Reklama

Reklama

Vlak dětství a naděje

(seriál)
  • angličtina The Train of Childhood and Expectation (více)
všechny plakáty
TV spot 1
Československo, 1985, 6 h (Minutáž: 60 min)

Režie:

Karel Kachyňa

Předloha:

Věra Sládková (kniha)

Hudba:

Luboš Fišer

Hrají:

Stanislav Zindulka, Helena Růžičková, Žaneta Fuchsová, Tereza Brodská, Gabriela Wilhelmová, Alena Vránová, Eva Svobodová, Blanka Lormanová (více)
(další profese)

Epizody(6)

Obsahy(1)

"Nic ty se neboj! Na tragickej život jsem já pes!"  Tímto okřídleným úslovím si bývalá lázeňská kuchařka I. třídy Anna Urbanová, jinak bodrá a upřímná ženská košaté postavy s něžným a citlivým srdcem, často dodává odvahy. Sobě, ale ještě víc malé Věrce. Děvčátku, které přijala za vlastní, a také jejímu otci, svému životnímu druhovi, jinak poštovnímu zřízenci sice subtilního vzrůstu, leč rozměrného a statečného ducha, Josefu Pumplmě. Je toho opravdu třeba, neboť se píší léta 1937-1939 a nad Evropou se stahují mračna válečná a v místě, kde rodina žije, se ocelové kleště nacismu snaží zardousit už tak okleštěnou republiku a vyrvat jí to nejcennější - domov. A tak donuceni opustit domovinu v severomoravském pohraničí, odjíždějí hrdinové seriálu posledním vlakem z Frývaldova, vlakem, pro nějž už není návratu. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (5)

TV spot 1

Recenze (288)

solskjaer 

všechny recenze uživatele

Jeden z nejlepších českých seriálů co kdy byl natočen. SIlně nadstandartní výkon Růžičkové a Zindulky, perfektní scénář a režie dělají z tohoto seriálu velice cenné dílo, ale co můžeme také čekat od Kachyňi.Co velice obdivuji je způsob jakým je seriál natočen, prostřednictvím malé holky v podání Žanety Fuchsové je divákovi nabízen celý příběh válečného Československa. Rozhodně stojí za podívání a když už nevydržíte koukat na celý film tak si buďte jisti , že Vás naprosto dostane druhý díl, kdy Růžičková pašuje jídlo! ()

Agatha 

všechny recenze uživatele

Velmi smutný a dojemný seriál odehrávajícící se v ne právě moc veselém obdobím naší historie. Je vidět že i za komunismu se občas něco povedlo. Vlak dětství a naděje vyniká především silným příběh a především mimořádnými hereckými výkony. Na úžasné Heleně Růžičkově vůbec není vidět, že trpí bolestmi. V době natáčení seriálu totiž byla nemocná a vůbec se nevědělo zda se to vůbec podaří dotočit. Na tom, jak skvěle Helena dokázala své bolesti zamaskovat a nedat na sobě nic znát, je vidět jak velkou umělkyní byla. Její motto:..."Na tragickej život jsem já pes!" nebo hláška:..."dejte mi půl kila hovězího a já vám udělám prvotřídní gulášek..." se nedá jen tak zapomenout. Svou elegancí a gráciíí jako jediná naše herečka dokazuje, že i dámě při těle to může neobyčejně slušet. Její nastávající manžel Stanislav Zindulka také předvádí zač je toho loket a společně s H. Růžičkovou tvoří neobyčejné duo.Také dětstká hvězdička Žaneta Fuchsová se patřičně snaží a hravě zastiňuje svou starší nástupkyni Terezu Brodskou, která neuměla ani brečet. Nicméně, tento seriál je mimořádnou předhlídkou hereckých hvězd, kterých se tu sešlo nemalé množství. Režisér Karel Kachyňa se rozhodně nemá za co stydět. Kdykoli se zas na tento výborný seriál s povděkem podívám. ()

