Reklama

Reklama

The Wire - Špína Baltimoru

(seriál)
  • USA The Wire (více)
USA, (2002–2008), 59 h 27 min (Minutáž: 55–93 min)

Tvůrci:

David Simon

Hrají:

Dominic West, John Doman, Clarke Peters, Frankie Faison, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Andre Royo, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Aidan Gillen (více)
(další profese)

VOD (1)

Série(5) / Epizody(60)

Tento realistický kriminální seriál z produkce HBO, jehož autorem je scenárista David Simon, tvůrce trojdílné minisérie The Corner, oceněné prestižní cenou Emmy, vypráví o vyšetřování případů spjatých s drogami a vraždami v Baltimore. Sleduje je z nejrůznějších úhlů, jak očima policie, tak těch, co stojí proti ní, a zachycuje svět plný úskoků i stálého sledování, v němž lze snadno překročit tenkou hranici mezi dobrem a zlem, zločinem a trestem. První řada se soustřeďuje na leckdy marné úsilí policie infiltrovat se do drogového kartelu v západním Baltimore, v jehož čele stojí Avon Barksdale a jeho pobočník Stringer Bell. (HBO Europe)

(více)

Recenze (381)

Radek99 

všechny recenze uživatele

Strhující detektivní seriál v intencích té špinavé, drsné, staré školy. Politicky nekorektní freska života v chudinské čtvrti amerického (západního) velkoměsta se vším tím svinstvem ukrytým někde pod povrchem věcí - zločinnost, drogy, korupce, nezaměstnanost, kariérismus, poměry u policie, justice atd. Kriminálka z rodu těch opravdových, která jde ve stopách amerických drsných detektivek 70. a 80. let a které se dá bezmezně uvěřit. Hlavní hrdina Jimmy McNulty je následovník třeba takového Franka Serpica, jen je jeho pohled mnohem realističtější a také je dobře vidět, kam se za ty roky posunul daný žánr. Fascinující je především ta drobnokresba jednotlivých charakterů, z níž vyvstává složitý popis vazeb a propojení jednotlivých sociálních a profesních sítí, které pak tvůrci promyšleně a skutečně mistrovsky skládají do obrazu fungování opravdu složitého a komplexního systému. The Wire je zřejmě nejpopisnější a nejpřesnější rozklíčování vazby klientelismu, korupce, propojení zločinu, byznysu a politiky, kariérismu a dalších negativních stránek západní demokracie, jaké je možno na televizních obrazovkách vidět. Díky bohu, že se takovéhle věci ještě dnes, ve věku všech těch ,,Kriminálek dosaďsiamerickévelkoměsto", točí... Chci šestou sérii! Série 1: 100%, série 2: 90%, série 3: 90%, série 4: 100%, série 5: 100% Podobné seriály: Policejní odznak PS: Tak The Wire už byl citován i v Simpsonových, konkrétně v 11. epizodě 24. řady... :-) ()

Mkqp 

všechny recenze uživatele

Wow wow wow a ještě jednou wow. Žánrová dokonalost ve své nejčistší podobě. Na The Wire nemůžu reagovat jinak, než skládáním poklon a pěním ód. Řemeslné veledílo ve všech ohledech. Práce zainteresovaných složek, děj, dějová psychologie, psychologie postav, příběh a v neposlední řadě scénář, z kterého jsem téměř omdléval, utváří z The Wire nejkomplexnější seriál, jenž jsem v tomto žánru viděl. Všechny herecké výkony byly na výbornou. Navíc jsem si i přes nespočítatelné množství postav dokázal spoustu oblíbit. Jde cítit, že opravdu žijí vlastním životem, mají koníčky, zvyky, oblíbené věci, minulost a jsou natolik reálné, že utváří vlastní sofistikovanou a fungující společnost. Nejvíc mě zaujal Idris Elba a Dominic West (ten jeho přihlouplý úsměv byl super :D). Další desítky oblíbených postav jsou v nevelkém závěsu. Snad první seriál kde není třeba téměř žádného soundtracku k navození silné atmosféry a kde se mi i bez něj tvořila na těle obrovská husina. Určitě doporučuji všem kdo mají rádi tento žánr ()

