Doktorka Quinnová

• USA Dr. Quinn, Medicine Woman (více)
Drama / Rodinný / Western
USA, (1993–1998), 114 h 7 min (Minutáž: 43–90 min)

Beth Sullivan

Jane Seymour, Joe Lando, Shawn Toovey, Chad Allen, Orson Bean, Erika Flores, William Shockley, Geoffrey Lower, Barbara Babcock, Jessica Bowman, Larry Sellers (více)

Doktorka Quinnová se ničeho nezalekne. Nejenže se musí sama postarat o děti, hlavně však musí jako lékařka bojovat o důvěru občanů osady... (TV Prima)

ariari

tomuto seriálu pomáhala armáda anjelov. Krásny zámer a kamera vyobrazenia doby., scenárista a mnohí v tíme asi boli dobre inšpirovaní. seriál, aj keď mnohočasťový, má skutočný liečivý účinok,nakoľko je v popredí potenciál ľudskej osobnosti, nie historické fakty. To sa musí uvoľnene sledovať aspoň 5-6 častí a je jedno ktorých, Ľudia, akoby ste sa báli priznať, že si zaslúži plný počet? ()

L_O_U_S

Amerika po občanské válce promítnutá do života jednoho (tehdy) městečka, kde se setkáváme s celou řadou typů - drsný majitel saloonu, otloukánek telegrafista, prostitutka, starý indián, konzervativní novinář a rodina hlavní postavy, která svým revolučním přístupem ke společenským jevům bourá tehdy přijímané zásady. Večery s babičkou, dědou, ségrou a doktorkou Quinnovou jsou nezapomenutelné. (378.) ()

tron

Vitajte v najpokrokovejšom mestečku Divokého Západu. Živo si pamätám, ako sme si k tomu v 90. rokoch pravidelne sadali; ak sa nemýlim, dávali to na STV 1 tuším štvrtky o 20:00. Vtedy to bola bomba. Niečo nové, čo tu ešte nebolo. Atraktívne westernové prostredie, skvelé intro, parádny kasting. Vtedajší slovenský divák bol zvyknutý na komorné seriály odohrávajúce sa v pár miestnostiach, preto pôsobil ako zjav a blesk z čistého neba seriál pripomínajúci americké filmy. Pre dievčatá boli k dispozícii mladí herci, chalani ocenili zápletky s Indiánmi a zločincami, mamy leteli na švárneho Sullyho a otcovia, no, tak tí to nejako strpeli s vychladeným pivom v ruke. Každý si našiel to svoje (nakoniec vlastne aj otcovia). Vtedy sa jednalo bezpodmienečne o štvorhviezdičkovú záležitosť. Príjemne zaskočená určite bola i produkcia, ktorá zrejme ani v najkrajšom sne nečakala, že sa seriál dočká 6 sezón, temer 150 epizód a dvoch (príšerných) televíznych snímok. Po desaťročiach to samozrejme už nie je ono. Fascinuje ma, ako idealizovane to tvorcovia videli. Seriál sa odohráva v temnom období, kedy väčšinou človeka ešte pred tridsiatkou zastrelili pri lúpežnom prepadnutí, prípadne umrel v dvanástich na osýpky alebo ho v lepšom prípade ako 22-ročného smrteľne prešiel konský povoz. Napriek tomu seriál disponuje zarážajúco vysokou mierou morálno-výchovného aspektu. V titulnej úlohe sa objavila silná, emancipovaná žena, ktorá sa nezľakne konzervatívnych mužov okolo seba a ide si za svojím snom. Scenáristi apelovali na zdravý rozum divákov, snažiac sa ich upozorniť na to, že rasizmus a xenofóbia sú zlé veci (jasné, na Divokom Západe, fakt reálne). V niektorých epizódach dokonca bolo najväčším problémom to, že malý Brian doniesol päťku z matematiky! Predsudky nemožno mať voči ženám, deťom, Indiánom a, samozrejme, ani černochom. To je síce pravda, lenže to proste vzhľadom na rok a prostredie neodpovedá historickým reáliám. Napriek tomu seriál navždy zostane nostalgicky zapísaný v mojom srdci. Musím dodať, že ani s odstupom rokov to nie je žiadna katastrofa. Na svoju dobu sa jednalo o naozaj slušnú a štedrú výpravu, niesla v sebe solídny kus feel good deväťdesiatkovej atmosféry a veľa tomu dal presný kasting. Ja som vždy bol na rôzne ksichty z vedľajších úloh a treba povedať, že Doktorka Quinnová ich mala nadpriemerne veľa (vlasatý barman, telegrafista, bielovlasý predavač, bradatý reverend, Sullyho vlk). Zaujímavosťou je, že v priebehu natáčania došlo k masívnemu preobsadzovaniu. V prvej epizóde si Colm Meaney zahral Jakea, rola bola následne preobsadená na Kevina Bacona sa mierne ponášajúcim Jimom Knobelochom. Obľúbeného černošského kováča Roberta E. hral na začiatku úplne iný herec, ako neskôr. Kastingová zmena sa udiala aj u Colleen, kde došlo k výmene herečiek uprostred natáčania a to menovite kvôli rodičom, ktorí mali dojem, že dcéra kvôli hraniu zanedbáva školu (a takisto žiadali o zvýšenie honoráru, čo im produkcia odmietla splniť). Kuriózne je, že som desaťročia žil v presvedčení, že „doktorka Májk“ sa do mestečka presťahovala aj so svojimi deťmi. Až v r. 2020 (!!!) som pri repríze so šokom zistil, že to v skutočnosti neboli jej deti, ale ich „zdedila“ po žene, u ktorej bola ubytovaná a ktorú smrteľne pohrýzol had. () (méně) (více)

