Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Tento válečný film vypráví o osudu posádky britského bombardéru, která je přinucena svůj stroj nouzově opustit nad územím okupovaného Nizozemí. Letci se při svém návratu do Británie neobejdou bez pomoci holandského obyvatelstva. Mezi místními lidmi se však najdou i tací, kteří jsou poplatní německým okupantům. O to více tak úspěch snažení závisí na společném hrdinství letců i nezlomeného holandského lidu. (bjh)

(více)

Recenze (7)

Martin741 

všechny recenze uživatele

Tak toto je pravy vojnovy velkofilm, ne ta planoba Fury z roku 2014. Sledujem osud britskeho bombardera ktory je nuteny ... ale sak si to pozrite, nejdem prezradzat dej. Maju poravdu ti uzivatelia, ktori tvrdia, ze tu nenajdeme brualnu akciu ani masakrozne tempo ..... cele je to skor v odlahcenom tone, rezisersky vsak brilantne. Godfrey Tearle /the 39 steps/ dost o nicom, viedol len take ... priemerne dialogy, njak ma eda nepresvedcil ze ide o talentovaneho herca. Zacinal tu aj legendarny Peter Ustinov /Quo vadis 1951, Francouzska Revoluce 1989, Spartacus 1960, Zlo pod Sluncem 1982/. Dalsi znami herci su Eric Portman /Utek z Colditzu, The Bedford Incident 1965/ a Bernard Miles /Bila Velryba s istym Orsonom Wellesom, Hitchcockov man Who knew Too Much 1956/. 85 % ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Vidíme útek britských pilotov, ktorí boli zostrelení nad Holandskom, pred nacistami. Môžeme vidieť tradičné pre tento žáner skrývačky, pomoc od 'domorodcov', riskovanie životov a pod. Dramatických scén (a rovnako tak aj Nemcov) je poskromne, napätie nie je žiadne, pretože film je natočený skôr odľahčene...nechýbajú rôzne vtípky. Svoje neherectvo nám ukáže vtedy začínajúcí herec Peter Ustinov v maličkej roli kňaza. Plusom filmu, ktorý bol točený počas vojny, je, že nie je nijako nacionálne orientovaný, iba mierne vyzdvihuje či chváli prácu britského kráľovského letectva. Hodnotenie: 60% ()

Reklama

corpsy 

všechny recenze uživatele

Aj napriek nominácii na Oscara za najlepšie špeciálne efekty, nejde o vojnový snímok v tom akčnom zmysle slova. Máme tu pár výstrelov a jedna triková havária lietadla zavŕšená miniatúrnou pyrotechnickou akciou. Ide skôr o napínavý príbeh, vystavaný na zápletkách ako utiecť z okupovaného územia. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Tenhle film by neměl minout žádný milovník válečných snímků s leteckou tematikou. Příběh nás seznámí s osádkou Wellingtonu RAF s volacím znakem B- Bertie. Wimpy to po odhození pum nad Německem dostane do motoru a zpět se vleče jen na druhý. Ten však také ztrácí výkon a velitel nařídí osádce opustit letoun.... Všech šest padáků se naštěstí v pořádku otevře a hoši se snáží na holandské území okupované nacisty. Možnosti jsou jen dvě. Vzdát se a zbytek války strávit jako POW v nějakém ze Stalag luftů v Říši, nebo zariskovat - pokusit se kontaktovat odboj a dostat se přes kanál do Anglie..... Dál nebudu spoilerovat. Filmy točené za války mají většinou dvě svízele. Za prvé jsou někdy až k nesnesení napěchovány patriotismem a bojovým nadšením (pro účely propagandy) a za druhé kvůli leckdy hodně slabým trikovým efektům. Mají však jednu výhodu. Co se týče vlastní techniky máme většinou možnost vidět autentické stroje, uniformy, výstroj. (Schválně uvádím co se týče vlastní techniky, např. německé uniformy v tomto filmu mi připadaly jak z první světové..). Zde se milovník letadel dosyta nabaží pohledů na Welouše a jako bonus i na těžké čtyřmotorové Short Stirlingy. A mohu vás uklidnit - ani první dva nedostaky téměř neobsahuje. Pravda, zpracování flaku hodně připomínalo obyčejné rachejtle, ale co se týče propagandy nezazní tu nic. Film je totiž hlavně velkou poctou holandskému odboji, který i za cenu trestů smrti celých rodin schovával sestřelené letce a pomáhal je dostávat zpět do Anglie. Ke konci války se v Holandsku a např. ve Francii u civilních rodin ukrývaly stovky spojeneckých letců... S bombardéry Wellington létali i naši hoši v RAF u 311. bombardovací peruti než přešli na Liberátory B24. Podobným snímkem jsou Nebeští jezdci (1968), kde také létá Wellington (což už ale byla filmaři předělaná Dakota). Dávám čtyři svírací špendlíky. * * * * ()

Galerie (7)

Zajímavosti (1)

  • John Glyn Haggard (Hugh Burden) nosí hodinky značky Zenith. (dyfur)

Reklama

Reklama