Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Největší politická aféra i dech beroucí novinářský počin... Dva novináři deníku Washington Post, Carl Bernstein (Dustin Hoffman) a Bob Woodward (Robert Redford), jsou na stopě zdánlivě banálního případu: do kancelářských budov Demokratické strany zvaných „Watergate“ se roku 1972 vloupalo několik mužů. S každým odkrytím dalších souvislostí ale oba neústupní novináři zjišťují, že mají co do činění s mnohem hrozivějším případem než jen s obyčejným vloupáním zlodějíčků, a celá událost jim začne přerůstat přes hlavu. V sázce je nejen jejich kariéra, vztahy, ale zřejmě také holý život. Přešlapování novinářů na tenkém ledě nicméně odkrývá politickou špínu nebývalých rozměrů, což roku 1974 vyústí až v rezignaci republikánského prezidenta Richarda Nixona... Přelomový film z ranku amerických dokudramat, které spojují fiktivní vyprávění s přístupem dokumentární kinematografie, natočil mistr svého řemesla, režisér Alan J. Pakula, jenž navázal na úspěch svého politického thrilleru Pohled společnosti Parallax (1974). Půvab dramatického snímku Všichni prezidentovi muži tkví v propracovaném scénáři Williama Goldmana (Harper, Butch Cassidy a Sundance Kid, Maratónec), jenž z nepřeberného množství faktů a souvislostí spojených s případem Watergate dokázal vydestilovat soudržný a pro diváka přehledný děj, který navzdory politickému námětu neztrácí nic ze své napínavosti. Mimo věrohodné výpravy a hereckého vyjádření je též potřeba zdůraznit kameramanskou práci Gordona Willise, jenž s Alanem J. Pakulou spolupracoval už na snímku Klute (1971). Všichni prezidentovi muži obrazově vynikají minimalistickým, ale průzračně čistým rámováním, jakož i vynalézavým užitím různých ohniskových vzdáleností objektivů. To umožnilo kupříkladu přehledně rozehrát hned několik akcí v předním i zadním plánu současně, nebo naopak zaměřit pozornost jedním směrem a zbytek informací na scéně nechat rozostřených. Nejen tedy puntičkářská režie Alana J. Pakuly, uspořádaný scénář Williama Goldmana, ale i kamera Gordona Willise stála za tím, že si divák může vychutnat napínavý příběh o největším politickém skandálu poválečné éry, který je navzdory své košatosti podán přístupnou a přitom hodnotnou formou, již docenila i Akademie filmového umění a věd, když snímek vyznamenala čtyřmi Oscary. (Česká televize)

(více)

Recenze (312)

viperblade 

všechny recenze uživatele

Aféru Watergate jsem znal jen tak povrchově. Věděl jsem, o čem to je, ale nevěděl jsem, že na celé té kauze měli takovou zásluhu novináři, kteří za ni dokonce dostali Pulitzera. A když jsem si přečetl komentář od uživatelky StarsFan, něco víc o tom, co vše bylo vynecháno (film je natočen podle knihy, kterou napsali právě ti novináři, které zde hrají Robert Redford a Dustin Hoffman) tak musím říct, že si toho Pulitzera zasloužili. All the President's Men je kvalitní film, který si zakládá na pomalejším tempu. Nikam se nežene, ale přesto ve filmu najdete minimum hluchých míst. Vše je tu napráskané informacemi o aféře Watergate. A to je možná moje jediná, ale nejdůležitější výtka - přišlo mi, že chtějí lidem dát příliš mnoho informací na ploše dvou hodin (což se můžu zdát jako dost velká plocha, ale není). Jak už jsem napsal, celou aféru jsem znal jen povrchně, takže jsem se místy ztrácel v postavách. Ale o to víc mě to motivovalo, abych se pokusil sehnat si onu knihu, podle které vznikl tento skvělý snímek, přečetl ji a pak se na tento film podíval znovu. Zatím zde nechám 80 % pro poctivý kus filmařiny a za skvělé výkony obou hlavních představitelů. ()

woody 

všechny recenze uživatele

Hlavně se na to nesmíte dívat jako já - poslouchat to, číst si u toho a ještě lepit modýlek liberecké radnice.Po chvíli už jsem byl ze všech těch fondů, zlodějů, špionů, prezidentských poradců a sekretářek zmaten natolik, že jsem to musel sjet ještě jednou.A tady je moje výtka - až moc nepřehledné.Chápu, že oproti skutečnému komplotu a knize Woodwarda a Bernsteina je to ještě hodně zjednodušené. Víc asi udělat nešlo, aby tohle postupné rozkrývání konspirace mělo nějakou realičnost a dokumentární styl. K tomu tempu - až bych řekl, že to dělal Pollack, ale zase na druhou stranu - od něho by jsme se dočkali i pohledů do soukromí obou hlavních hrdinů, což by celkový spád ještě zdržovalo! ()