Reklama

Tom Riddle 

všechny recenze uživatele

Obsahuje náznaky spoilerů. KONEČNĚ! Po dlouhých letech hledání a sledování neuvěřitelně přehypovaných seriálů (House of Cards, Homeland a True Detective budíž ideálními příklady) jsem našel jeden, který si tu ohromnou chválu doopravdy zaslouží. Policejní seriály jsou obvykle plné rychlé akce a zvratů a... takové seriály mě většinou nudí, jsou zkrátka jeden jako druhý. Teprve The Wire se mi dostal pod kůži, protože v něm jde o něco úplně jiného. Nahlíží na problematiku zločinu z obou stran barikády, zobrazuje každodenní životy kriminálníků i strážců zákona a jejich osobní problémy. Ukazuje, že řešení jediného případu může být otázkou stovek hodin úmorné policejní práce a vypořádávání se s byrokracií, zatímco zločinci jsou tu většinou produktem (nevyléčitelně?) nemocné společnosti, kterou neuzdraví ani mocný člověk s dobrým úmyslem. Bezútěšnost a bezvýchodnost některých situací je mnohdy až mrazivá. Díky bohu, že ne každé město na světě je na tom tak zle jako zdejší Baltimore, byť stejně jsme nepopiratelně součástí toho bludného kruhu více či méně všichni. Seriál proto vyznívá naprosto reálně, má ohromující hloubku a skutečně donutí člověka pouvažovat o životě. Zřejmě ne každý se do něj dostane, The Wire se totiž nesnaží prvoplánově zaujmout jako předchozí jmenovaní, jede si svým tempem a vypráví o obrovském množství zajímavých a prokreslených charakterů, kde (až na pár výjimek) nikdo není čistě hrdina/padouch, ale všichni působí jako lidi z masa a kostí, ať už jsou z řad policie, nebo z ulice. Vyjmenovat všechny oblíbence by trvalo hooodně dlouho, za sebe proto jmenuju jenom dva - best cop: Kima Greggs, - biggest BAMF: Omar "The King" Little. The Wire má svoje mouchy, (kupříkladu vynaloží obrovské úsilí učinit sympatickým řekněme Namonda, ale vůbec se nesnaží zlidštět jeho nesnesitelnou matku De'Londu; lead seriálu McNulty pro mě skutečně není zřejmě zamýšleným perfektním antihrdinou, nýbrž pouze otravným hlupákem) a ani zdaleka se u mě nepřiblížil titulu Best TV Show Ever (který dál neotřesitelně patří Six Feet Under), s čistým svědomím ho ale můžu pasovat na nejlepší kriminálku a jeden z mých nejintenzivnějších (ne-li nejlepších) seriálových zážitků posledních pěti let. ()

Remedy 

všechny recenze uživatele

The Wire může z nejrůznějších důvodů vyvolávat pocit, že se jedná „pouze o poctivý, civilní, realistický a nepřehypovaný seriál z kriminálního prostředí“, kde je kromě drogových dealerů pozornost věnována taktéž policii, justici, politice i osobním příběhům, ale to by bylo velmi zjednodušené, nepravdivé a zcela neadekvátní vůči tomu, jak obrovskou kvalitou celý seriál oplývá. Prvně je třeba zmínit, že tempo je po celou dobu v podstatě velmi rozvolněné (rozhodně ale ne v pejorativním slova smyslu), pozornost je často věnována zdánlivě nepodstatným detailům, které však ve spojení s ostatními „zdánlivými nepodstatnostmi“ mnohdy rafinovaně vyústí v nečekanou pointu. Trošku bych kecal, kdybych tvrdil, že se děj občas (zejména ke konci série) nevyhrotí, ale zkuste to srovnat se špičkovými kriminálními seriály např. z produkce ShowTime, kdy většinou dvě až tři poslední epizody v rámci probíhající série často opravdu ponoukají k infarktu. The Wire se soustředí na realistický/naturalistický popis prostředí, dává mnohdy až děsivě nahlédnout jak do detailů a způsobu fungování policejního vyšetřování, tak do principů a „pouličních zásad“, na kterých stojí obchod s drogami. Atraktivita a jedinečnost zde tkví opravdu v něčem jiném, než ve „vyhrocenosti děje“ a infarktových scénách. Občas si budete říkat (nebo alespoň já jsem si to říkal), jestli byste nechtěli od tvůrců ještě něco více – ještě hlubší vhled do toho samostatného světa plného hnusu, vydírání, ukojování osobních ambicí či naprosté bezohlednosti, pokud jde o prosazení vlastních zájmů. Finální dojem po pěti výtečných sériích Vás ale přesvědčí (mě tedy určitě přesvědčil) o tom, že The Wire je natolik komplexním, rafinovaným a jedinečným projektem, že se do něj více už prostě nemůže vejít. Takový pocit se dostaví opravdu jen ve výjimečných případech, kdy si na konci nějakého seriálu říkám, že jsem vlastně viděl všechno, co se v rámci daných témat dalo obsáhnout. The Wire je vedle Six Feet Under a první série True Detective dalším seriálem, o kterém to mohu s čistým svědomím prohlásit. A i když nadpozemsky miluju postavu Dextera, tak jsem stejný pocit uspokojení po zhlédnutí všech sérií rozhodně neměl. The Wire hned od prvního dílu nasadí vysokou laťku a až do samotného konce ji bez větších výkyvů udrží. Pozoruhodná kombinace scénáristické geniality, parádních postav, perfektně padnoucího soundtracku a až neuvěřitelně konsistentní kvality všech sérií. ()

