Star Trek: Lower Decks

• USA Star Trek: Lower Decks
USA, (2020–2024), 22 h (Minutáž: 23–30 min)

Tvůrci:

Mike McMahan

Tawny Newsome, Jack Quaid, Noël Wells, Eugene Cordero, Dawnn Lewis, Jerry O'Connell, Fred Tatasciore, Gillian Vigman, Paul Scheer, Jessica McKenna (více)

Diskuze

Prometheus69

Tak vzhledem k tomu, že v LD není žádná kočky coby mazlíček ze Země, tak mi bylo hned jasný, že máš na mysli komandérku T'Anu, caitainskou lékařskou důstojnici ;) Caitainy mám obecně v rámci ST jako rasu hodně rád a tak jsem se patřičně těšil a radoval, když jsem zjistil, že se po dlouhé době zase někde objeví.. :)

Prometheus69 (hodnocení, recenze)

Jakkob

Ha... Neznaš RaM ale, přitom víš o jakou kočku jde. No to je jedno. :) Se těšim na další díli docela... I když ten původní dabing moc nemusim... Je hrozně rychlej. Jako Ricka a Morthiho. Ale, možná i rychlejiší. Raději bych, uvítal prostej českej dabing... Ale, to se nejspíš nestane... Takže, nač čekat. :)

Prometheus69

No, já Ricka a Morthyno neznám, ani od vidění, takže to asi úplně neposoudím, nicméně ta Caitainská doktorka je jednou z mých nejoblíbenějších postav :) Sice tam měla jen pár scén, ale v každé byla skvělá.. :D

Prometheus69

Tak ono k tomu tak nějak vybízí i to intro, resp. úvodní animačka, kde Cerritos buď dostává nakládačku od asteroidů a pak ho div nevcucne singularita, nebo se stahuje prakticky hned po prvním zásahu z bitvy s borgy, a nebo na warp gongole "parazituje" nějaká obří tasemnice či co.. :D Jako že ano, těch odkazů na to, že to jsou looseři a celá loď je tak nějak "druhořadá" je tam spousta :)

Prometheus69 (hodnocení, recenze)

Jakkob

Jasan.. ale, jde o to že v podpalubí koukají prakticky... Mají výhled doslova z prdele. 8) Je v tom skrytý podtext. Té podřadnosti ve které jsou hrdinové tohoto seriálu. Vlastně, je to i několikrat zdůvodněno a jednou i na mapě. ;)

Prometheus69

Celá loď je okny posetá, i když na Galaxy z TNG to přeci jen nemá - ta má okna i na úplném spodku talířové i inženýrské sekce, asi prosklená podlaha či co.. :D

cyphercz

přesně tak, kdyby to opravdu vyznělo čistě tak, jak to popisuješ, že bez riskování nic nezískáš, pak cajk. ale v epizodě máš tu situaci opravdu extrémizovanou, z hospodského rváče bude někdo, z kohokoliv jiného nula. zkrátka, stejná intence se dala komunikovat mnohem lépe, zatímco v tomhle podání to nechtěně působí úplně jinak. nemluvě o tom, že tenhle příklad s hospodskou rvačkou nijak nedemonstruje, že by tím Picard něco získal. tedy krom umělého srdce. Nausicaanům určitě žádnou lekci neudělil, čest přátel neobhájil, sám se ničemu nepřiučil, galaxii také nezachránil. akorát ze sebe udělal vola a pobavil Q. zase, bylo by to o ničem jiném, kdyby na příkladu bylo znát, že se Picardovi vyplatilo zariskovat a že i z prohry něco prospěšného vyplynulo. což se tady neděje. a ani tím pádem nemyslím, že to funguje jako nějaký character development, protože v tom zkrátka není nic z Picarda, jak ho známe z jeho kapitánských let.

Eodeon

mno já vidím onu lekci v tom, že pokud budeš všechny situace ve svém životě řešit stylem "play it safe", nebudeš čelit žádnému riziku a při sebemenší známce potíží utečeš, tak nikdy ničeho velkého nedosáhneš, ač máš sebevětší ambice, jsi třeba nadprůměrně inteligentní atd., což je dle mého velmi pravdivé poselství, které si spousta lidí neuvědomuje (viz např. ono známé "Proč jedničkáři pracují pro trojkaře"), avšak uznávám, že demonstrovat to na stupidní hospodské rvačce s podvádějícími Nausikánci co si dovolili Picarda a jeho přátele nazvali "Federation bitches" není úplně ten nejlepší příklad...:))

