Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek

• Slovensko Arabela sa vracia
Pohádka / Komedie / Dobrodružný
Česko, 1993, 12 h 8 min (Minutáž: 28 min)

Scénář:

Miloš Macourek

Kamera:

Emil Sirotek

Jiří Lábus, Miroslava Šafránková, Vladimír Dlouhý, Marián Labuda st., Jaroslava Kretschmerová, Ondřej Kepka, Petr Nárožný, Pavel Zedníček (více)

Arabela pokračuje dalšími šestadvaceti příběhy, jimiž autoři Miloš Macourek a Václav Vorlíček volně navázali na díly předchozí. Než se podařilo pokračování úspěšného seriálu napsat a natočit, uběhla řada let. Někteří herci z první série se už, bohužel, natáčení nedožili: Vladimír Menšík, Václav Lohniský, Petr Svojtka či Jiří Hrzán. Přesto se ale s většinou herců, které si diváci oblíbili, zase setkají. Se Stellou Zázvorkovou, Vlastimilem Brodským, Ivou Janžurovou, Janou Brejchovou, Vladimírem Dlouhým a přibudou k nim desítky představitelů nových rolí. Například Marian Labuda, Petr Nárožný a Pavel Zedníček. V titulní roli Arabely vystřídala slovenskou herečku Janu Nagyovou neméně půvabná Mirka Šafránková.

Od chvíle, kdy naposledy zazvonil kouzelný zvoneček, se udála spousta věcí. Arabela a Petr jsou spolu 10 let a marně čekají na dítě. Z Honzíka a Mařenky se stali vysokoškoláci, studují folkloristiku, tedy pohádky. Říše pohádek je vážně ohrožena, ze země obrů je pro své vegetariánství vyhnán obr Balibul a usadí se poblíž království, aby se naučil jíst lidi. Každý den žádá novou oběť. Bystrozraký uteče z vězení, aby se nestal jeho obětí a zmocní se kouzelného pláště. Letí do světa lidí. (Česká televize)

L_O_U_S

Myslím si, že tahle série je na ČSFD docela podhodnocená. Původní série je sice klasika, ale jestli mi na ní něco vadí, tak je to ubrečená Arabela, která pět dílů v kuse čeká v socialistickém bejváku na to, až si pro ni Rumburak přijde. V nové sérii je postava Arabely upozaděna. Některé nové nápady se povedly více, některé méně. Přibylo kouzelných artefaktů, ty původní vyklízejí scénu (kouzelný prsten je příliš univerzální a končí na dlouhou dobu v ptačím hnízdě). Rumburak se postupem času mění z uťápnutého zlodějíčka ve všehoschopného hajzla. I ten Fantomas mi přijde sympatičtější, protože už ho nehraje nehodící se Peterka (jako malí jsme si se setrou vyrobili ze stavebnice Cheva Fantomasovy technické zázraky a naházeli je do kufříku s obrázkem Šmoulů). Postava Xénie prochází zajímavým vývojem. Dále se v nové sérii objevuje řada skvělých nápadů jako zahradník Pompo (taky jsem si zkoušel zasadit svůj vlastní nehet) a scénař je neuvěřitelně propletený, že až nevěřícně zíráte, jak tohle všechno může Macourkovi do sebe zapadat. 25. díl s název Rumburak kontra Fantomas bylo dlouhou dobu to nejlepší finále, jaké jsem si v dětství dokázal představit. A nevím jak vás, ale po prvním zhlédnutí mě na konci děsně rozbrečelo, že se Blekota nevrátil z pekla. Zato až dnes chápu, proč král v úplně poslední scéně udělal to, co udělal. (68.) ()

