Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Kostýmní komedie, pod jejímž fraškovitým povrchem prosvítá hlubší filosofický kontext, má odlehčenou zápletku - milostné hrátky v podání několika mileneckých dvojic, do jejichž sladké rozvernosti proniká místy hořká ironie. Není bez zajímavosti, že v době vzniku filmu prožíval režisér těžké životní období ('Když jsem jedinkrát v životě málem spáchal sebevraždu, natočil jsem Úsměvy letní noci'). Neodolatelná komedie s břitkými dialogy je důkazem, že ani Bergman nemusí být stále jen vážný. (oficiální text distributora)

(více)

Zajímavosti (10)

  • Když americký filozof Stanley Cavell viděl Úsměvy letní noci, zasáhlo ho to natolik, že se vrátil domů a po zbytek noci o tom psal. Tento zážitek ho přivedl ke zkoumání průsečíku mezi jeho oborem, filozofií a filmem. (classic)
  • Film se v roce 1956 umístil na šestém místě v žebříčku deseti nejlepších filmů roku časopisu Cahiers du Cinéma a v roce 1957 získal cenu Bodil za nejlepší evropský film. V roce 1996 byl film zařazen do žebříčku 100 nejlepších zahraničních filmů časopisu Movieline. V roce 2012 byl film zařazen do seznamu „The Great Movies“ filmového kritika Rogera Eberta, který mu udělil čtyři hvězdičky ze čtyř. Filmová kritička Pauline Kael označila film za „téměř dokonalé dílo“ a napsala: „Film se koupe v kráse, je vzdálen banalitám krátkých sukní a současných ulic a obchodů a vzdálen v čase, přibližuje se nám.“ V roce 2012 byl film v anketě filmového časopisu FLM, které se zúčastnilo 50 filmových kritiků a akademiků, zvolen na dvacátém místě mezi 25 nejlepšími švédskými filmy všech dob. (classic)
  • Film měl premiéru 26. prosince 1955 v kině Červený mlýn (švédsky Röda Kvarn) ve Stockholmu. (classic)
  • Úsměvy letní noci se natáčely na hradě Jordberga ve Skandinávii a ve Filmstaden společnosti Svensk Filmindustri v Råsundě ve Stockholmu od 28. června 1955 do 29. srpna 1955, s výjimkou dalších dvou dnů v listopadu 1955. (classic)
  • V roce 2005 jej časopis Time zařadil mezi 100 nejlepších filmů od roku 1923. (classic)
  • Ingmar Bergman v době vzniku tohoto filmu uvažoval o sebevraždě. (Zdroj: Letní filmová škola)
  • Ingmar Bergman natočil tuto komedii i proto, aby mohl financovat své další filmy. Pokud by snímek u diváků podobně jako některé předchozí režisérovy filmy neměly dostatečnou návštěvnost, Bergman by měl s financováním svých dalších projektů vážné problémy. (ČSFD)
  • Film byl nominován na Zlatou Palmu v roce 1956. (panKubík)

Reklama

Reklama