Hvězdná brána

• Kanada Stargate SG-1 (více)
USA / Kanada, (1997–2007), 157 h (Minutáž: 42–96 min)

Richard Dean Anderson, Amanda Tapping, Michael Shanks, Christopher Judge, Don S. Davis, Corin Nemec, Ben Browder, Claudia Black, Beau Bridges, Tony Amendola (více)

Seriálové pokračování slavného sci-fi filmu stejného názvu. Po dalším objevu Daniela Jacksona je zjištěno, že pomocí hvězdné brány je možné cestovat i na jiné planety. Americká armáda proto zřídí několik týmů pojmenovaných SG, které mají za úkol planety prozkoumat a pokud možno s jejími obyvateli navázat přátelské vztahy. Bojují také proti mimozemské civilizaci, která zotročuje planety, pátrají po původu hvězdných bran a snaží se vymanit z vlivu zkorumpovaných politiků, kteří chtějí bránu využívat kvůli vlastnímu prospěchu. (Sharlay)

Recenze (1 009)

Dever

Soundtrack Joel Goldsmith, Richard Band, Kevin Kiner a Neal Acree: 1. Main Title [1:01] ,2. Return to Active Duty/General Hammond [2:50] ,3. The Bomb/Jack's Protest [3:07] ,4. Jack's Story/Memory Of A Son [1:38] ,5. Egyptology/Sha're/Aliens [8:10] ,6. Apophis/The Ceremony/Escape [6:39] ,7. Entering the Stargate [3:12] ,8. Chosen for Life or Death [4:16] ,9. Final Battle/Ultimate Victory [8:47] ,10. SG-1 vs. The Aliens [5:52] ,11. Choosing a Queen/The Test [3:26] ,12. End Title [0:58], ()

GigaPudding

Na každou sezónu tohoto seriálu připadají tak tři až čtyři zajímavé a zábavné díly. Zbytek se vozí pořád po těch samých schématech a dokonce i bez jakéhokoli vývoje chování a charakterů hlavních postav. V některých chvílích by se dokonce i nějaký ten "hlavní" příběh série mohl třeba i posunout někam jinam, ale to se bohužel nestane, protože pokaždé je to tak, že celou sérii McGyverův tým bojuje proti nějakému pro danou sérii nejmocnějšímu protivníkovi, kterého nakonec přemůžou a na jeho místo okamžitě nastoupí další takový zloduch, který má být ještě horší. Nejspíš ale z potřeby dodržovat tradici se zloduch nepoučí z jednání předchozího zloducha a ani nezkusí něco důmyslnějšího nebo "diplomatičtějšího". Takhle to pokračuje pořád dokola (včetně starých fint typu obživnutí dávno zabitého zloducha nebo jiné postavy atd.), a proto je potenciál všeho zajímavého a zábavného v tomto seriálu úplně okleštěn, na jednoduchou odpolední zábavu s rutinním zachraňováním vesmíru a hláškujícím McGyverem. Mnohdy až fanatické obdivovatele tohoto seriálu jsem nikdy nechápala. ()

Djkoma

Když si uvědomím, že první 4 sezony seriálu se v podstatě vezou na zbytcích původního filmu z roku 1994, tak je nutno uznat kvalitu nejen snímku, ale i scénáristů seriálu, kteří opravdu umí (v rámci žánru). Přesto se seriál nevyhne špatným, slabým i nudným dílům, ale na ty lze rychle zapomenout. Naneštěstí horší je, že se tu neustále opakuje protivník-jsme v háji-dali jsme ho-další protivník-..., ale zase co jiného, že?:-) Hvězdná brána je dnes chápána skoro jako fenomén, kterým byl Star Trek a v mnohém je to pochopitelné. Jistá naivita i nedokonalost se seriálu musí prominout, jinak na něj nemá cenu koukat. ()

Malarkey

Když tenhle seriál přišel do ČR ihned jsem si ho oblíbil. Bylo to možná tím že v televizi dávali jenom Star Trek a jiný sci-fi v té době nebylo k vidění. Dnes je to pro mě jeden z nejlepších sci-fi seriálů vůbec. Oblíbil sem si všechny členy posádky a tak mi je líto že postupně i ti v seriálu odpadají i když se to dá čekat když nyní nastupuju na scénu 10. řada. Už tím je vidět, že seriál je velmi oblíbený a úspěšný. Pravda je, že tu občas nějaký díl je velmi špatný, ale všeobecně vzato je to velmi dobrý nápad a podle mě i výborné zpracování seriálu, který se podle mě již zapsal do historie SCI-FI, teda u mě určitě a co si budeme povídat, může za to hlavně geniální Richard Dean Anderson aka MacGyver, který boří vážnost sci-fi do smysluplně a zábavně laděné epické geniality plné zábavných hlášek a laických názorů. (10/10) ()

Phobia

Seriál, při kterém je vypnutí mozku naprostou nutností a divák (co má rád sci-fi) se prostě jen baví. Většinou naivní, pitomoučké až hrůza, přesto zábavné:-). Některé díly dobré, jiné nekoukatelné, některé vtípky rozesmějí, jiné jsou trapné, některé postavy sympatické, jiné méně... Dialogy jsou ve valné většině případů pro blbé. V podstatě podprůměr, ale mám pro ten seriál jednoduše slabost - a hlavním důvodem bude nejspíš zdánlivě cynický charakter věčně ironicky hláškujícícho Jacka O'Neilla; naopak nejnudnější, nejprudivější postavou je Daniel Jackson. Prostě ideální odpočinkový relax k obědu... jen musíte dávat pozor, aby vám smíchy nezaskočilo (často v okamžicích, kdy to tak tvůrci ani neplánovali:-)). 65%, ale bez R.D.A. je seriál poloviční (poslední série už jsem ani nesledovala). ()

Galerie (3 161)

• Ruské SG jednotky jsou vybaveny kulomety PKM, odstřelovacími puškami SVD Dragunov, útočnými puškami Norinco Type 84S (vizuálně upravenými na AKS-74U). (Maulincio)
  • Prakticky každá poslední epizoda sezóny od konce 5. řady byla zamýšlena i jako poslední díl seriálu jako takového. Do 7. řady měla Hvězdná brána skončit navazujícím filmem odhalujícím Atlantis a později měla být pochodeň předána navazujícím seriálům. (ben666)
  • Ovládací panel brány DHD se poprvé objevil až v tomto seriálu, Brána na Abydosu v původním filmu ho neměla. (vojtaruzek)

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě

16.04.2023

Milovali jste v dětství Pobřežní hlídku, Hvězdnou bránu, RoboCopa nebo snad Pravou blondýnku? Pak vás možná bude zajímat, že se všechny tyto značky a pár dalších dočkají v budoucnu seriálových… (více)

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell

09.11.2021

Ve věku 85 zemřel americký herec a držitel dvou Zlatých glóbů, Dean Stockwell. Jeho kariéra k dnešnímu dni čítá přes dvě sta filmových a televizních rolí. Tvůrce nominovaný na Oscara svou hvězdnou… (více)

Hvězdnou bránu čeká reimaginace

Hvězdnou bránu čeká reimaginace

30.05.2014

Jeden z nejlepších filmů Rolanda Emmericha (Den nezávislosti, Útok na Bílý dům) letos slaví 20 let od premiéry. Hvězdná brána sice zamířila na velké plátno jen jednou, víc než 10 let ale úřadovala na… (více)