Paity

Polistopadové pokračování Fantomase, Arabely a kolem nich věcí se točících s úhlavním nepřítelem Rumburakem, bez kterého by byl seriál poloviční. Václav Vorlíček ukázal, že toto umí a to dokonale. Tvůrci se tentokrát nebály skutečně moderní techniky a tak vznikala nejrůznější udělátka + levitující kroužek apod. ()

mh.mail

40% - Obecně nemám rád dodatečná původně neplánovaná pokračování. Všechny ty "dvojky", "trojky" a podobné počiny. Bohužel, i Arabela měla podle mě zůstat u původní třináctidílné verze. Triky jsou v tomto pokračování určitě na mnohem vyšší úrovni, ale to je tak všechno. Nevím proč, ale tohle pokračování mě nechytlo. Začalo to možná už tím, že (pro mě nepochopitelně) hudbu nesložil Luboš Fišer. Dále mi vadí nová představitelka Arabely, ačkoliv důvody tohoto kroku se dají pochopit. Stejně tak jsem se nějak nedokázal ztotožnit s nově doplněnými postavami: Roxana, pan Papp, ani strýček Pompo mě nenadchli. A také změny charakterů některých postav (Xenie, Petr) jsem nevnímal pozitivně. Děj už mi přijde příliš překombinovaný a nepřehledný, ačkoliv nějaký ten dobrý nápad se tu mihne. Shrnuto: Oproti první sérii lepší obal, ale horší obsah. ()

gudaulin

Arabela byla seriálem mého dětství a i když jsem už pohádkám trošku odrostl, přivítal jsem pokračování seriálu ne snad s velkým očekáváním, nicméně s určitým zájmem.Znovu se potvrdilo, že do jedné vody v řece dvakrát nevstoupíš. Po třech dílech jsem jasně poznal, kolik uhodilo, nicméně jsem vydržel až do sedmého dílu. Zatímco původní Arabela byla především osobním projektem autorů, je pokračování jen komerční zakázkou a obchodním kalkulem. Je to natahované, uspěchané, studené, schází osobní zaujetí a určitá poetika.Největší problém je v samotném scénáři... Celkový dojem 25%. ()

MartinX.

Proč je původní Arabela tak dobrá a tohle pokračování tak slabé, to je pro mne dosud ne zcela jasné. Část vysvětlení bude možná spočívat v tom, že Arabelu z roku 1980 budu pořád jaksi vidět očima desetiletého kluka, zatímco Arabelu II jsem viděl po dvacítce, už jako poměrně cynický snobík. Také toto pokračování obsahuje celou řadu výborných i slabších macourkovských nápadů. Pochopitelně logika a zdůvodnění toho či onoho občas kulhá, ale to by u pohádky tolik nemuselo vadit, kdyby to jaksi vnitřně fungovalo, což se v první řadě Arabely dařilo, nyní nikoliv. Na vině je asi nekritičnost autorů, kteří nenasytně vrší jeden motiv za druhým, jako by už nevěděli co do dortu nacpat, aniž z těch příběhů vytěží, co je jim vlastní. Výsledek je takto poměrně chladný a přes uplatnění řady výborných herců málo zábavný. Co je ale nejpodstatnější, mám takový pocit, že cosi zásadního se mezi vznikem dvou Arabel stalo v ovzduší , protože zhruba do poloviny 80. let vznikla v Čechách celá řada velmi kvalitních filmů pro děti, zejména pohádek, o jejichž kvalitě či přinejmenším zábavnosti jsem přesvědčen. Po roce 1989, až na nepatrné výjimky, nic, k čemu bych měl chuť či důvod se vracet. ()

• Natáčelo se na hradě Bouzov a v Praze. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
  • Natáčeno v Praze na Karlově náměstí a Nuselském mostě. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
  • Zvuk prstenu a pláště se oproti předcházející sérii změnil. (fiLLthe3DD)

Zemřela herečka Jana Andresíková

Zemřela herečka Jana Andresíková

20.10.2020

Včera odpoledne opustila svět českého filmu herečka a dabérka Jana Andresíková. Bylo jí 79 let. Zprávu o úmrtí sdělil médiím její manažer René Kekely spolu s informací, že herečka, zotavující se po… (více)