Vivárium

• Irsko Vivarium (více)

Vivárium je zpravidla uzavřené prostředí, určené pro chov zvířat či k jejich výzkumu. Jesse Eisenberg a Imogen Poots v artové alegorii koloběhu konzumní společnosti představují pár, který chce koupit rodinný dům. To zamilovanou dvojici zavede do zcela nové čtvrti Yonder. Velmi rychle ale pochopí, že něco nesedí; všechny budovy vypadají stejně a navíc se zdá, že kromě nich nejsou široko daleko žádní další obyvatelé. Situace se vyostří, když pár zjistí, že se ocitli uprostřed labyrintu. V bezpečí jednoho z domků vyhledá úkryt a snaží se vymyslet, jak z toho ven. V tu chvíli zazvoní zvonek a na zápraží se objeví podivný balíček… (Future Gate)

darkrobyk

Vychovávat kukaččí mládě není vůbec jednoduché, o čemž se brzy přesvědčí Gemma s Tomem. Den plyne po dni, jen spratek se stává náhradním rodičům stále více trnem v oku. A při tom zakroutit mu krkem by přeci nemělo být tak těžké, ne? Nakonec jáma prozradí nejen Tomovi, kam se vše ubírá. Zprvu jsem si tipoval na nějakou zkoušku v duchu starého Star Treku, nakonec ale vše dopadlo jinak, logicky, kruh se uzavřel. Nebýt závěru dal bych spíše 3*, ale v momentě, kdy se nadzvedne obrubník, nastává sešup, který mne přesvědčil, že tenhle počin si zaslouží hvězdu navíc. Ani jsem nečekal, že položené otázky budou zodpovězeny a jen střípek nevysvětleného zůstane pro divákovu fantazii. Artovému mysterióznímu příběhu by se měli vyhnout milovníci akce a rychlých filmů vůbec, jelikož je určen spíše pro ty, co nespěchají a rádi se nechají kolébat líně plynoucími vodami. ()

Soweek

3,5*. Škoda že celá podstata filmu je už řečena v popisu filmu. Přijde mi naprosto dementní rovnou odhalovat podstatu filmu a zkonkretizovat veškerý symbolismus, z kterého by si jinak každý mohl odnést něco jiného. Vivarium jinak není horor, nýbrž velmi znepokojivý film, z kterého Vás možná občas zamrazí. Zbytečná je délka filmu, protože vše bylo řečeno jde stihnout co půlku doby, ale chápu, že to tvůrci museli natáhnout na celovečerák. ()

sedm.1

Na Vivárium jsem čuměl doslova s otevřenou hubou a byl jsem v podstatě až fascinován, čeho že jsem to vlastně svědkem, ovšem ona má fascinace z této podívané je myšlena v absolutně negativním slova smyslu, jelikož už jsem viděl poměrně dost smyslu postrádajících snímků, ale tento před všemi ostatními vede ve své absolutní marnosti a zbytečnosti své existence o několik kilometrů. Jako, já mám rád úlety a vážně nevšední záležitosti, nicméně zde se podle mě tvůrci namočili do něčeho, co neměli hned od začátku vůbec pod kontrolou, čímž se jim to celé naprosto vymklo a rozsypalo, a ať už byl pak jejich původní záměr jakýkoliv, jestli to měla být například sociální satira, nebo jestli to mělo vyvolat znepokojení, či to jen na něco poukázat, mě to zcela minulo, proteklo mi to mezi prstama jako bláto, já v tom nenašel prostě vůbec nic, a nemyslím si, že by v tom hrála roli má nepozornost, či třeba intelektuální zaneprázdněnost, ale skutečně jen myšlenková prázdnota snímku samotného, završená pointou tak šílenou, že na to musí mít divák už fakt o kolečko víc, či míň. Na druhou stranu musím ale i přiznat, že ten film zároveň nemohu dostat z hlavy, a není to jen kvůli poměrně výraznému stylu zpracování, či zajímavým hereckých výkonům, ale je to asi zkrátka skutečně tím, že takový originální a nevšední bizár se jen tak nevidí, nicméně i přesto opakuji, pro mě jde kvůli svému naprosto nestravitelně nesmyslnému obsahu o nesnesitelnou záležitost, před kterou budu raději každého varovat. ()

Morholt

Ono by se našlo několik způsobů, jak na film nahlížet, ale současnost dala filmu rozměr, se kterým tvůrci nejspíš vůbec nepočítali. Každopádně virus způsobil, že se tu spousta lidí trčících doma s čím dál tím rozjívenějšími dětmi najde. A ústřední dvojice má potomka, ze kterého by hráblo i nejortodoxnějšímu flegmatikovi. Bavil jsem se. Ono to sice nefrčí nějakým závratným tempem a když se to tak vezme kolem a kolem, tak se tu neděje nic extra, ale zoufalost ústřední dvojice působí hmatatelně a Finneganovi se daří držet diváka zvědavého. Solidní byli i herci, přičemž chlapeček byl nádherně na pěst. Bohužel konec postrádá nějaké doslovnější vysvětlení, takže otázky kdo a proč zůstaly nezodpovězeny, což mi celkový dojem pokazilo. I tak ale hodnotím pozitivně. 70% ()

dubinak

Velmi nepříjemná alegorická mind fucking záležitost, o které v době karantény asi nechcete úplně hloubat. Je to sice výborně zahrané a tísnivé. S tou alegorií bych to zas až tak intenzivně neviděla, ale proč ne. Vivárium by si spíš opravdu zasloužilo to rozuzlení posunout ještě do trochu jiných sfér tak, aby byl divák aspoň trochu více spokojen s koncem. Většina stopáže je totiž dost časté opakování podobných scén a gradace je tu taková trochu nemastná, neslaná. Nejvíc zapamatovatelným se pro mě stal určitě zdejší nadpozemský synáček, který se staral o veškeré vyvstávající otazníky. Nevím, jestli se v divácích probudily ty pocity, které v nich tvůrci probudit chtěli, ale film to byl dobrý a znepokojivý, ale asi se z toho dalo vymáčknout víc. ()