Reklama

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Už dlouho tvrdím, že nejpozději od Lynchova Městečka Twin Peaks se to opravdu zásadní v audiovizuální kultuře odehrává nikoliv na poli celovečerních filmů, ale na půdě televizních seriálů. Boom kvalitních seriálů posledních dvou dekád nás sice minul a je to spíš děs běs sledovat výtvory televizních harcovníků v českém prostředí, ale pár perel v dřívější historii se přece jen dá najít a Vlak dětství a naděje k nim beze sporu patří. Stačí angažovat schopného filmaře s poetickým viděním a s citem pro atmosféru a zobrazení lidských emocí, k jakým určitě Kachyňa patřil, a najít nosné téma. 30. a 40. léta v českém prostředí konfrontovaném nacionalistickými střety se sudeťáky a posléze válkou takový potenciál poskytují a Kachyňa toho využil beze zbytku. Určitě jde o jeden z vrcholů československé televizní tvorby, ke kterému přispěl i výborný casting, který využil herectví Stanislava Zindulky a Heleny Růžičkové. Z pozdějších pokusů o podobný projekt vyšel snad už jenom Bylo nás pět. Celkový dojem: 90 %. ()

/Pablo 

všechny recenze uživatele

Tak tenhle seriál rozhodně není „kapitální békovina“, a ačkoliv v každém díle jsem se sem tam chviličku nudil a starší „dcéra vlasti“ mi příliš neseděla (oproti té mladší), v celkovém součtu za pojetí a scénář rozhodně přetrvávají jen pozitiva. Samozřejmě za vyzdvihnutí stojí „Amazonka“, ale mě se ze všech zúčastněných nejvíce zamlouval opravdu oduševnělý výkon "hraničáře" Stanislava Zindulky. Poctivé čtyři hvězdičky. ()

dr.fish 

všechny recenze uživatele

Tak až v roce 2014 jsem se odhodlal a asi to tak mělo být. Má alergie na Helenu Růžičkovou vzala za své a Stanislav Zindulka je mou oblíbenou figurou. Vyprávění očima malé holky o době pro náš národ stěžejní- Mnichov, Protektorát, osvobození. Politika jen na pozadí, život a přežití zcela v popředí. Radost ze života. Helena Růžičková to stylem budozeru hrne celým serálem a Zindulka kolem ní poskakuje jako věrný pejsek, to se prostě musí vidět. No a ty ostatní postavičky dokonale vykreslené, naprosto si mne získal František Husák a jeho Jaroušek, ale i mnoho dalších. Atmosféra útěku ze Sudet, života za Protektorátu, příchodu Rusů do Brna, i konečného návratu domů. Paráda.90% ()

Galerie (26)

Zajímavosti (14)

  • Kvůli svému přepínání, neschopnosti odpočívat a svým vlastním hereckým aktivitám ohrozila Helena Růžičková seriál. V průběhu natáčení došlo dokonce ke kamerovým zkouškám s Mílou Myslíkovou, přestože už byla velká část seriálu natočena. Režisér Kachyňa měl s Helenou Růžičkovou velmi tvrdý pohovor, teprve poté se herečka plně soustředila jen na natáčení seriálu. Z důvodů zdravotních komplikací Heleny Růžičkové se ale natáčení seriálu zdrželo o půl roku. (carott)
  • Filmovalo se v Lokti nad Ohří, Březové u Karlových Varů, v Praze, Karlových Varech, Nejdku a Brně, konkrétně na vrchu Petrov s katedrálou sv. Petra a Pavla, na nákladovém nádraží Žižkov, na Dejvickém nádraží, Nejedku a závěrečné scény byly natočeny na Vyšehradě ve Vratislavově ulici. Scény v moravských sklípcích byly natočeny v Petrově na Hodonínsku a venkovská zastávka byla natočena v Červených Pečkách. (Cucina_Rc)
  • Když po letech vysilující práce seriál dotočili, zavolal si režisér Kachyňa herce Zindulku a řekl mu: „Je to krásné a ty seš v tom výbornej, ale bohužel to neuvidíš, protože to zakázali.“ [Zdroj: kniha Moje cesta vlakem dětství a naděje – Jitka Škápíková, Stanislav Zindulka] (sator)

Související novinky

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka

14.03.2019

Ve věku 86 let zemřel český divadelní, filmový a televizní herec, Stanislav Zindulka. Ten měl za sebou vystudovanou pražskou DAMU, od roku 1994 byl pak členem pražského Činoherního klubu. Mezi jeho… (více)

Reklama

Reklama