J.Lajner

Dr. Quinnová je silná emancipovaná super žena, bez jediného kazu. Anděl s lidskou tváří a vskutku renesanční člověk. Ovládá dokonale medicínu, domácí práce, závody na koních, gymnastiku, psychologii, právničinu, box, hru na klavír, varhany, banjo a má vždy dokonalý účes. V jedné ruce pánev s kančím ragú, druhou ruku zabořenou do škopku s nádobím, na krku stetoskop v pohotovosti a pod dřezem Sullyho, co vybírá ucpaný sifon. Byron Sully. Lesní muž a děvka na všechno, který se svého vydřeného zásunu dočkal zhruba po 50 dílech, během nichž se doktorce dvořil, štípal dříví, zametal dvůr, postavil dům a vychoval jí haranty. Ovšem největším hrdinou a terminátorem tu je hrdý indián Tančící oblak. Borec, který byl během celého seriálu nejméně 10x postřelen, 5x bodnut, 20x zmlácen, zabili mu bratry z týpí a vyvraždili rodinu. Veškeré trampoty se odehrávají v městečku Colorado Springs, kde se každý obyvatel dříve či později projeví, jako bezskrupulózní hajz a vypočítavá svině. Nejoblíbenějším občanem tu je místní pasák s vizáží Pepy Vojtka, co vlastní bar, má rypák věčně zabořený do sklenky s whiskey, uznává rasismus a ženy rád obdarovává hrstí kloubů na oko. Zapomenout nemůžu ani na obětavý černošský pár. On ochotný kovář, ona zručná kuchařka. Jejich dobrotu jim obyvatelé oplatí ve chvíli, kdy do města dorazí móda myšlenek Ku Klux Klanu. Od tandemového zhoupnutí na dubové větvi, je zachrání až neohrožená doktorka v lesklé zbroji a její patolízalský pucflek Sully. Zkrátka emocemi nadupaná jízda pro každou hospodiňku a citlivého chlapa. ()

InJo

Tahle rodinná westernová romantika je tak neuvěřitelně uchcaná a připosraná, že se na ní člověk snad ani nemůže zlobit, přestože celý seriál je v podstatě dokonalým ztělesněním typicky americké politické korektnosti (rasismus je špatný, áááno?!). Sama hlavní hrdinka je plnohodnotným ženským ekvivalentem Chucka Norrise v dobách jistého texaského rangera, a vedle jejího miláčka Sullyho vypadá i takový Mirek Dušín jako sadistický pedofil uctívající Adolfa Hitlera. Absolutně guilty pleasure oddechovka. ()

• Režisér seriálu a manžel Jane Seymourové James Keach si v několika epizodách sám zahrál. (Zephyr01)
  • Seriál se odehrává v době od roku 1867 do roku 1873. (peeteno78)