Reklama

misterz 

všechny recenze uživatele

Výborne herecké obsadenie, fantasticky odohrané. Len žiaľ nesadla mi forma podania ako aj téma, navyše to bolo dlhé ako deň pred výplatou. Nemám rad filmy kde je všetko len o politike. Na druhú stranu to spájanie čriepok do celkovej mozaiky pozadia známej aféry Watergate bolo zaujímavé. Priemer. 60/100 ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"To si chcete klidně napsat, že bývalej Ministr spravedlnosti, ztělesnění zákona v týhle zemi, je gauner?" Kdyby jen on. Aféra Watergate jasně ukazuje, že Republikáni jsou svině, protože upláceli, odposlouchávali a vyhrožovali. Jenže oni Demokrati i ostatní politici jsou vlastně úplně stejní, takže se těším na to, až je jednou LID nakope do zadnic a převezme zpátky moc. Jenže ono to bude těžký, protože ani novináři už nejdou po těchto svinstvech a místo toho píší dle přání těch, kteří je platí. A když už se najdou, tak si jako třeba Gary Webb dvakrát v sebeobraně prostřelí hlavu. Přesto doufám, že se zase narodí, neodradí je hromadný "no comment" ani zastrašování a nebudou psát opatrně. Pak si zase zaslouží mý uznání a svůj první dodatek Ústavy. Woodward s Bernsteinem to zvládli skvěle, vtáhli mě do děje, fandil jsem jim, ale přesto mi přišlo podezřelý, že jsem nezaslechl ani jednu zmínku o prodejnosti novin. Vždyť o prachy jde přece až v první řadě. ()

nash. 

všechny recenze uživatele

Strhující politické drama z doby, kdy ještě novinařina měla smysl a základem filmu byl příběh nikoli efekty, klišé a sebestředné filmařské kejkle. Ačkoli se tu vlastně jen telefonuje a chodí od jednoho co nic nechce říci ke druhému co tvrdí, že nic neví, nemá film jediné hluché místo, jediný moment, kdy by člověku sklouzlo oko nebo myšlenky stranou. Všechno to brilantně kočíruje Pakula s vynikající dvojkou Hoffman a Redford, která, podporována tehdejší hollywoodskou elitou (Robards, Warden, Balsam, Holbrook a další), spolehlivě ovládá prostor i čas více než dvouhodinové jízdy, která se, vybavena dokonale vypilovanými dialogy, obejde bez nezbytné dech beroucí akce s nasazením života při získávání šokujících informací. Zub času mu neuškodil, navíc přidal jako další hodnotu skvěle vykreslenou dobovou atmosféru. ()

Galerie (52)

Zajímavosti (46)

  • Štáb nakúpil pre potrebu nakrúcania 200 novinárskych stolov po 500 amerických dolárov od tej istej firmy, ktorá vybavila skutočný Washington Post v roku 1971. (classic)
  • V době filmování ve Washingtonu D.C. Redford zůstával v hotelu Watergate. (Kulmon)
  • Původně se film měl točit ve skutečném Washington Post se skutečnými zaměstnanci, ale někteří se chtěli před kamerou "ukázat", takže od toho bylo upuštěno. (Kulmon)

Související novinky

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty

14.06.2021

Včera v kalifornském Los Angeles opustil filmový svět americký na Oscara nominovaný herec Ned Beatty. Bylo mu 83 let. Rodák z Kentucky, kterého si mnozí diváci jistě vybaví třeba jako Otise, věrného… (více)

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

V požehnaném věku 95 let odešel 23. ledna americký herec nominovaný na Oscara, Hal Holbrook. Zprávu včera předala deníku New York Times jeho osobní asistentka Joyce Cohen. Holbrook se narodil se v… (více)

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Jak určitě víte, americká Akademie filmového umění a věd pravidelně "vyrábí" nejlepší film roku. Časopis The Hollywood Reporter zaujatě sleduje každé oscarové klání, sem tam se ale také ohlédne do… (více)

Aféra Watergate jinak

Aféra Watergate jinak

28.01.2006

Agent FBI W. Mark Felt se stane hlavním hrdinou dosud nepojmenovaného filmu v režii komediálního tvůrce Jaye Roacha (Fotr je lotr). Felt před rokem způsobil mezinárodní senzaci, když prozradil svou… (více)

Reklama

Reklama