cyphercz

můžu, i když vzpomínky na epizodu mám krapet zaprášené, takže do přílišných detailů zajít nemůžu. jestli si vzpomínám dobře, poučení na závěr je, že Picard dosáhl svého úctyhodného postavení a své skvělé kariéry díky tomu, že byl v mládí tak průbojný, že hodně bez rozmyslu riskoval. chápu a nemám problém s tou částí, která nám říká, že značná část hříchů mládí, které si vyčítáme, mohla být vlastně ku prospěchu věci, a rozhodně se podílela na tom, kým jsme, třeba i v nečekaně pozitivním smyslu (to je ostatně moral všech příběhů na způsob "co by kdyby"). horší je, že Trek nás ve většině případů nabádal jednat za všech okolností uvážlivě, s patřičným rozmyslem a vyrovnaně. to je ostatně to, co se hodně kritizovalo na Discovery, že tamní postavy tyto esenciální trekovské charakteristiky postrádají. do jisté míry byla ta kritika oprávněná. no a tady máš epizodu TNG, která, když se to hodně zjednoduší, vlastně nabádá mladé lidi k životu "rebelů bez příčiny", protože přeci z Picarda to udělalo skvělého velitele, zatímco kdyby v mládí jednal s rozvahou, skončil by jako nějaký bezvýznamný budižkničemu z podpalubí. jinými slovy, ta epizoda dává divákům nejenže špatný příklad, ale příklad, který je do značné míry v rozporu s tím, co mu dávaly za příklad všechny ostatní epizody, co se žádoucího jednání a chování postav týče v krizových situacích.

na příspěvěk reagoval cyphercz

Eodeon

"a že ta morální poučka na závěr je krapet moc tezovitá a v kontextu jiných epizod problematická" - dalo by se toto více rozvést? Mně přijde jako jedna z nejlepších v celém TNG a ani ten kontext problém tam nevidím, tak se na to rád podívám z jiného úhlu

cyphercz

obecně považovány možná jsou, ale tady nemluvím obecně ale sám za sebe a já osobně třeba "Tapestry" nemusím, i tam si myslím, že se z toho námětu dalo vytěžit víc, a že ta morální poučka na závěr je krapet moc tezovitá a v kontextu jiných epizod problematická. "All Good Things..." mám osobně moc rád, ale Q tam na můj vkus moc prostoru nemá. celé to uvedl do pohybu, občas zaskočí Picarda poškádlit, ale jinak je to celé jen o Picardovi, jedna velká Picardova sólovka.

na příspěvěk reagoval cyphercz

Eodeon

Zase tak moc epizod jsem s ním neviděl, ale z toho mála co jsem viděl se mi líbí jen ta "Death Wish" epizoda. Všude jinde jsem se z dřívější "I hate it" pózy dostal do stavu, kdy mi zkrátka nevadí a respektuji jeho existenci, ale nijak nadšený ve stylu: "Jů, epizoda s Q, to bude super!" z toho rozhodně nejsem. Uvidíme až se někdy časem dostanu k celé TNG, DS9 a VOY, jak to na mě bude působit tehdy...
Jinak z toho LD panelu vydaného k nedávnému ST dni je zřejmé, že půjde spíše o nějaké kratičké cameo, než-li o náplň celé epizody, ač rozhodně nejde vyloučit, že mohou postavu Q využít někdy příště, třeba v druhé sezóně :)

Eodeon

"Q byl s každou epizodou, ve které se objevil, méně a méně zajímavý. což tak být vůbec nemuselo, protože potenciál tam byl obrovský a tvůrci ho zkrátka neuměli vytěžit"

Mezitím jsou epizody jako Tapestry či All Good Things obecně považovány za nejen jedny z nejlepších Q epizod, ale i obecně TNG;) Zkrátka tvoje či Jákkobovy choutky mi i nadále zůstávají záhadou

Jakkob

Q byl s každou epizodou, ve které se objevil, méně a méně zajímavý. což tak být vůbec nemuselo, protože potenciál tam byl obrovský a tvůrci ho zkrátka neuměli vytěžit. a navíc věk herce už ani neumožňoval návrat. Lower Decks je ale ideální prostředí pro comeback Q. doufám, že se tvůrci s tou postavou vyřádí víc, než za celou TNG dohromady, v animáku ostatně nemají ty stejné limity :) snad to nebude jen krátké cameo, ale námět na přinejmenším celou jednu epizodu. a souhlas, že epizoda Death Wish je z Q epizod asi nejlepší.