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Ed Burns, bývalý policajt a učitel, a David Simon, novinář, dostatečně dlouho pozorovali dění v Baltimorských ulicích, aby věděli, že většině z nich vládne zločinný byznys v jakékoliv podobě, a ten drogový zvláště. Letité zkušenosti zúročili při psaní knih a taky na scénáři k tomuto seriálu. Výsledek je neskutečně komplexní, promyšlená a bohužel taky všední realitu odrážející kriminálka, kterou vystavili na nerovném boji speciální jednotky, kterou nadřízení seskládali z neoblíbenců, aby prokázali dobrou vůli před politiky a přitom je případně mohli za neschopnost potopit, proti drogovým dealerům. Ale nečekejte pohádku o partě loserů, kteří to všem nandali. Tahleta banda sice dílčí úspěchy slaví, ale spíše se neustále potýká s tím, kterak se vyhýbat klackům pod nohama od vyšších šarží, jak udržet temperament v mezích zákona a přitom všem nepřijít o krk, neboť i druhá strana tuší a jedná. Promyšlenost obou světů, jimž se dostává rovným dílem je hlavní hybná síla celého dění. Propracované charaktery, s nimiž byste měli problém si normálně podat ruku, vás nekompromisně vtáhnou do kolotoče dění, který rozhodně nekončí se zackvanutím klepet na rukou a bouchnutím mříží. Pokud je vaší kojnou CSI série, či cokoliv podobného, kde jsou hrdinové dodání od modelingových agentur, aby chytili vraha na základě zapomenutého chlupu, či dokonale vyostřené fotky z kilometrových vzdáleností, s klidem se tomuto vyhněte. Tohle totiž nabourává všechny romantické představy s nebývalou razancí. Z mého pohledu, jednoznačně nejlepší seriál, jaký jsem kdy viděl. ()

Galerie (602)

Zajímavosti (36)

  • Postava Avona Barksdala (Wood Harris) byla volně inspirována Melvinem Williamsem přezdívaným "Little Melvin". Proslulý drogový král Baltimoru byl zatčen právě jedním z dvojice hlavních autorů seriálu, Edem Burnsem. Samotný "Little Melvin" ztvárnil roli diákona, který pomáhá Cuttymu a Bunnymu. (Sonnik)
  • Použití slangu v seriálu bylo tak rozsáhlé, že inspirovalo „glosář“ nazvaný „The Wire: Dictionary“, který vyšel v roce 2022. (Ondra06)
  • Tvůrci po 3. sérii nabízeli HBO seriálový politický spin-off o politikovi Tommym Carcettim. HBO sice scénář zaujal, ale jeho zástupci nechtěli mít místo "jednoho seriálu z Baltimoru, který nikdo nesleduje" hned dva, a tak projekt zavrhli. Některé nápady ze zamýšleného spin-offu byly nicméně použity do čtvrté a páté sezóny. (DaViD´82)

Související novinky

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

17.03.2023

Šok a obrovská tragédie. Tak nějak by se dala popsat nečekaná zpráva o smrti herce Lance Reddicka, jemuž bylo pouhých 60 let. Hvězda nespočtu seriálových a filmových rolí se zapsala do paměti diváků… (více)

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

Ve věku 54 let tragicky zemřel známý charakterový herec Michael Kenneth Williams. Jeho nejslavnější rolí se jednoznačně stala postava Omara z chváleného seriálu The Wire – Špína Baltimoru. Objevil se… (více)

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

08.03.2021

Snad žádné jiné policejní drama nestojí v tolika seriálových žebříčcích na prvním místě, jako epická drogová sága The Wire – Špína Baltimoru. Její tvůrce David Simon začínal jako novinář pokrývající… (více)

Reklama

Reklama