Přitažlivě natočená moralita sděluje, že vůbec nezáleží na komfortu a hmotném vybavení, důležité jsou fungující mezilidské vztahy. Přesvědčí se o tom i čtveřice kamarádů z dětského domova, kteří najdou opravdové rodinné zázemí v obyčejné venkovské chalupě a u svérázného svobodného mládence. A vůbec nevadí, že tam chybějí nejrůznější civilizační vymoženosti. Podařilo se tu vyhmátnout velice přesvědčivě i hravě různorodé povahy malých dětí, které teprve v prostředí vzájemné lásky a pochopení skutečně pookřejí... Film byl natočen, ukončen a schválen v roce 1968, ale v úvodních titulcích je copyright 1969. (oficiální text distributora)

insurgentes odpad!

Mně na tom bylo od začátku něco divnýho, ale teprve když jsem viděl, že režie se ujaly hned dvě umělkyně s pomlčkou ve jméně, bylo mi jasný, co. Tenhle film byl pro mne docela překvapením, protože jsem rozhodně nečekal, že by se mi u něčeho, co se zpožátku tvářilo když ne jako rodinná komedie, tak alespoň jako film tak trochu pro děti, udělalo fyzicky špatně. A to konkrétně u scény, kdy dvojice zoufale špatných dětských herců v roli osmiletých ožralých ultrazmrdů trápí kozu způsobem, že být tam u toho já, asi bych je zřezal na jednu hromadu i s kameramanem, klapkou, zvukařem, osvětlovačem a hlavně těma dvěma soudružkama na stoličkách s nápisem řežizér. ()

mh.mail

60% — Režisérka Věra Plívová-Šimková je většinou zárukou kvalitní zábavy. Vcelku to platí i pro tento spíš zapomenutý film, k čemuž určitě přispěla postava scenáristy Františka Pavlíčka (ke kvalitě i k tomu zapomenutí). Příběh je trochu naivní, to přebírání dětí z dětského domova, byť sourozenců, svobodným a svérázným mužem bylo až nereálně jednoduché. Ještěže se tam v druhé části aspoň mihla sociální pracovnice s varovně zdviženým prstem. Jinak to byl celkem pohodový film s několika věcmi k zamyšlení. ()

Ygnor

Už jsem se tak dlouho nenasmál a nebyl tak příjemně dojat. Žádná moralita. Jen zhmotněný vzpomínek sen. Výrazem pro mne neuvěřitelně silný „dětský“ a „spravedlivý“ film, který mě neochvějně přenesl do mého chlapeckého zrání, byť jsem v době jeho vzniku nebyl zdaleka ještě na světě. …ano,měl jsem štěstí, ještě jsem tu „prachobyčejnou“ dobu trochu u prarodičů na dvou chalupách chytil a svezl se na její hřejivé vlně. Myslím, že je to utajený majstrštyk před výpravnějšími „Pány kluky“. Pro mě vlastně lepší. ()

GIK odpad!

Nejhorší film od P-Š. V hlavní roli strašně namachrované a přehrávající dítě. Ostatní se mu snaží vyrovnat. Děti cca 7 let pijí alkohol, hází po sobě jídlem, trápí zvířata, klejí, sází se, kdo sní žížaly. Pětiletá holka si zpívá hity pop music. Její starší bratr: Já vám ten obvaz počůrám paní, když se stydíte. Uřvané a nevychované děti - nedobrá reklama pro dětské domovy. ()

Pitryx odpad!

Tak oznamuji, že jsem byl u tohoto filmu brutus mimo mísu. Hlava mi hodně dlouho nebrala, že se tam o nic nezajímala sociálka. Až někdy hodně pozdě. Děcka si tam lítají bez dozoru, tedy pokud to byly děcka z děcáku. U filmu jsem se neskutečně nudil. Nebyl ani k smíchu, ani k pláči, ani na pořádné vztekání za promarněný čas. Takhle to dopadne, když k něčemu pustíte dvě ženské najednou. Hlavně že obě nechaly panu Kronerovi cigáro v hubě, když se sklání k malému dítěti. A přitom ostatní tvorba těch dvou paní není zase docela k ničemu. Když jsem to ani po 45 minutách nepobral, vzdal jsem to a koukal jen jedním okem a tiše trpěl. ()