na příspěvěk reagoval cyphercz, Jakkob

Shakaar

Ať už je to jak chce, tak osobně jsem rád, že jsem se přes tu nelibost přenesl a jsem teď fakt zvědavej na ten "štěk" v LD :)

Shakaar (hodnocení, recenze)

Jakkob

Jak si osobně myslím, že Q jako postava tak nějak fungovala do TNG jako takové, fungovala právě jako ten protipól, nabourala tu určitou aroganci a povýšenost TNG posádky, krom toho umožnila postavám se dostat do nevšedních rolí a situací, což někdy seriál i potřeboval. Ano byl to koncept převzatý z TOS, ale díky tomu že z něj udělali "recurring character" umožnilo to posádce si vytvořit vztah k němu jako takovém, zvláště k Picardovi. Tohleto už v dalších seriích tak nebylo, v DS9 jej využili pouze aby nalákali diváky a ve Voyageru dle mého to byl jeden z mnoha pokusů jak se snažili aplikovat na Voyageru něco co fungovalo v TNG, ta chemie už nezafungovala. Je to i tím, že DS9 ani Voyageru nebýl takový celkový ansábl, který táhl za jeden provaz.

Shakaar

Mě tam zprvu vadil už jen díky prostému faktu, že šlo o velice mocnou a z našeho pohledu nadpřirozenou entitu, která sama o sobě podkopávala ten jinak poměrně seriózní a skoro až "věděcký" koncept TNG. Posléze mi bylo připomenuto (myslím že Eodeonem), že podobných bytostí byla plná i TOSka, což jsem si nevím proč až do té chvíli neuvědomoval, ale jelikož je to pravda a v TOSce jsem podobných bytostí mohli vidět celou řadu, tak jsem vzal bytost Q na milost a od té doby jsem s ní zadobře, ale nebýt té TOSky, asi bych ho nesnášel doposud a upřímně nevím, proč si ta postava získala na takové popularitě, ale tak... To je asi jen můj názor :) A třeba je pravda, že v té VOY epizodě, kde je spolu s tím druhým Q a Janeway je soudí, zda ten druhý má či nemá právo na sebevraždu, se mi postava Q opravdu líbila celá epizoda mi přišla dost dobrá!

na příspěvěk reagoval Shakaar

Shakaar (hodnocení, recenze)

Jakkob

Mě John de Lancie jako Q až tak nevadil, považuji ho za skvělého herce, ať už hrál v Star treku, Stargate atd. Ale přišlo mi, že nevěděli přesně co s jeho postavou jak v TNG, VOY udělat. Na to jak mocná entita, forma života to byla, nepřišlo mi, že by k němu měli dostatečný respekt, ať to bylo v TNG, VOY, i v DS9. V TNG Enterprise přenesl prakticky do Delta kvadrantu a uvedl je Borgům, že by měli k němu více respektu? Já teda bych měl a místo toho se k němu Picard choval jako idiot, "co zas chce, jsme sice průzkumníci a chceme zkoumat nové formy života, ale chceme se tam dostat lodí a nepotřebujem pomoc od mocné entity". To mi vždy přišlo takové, nevím divné.

na příspěvěk reagoval Jakkob

Uživatel Shakaar smazal svůj příspěvek.

Jakkob

zdá se, že trailer stáhli, resp. ho nikde nemohu najít, viděl jsem ho akorát skrz nějaké trailer reaction video na youtube, každopádně jsem zvědav, jestli budeme mít Q epizodu a nebo bude jen součástí nějakého opening gagu...

Eodeon

To sedí ;) V rámci naší trekkies bandy se bavíme veskrze všichni a to máme věkové rozpětí od nejmladší Allarin po nejstaršího Praotce opravdu hodně velké.. :)

SeTTi

Mno pro mě LD strhávají naprosto všechny postavy, ne jen jedna:)) jinak v posledních dvou dílech se alespoň objevilo něco jako jakž takž průměrná zápletka, která neurazí ani nenadchne, ale stále nemohu přijít na to kdo je tu cílová skupina - ten styl "humoru" mi přijde jak cílený na věkovku 13-18 (nervózní, uspěchaný, honem rychle sázet jeden fór za druhým a být prostě za každou cenu a v každé druhé větě vtipný...), naproti tomu spousta referencí a pomrknutí je tu zase primárně pro old school Trekkies a celé je to prostě tak zvláštně splácané dohromady...