o tom, jak se můžeme jeden díky druhému stát lepším, se tu zhmoťnují v nebesky krásném příběhu dvou neuvěřitelně zahraných postavách z pera Charlieho Kaufmana. Vynikající volba herců, mimo ústřední dvojici excelují i Mark Ruffalo, Elijah Wood a Kirsten Dunst. Vážně nezapomenutelné. ()

kubixix

Celkové schéma příběhu mi není úplně vlastní a vlastně ani jeho zpracování ne. Přesto Je příběh opředen jakousi aurou, která filmu dodává pocit, že je tu něco, nad čím je dobré se zamyslet. I přesto, že myšlenka není nijak nová, závratná ani neotřelá. Kate Winslet zde exceluje, stejně tak jako Jim Carrey. A není to film, na který se stačí podívat pouze jednou; aby se dalo podchytit vše, myslím, že není od věci shlédnout to vícekrát. ()

Jardatekk

Pro mě jende z nejlepších filmů co jsem kdy viděl. Šíleně geniální :) Můžu se ně něj podívat několikrát a pokaždé jsem opařený.... ()

Hrabenka7

Střlízlivý pohled na vztah dvou lidí, který je okleštěný od všech žánrových klišé a ukazuje lásku tak, jak ji prožívá každý člověk - se vším dobrým i zlým. Nejsem velký fanoušek romantických filmů, ale na tenhle asi nikdy nezapomenu. Doporučuju ke shlédnutí s partnerem. ()

kodwin

Je zajímavé, že tento film, který jistě není pro každého, si i po 40 000 hodnoceních drží tak vysoké skóre. V mých očích film zachránila poslední čtvrthodina a Kate Winslet. I tak se nemůžu zbavit dojmu, že to byla trochu slátanina. Asi musím ještě dospět ... ()

Pokri

Spočiatku som si myslel, že nedám plné hodnotenie, ale druhá polovica ma úplne pohltila. Film taký artový a zároveň komerčný, mainstreamový a zároveň undergroundový a k tomu Jim Carrey v naprosto netypickej úlohe, skvele doplnený zvláštne okúzľujúcou Kate Winslet. Určite by sa tomu niečo vytknúť dalo, ale načo? Romantický film aký nemá obdoby, nie je prvoplánovo útočiaci na emócie, ale napriek tomu vás pohltí. ()

pichta

Zvláštny film. Jeden bez toho druhého nemohol žiť a predsa sa znovu stretli. Film nie je určený pre hocikoho, trochu aj nudil, no myšlienka bola jasná. ()

Royaldell

Tak nádhernej a nádherně krejzy film jsem dlouho neviděla! Prvních dvacet minut jsem absolutně netušila o co běží,čí jsem a na co se dívám,ale pak se mi rozsvítilo a ten krásnej příběh byl mnou pochopen! Ústřední dvojici Winslet a Carreyho totálně miluju,kam se na Carreyho hrabe DiCaprio..Ach,tohle bude moje srdcovka. ()

Dupac

Malé rekviem za všechny intenzivní vztahy, které nikam nevedou, ale nejde je vymazat z paměti. A když Beck nakonec rozbalí Everybody's got to learn sometime, je to jasný kobercový nálet na emoce těch, kteří zažili. Pořád čekám, jestli Gondry ještě někdy natočí něco takhle srdcervoucího. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

23.02.2011

Michel Gondry, jeden z nejosobitějších současných režisérů, dokázal Zeleným sršněm, že dokáže svůj originální rukopis odstavit na vedlejší kolej a natočit zcela standardní „hollywood“. Máme jej ale… (více)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz