Tábor Sleepaway 2

(neoficiální název)
  • USA Sleepaway Camp II: Unhappy Campers (více)

Vražedkyně Angela změnila své stanoviště a přesunula se do jiného Campu. Nyní je vychovatelkou, což nevěstí nic dobrého. Zabíjení si vychutnává různými metodami. A posílá tak do pekel skupiny mladých dívek. (darek kartac)

jonyyy

Takže dvojka opět trpí mizernými hereckými výkony. V jedné scéně, raději nebudu spoilerovat které, to dokonce vypadalo, jak kdyby děcka prvního stupně základní školy cvičily na školní besidku. Tak moc to bylo špatné. Ve scéně, kdy kamera zabírá postupně mrtvoly v chatce, se mi minimálně u dvou opět zdálo, že dýchají (tuto připomínku jsem psal za poslední měsíce už asi u 3 filmů). No na druhou stranu hlavní představitelka je sama o sobě děsivá, kdyby se na mě furt takhle někdo usmíval a neustále moralizoval, tušil bych, že je něco špatně. Tentokrát Angela vyřídila půlku kempu, takže celkově i přes připomínky, jsem se opět nenudil. 65% ()

Slasher

Příjemné pokračování další kultovní vyvražďovačky. Angela je zpátky a našla si ideální letní job - vedoucí na dětském táboře Rolling Hills. Takže sekýruje a ve volném čase škrtí, řeže, bodá, upaluje, stíná, topí ve sračkách (důkladně), skalpuje jazyky, hláškuje, skladuje, a tak dál. Prostě hodná holka. Jenže Angela postrádá to, co by tenhle film vyzvedlo na vyšší stupínek hodnocení, jako vrah mě totiž plně neuspokojuje, i přes vysoký bodycount. Přes to všechno působí až moc jako normální holka. No škoda, ale rozhodně to není nic, co by nešlo skousnout. Dočkáte se krom jiného přehlídky koziček hned v úvodu, světe div se holky, co s kozama přímo machruje až to není hezký, a zábavné scény narážející do Jasona, Freddyho a Leatherface. Dobře to dopadlo, ale ty 4* už by byly moc. ()

JFL

První díl série namísto přímočarých atrakcí stavěl na samotném prostředí letních táborů coby věčného pekla dospívání prosyceného šikanou a socializačními procesy potírajícími individualitu. Ve dvojce noví tvůrci (protože stejně jako třeba "Halloween" či "Pátek třináctého" si i tuhle původně indie žánrovku pod sebe fofrem stáhlo velké studio) celý koncept obrátili a naopak servírují nezřízenou sérii tábornicky tematizovaných likvidací, lavírující záměrně, ale bohužel také nekoncepčně na hraně plně hororvého slasheru a parodie. Novum v rámci žánru tentokrát představuje nejen fakt, že od začátku je jasné, kdo je zabiják, ale také že vlastně představuje hlavní postavu. Trend povyšovat monstra na hlavní hvězdy zavedly již dříve sequely nejpopulárnějších sérií, především "Noční můry v Elm Street", "Pátku třináctého" i "Halloween". Přesto ale tyto tituly z větší části pořád stavěly svá vyprávění na klasické struktuře, kde vždy figurovaly nové skupiny teenagerů rozvíjených jako ústřední postavy, případně že final girl z předchozích dílů pokračuje v honu na monstrum. Druhý "Sleepaway Camp" naopak od začátku ukazuje kemp a jeho osazenstvo vlastně očima ústřední vražedkyně, kterou mord od mordu více vztahují k její upjaté snahze naplňovat a také vymáhat vzorné chování. Paradoxně tím ale nakonec snímek opět pokračuje v principu prvního dílu, že skýtá větší pobavení svou zastřešující prací s žánrovými schématy než primárními atrakcemi. Likvidace zpovykaných teenagerů sice tentokrát mají o poznání větší šťávu a explicitnost, ale právě tím, že se z filmu zcela eliminovalo napětí, staly se z nich jen mechanicky řazené výjevy bez gradace i jakéhokoli hlubšího efektu, ale také bez dostatečně využité nadsázky. ()

rollman1

V některých ohledech lepší i horší než první díl. Tak první ty klady. Takže máme tady samozřejmě více vražd než v prvním díle. Smrti jsou perfektně efektivní. To bylo vše o kladech. Záporné věci jsou zbytek filmu, jako např. nelogické chování postav, slabší scénář či strašné herecké výkony. Film jsem si sice užil, ale čekal jsem víc.60% ()

eraserhead666

Morálku v táboře je třeba udržet za každou cenu. Protože morálka musí být. Jedině tak je to správné. Myslím že žádné neskrývání vraha a jeho odhalení hned v prvních minutách filmu není vůbec špatný krok. Angela je skvělá, natolik skvělá a zábavná, že zastiňuje i fakt, že film v podstatě nemá skoro žádnou atmosféru, ačkoliv v něm zhebne plno táborníků a tábornic mnoha rozličnými způsoby. Napínavé to moc není, spíše už jen tipujete kdo a jakým způsobem bude odkráglován a zda je ta roztleskávačka ukáže ještě jednou, ale je to docela svižné a zábavné. Angela je prostě fajn, ale na tábor bych s ní nejel. ()

• Když je na konci filmu v chatce záběr na mrtvoly, tak si u jedné můžeme všimnout LP, konkrétně od skupiny Flotsam and Jetsam a alba „Doomsday for the Deceiver“ z roku 1986. Tato hudba však ve filmu použita nebyla. (cmenda)
  • Ve scéně, kdy je Angela (Pamela Springsteen) v chatce s mrtvými obětmi, si můžeme v záběru zaostřeném na mrtvolu všimnout, jak vydechne. (darek kartac)