Reklama

Reklama

Série(3) / Epizody(22)

Obsahy(1)

Rozdílem téměř dva a půl tisíce hlasů zvítězil James George Hacker ve svém volebním obvodu nad svými soupeři. O tom, že se stane ministrem nové vlády, by již nemělo být nejmenších pochyb. A ve hře je tolik zajímavých postů: místní hospodářství, zahraničí, zdravotnictví, energetika... Jim by si klidně troufl na všechny, spokojil by se i s tím nejméně významným. Jenomže kampaň na předáka strany vedl proti nynějšímu premiérovi, proto má takový nepříjemný pocit, že se mu tenhle jeho minulý postoj tak trochu vymstí. A zdá se, že ho jeho neblahé tušení nezklamalo. Jedno ministerstvo po druhém padá do klína některému jeho stranickému kolegovi a on pořád nic. Marně se vrhá ke každému telefonu, premiér nevolá. Co ještě zbývá? A zbývá vůbec něco? Ale ano, samozřejmě! Ministerstvo pro administrativní záležitosti! Co na tom, že je škodolibí televizní komentátoři označují za cosi na způsob politického hřbitova! Ministerstvo to je a Jim je odhodlán udělat na něm kus práce...

Sitcom "Jistě, pane ministře" vznikl v BBC již před dvaceti lety, mnohé z toho, z čeho si dělá legraci, je však aktuální dodnes. Mnohé ty zákulisní pletichy, intriky a maléry jeho hrdinů nám budou připadat důvěrně známé a bude se nám zdát, že autoři museli čerpat inspiraci někde úplně jinde, než za kanálem La Manche. "Jistě, pane ministře" má 22 dílů, volně na ně navazuje šestnáctidílné pokračování s názvem "Jistě, pane premiére"...

Ministra a posléze premiéra Jima Hackera ztělesnil Paul Eddington (1927-1995), jemuž tato role přinesla mimořádnou popularitu a oblibu nejen u prostých diváků, ale i u těch, jež svým výkonem parodoval. Margaret Thatcherová mu za ni např. udělila Řád Kommandera Britského impéria. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (428)

MarekT 

všechny recenze uživatele

Možná je hodnocení po dvanáctém díle trochu brzké, ale vem to čert. Konečně mohu rozebrat i další legendu britských sitcomů. Skvělá satira na britskou vládu, nebo chcete-li trochu obecnější pojem, politiku. Když už používám ten přívlastek "britskou", už po tom krátkém čase mohu říct, že to až tak neplatí. Spousta hlášek a situací mě několikrát donutilo si vzpomenout, že i v našem malém státě to tak chodí a že je vlastně jedno, z jaké země pocházíme, všude je to nejspíš v této problematice stejné. I ten pomocník (jak on se jen jmenuje? Majzl... vlastně Hajzl... ne, Wajzl), který ale nejednou de facto rozhoduje, je internacionálním prvkem. Když jsem tak vzpomněl tu dnešní dobu, musím pochopitelně dodat, že dílko překypuje i nadčasovostí, což už je jen krůček k statusu "geniální". Zpět k té internacionalitě - když pronesl Nigel Hawthorne v druhém díle ze svých úst, že Skotsko je malá skrvnka nad Londýnem, vzpomněl jsem si hned na řevnivost mezi Pražáky a námi Brňáky. Zajímavé. Nemohlo mi také uniknout, že zde je asi největší koncentrace pověstné britské suchosti. Po nějakém čase musím opět pochválit český dabing s kralujícím Viktorem Preissem, je vidět, že to o zkaženém českém znění u britcomů bývá většinou pověra. Ale i když se mi seriál zatím velmi zamlouvá, do oblíbených si ho zřejmě nedám, na to tu jsou jiné skvosty - Hotýlek či Černá zmije. ()

hans500 

všechny recenze uživatele

Úžasná satira (nejen) britské politiky. Nejlepší postavou je samozřejmě Sir Humphrey ve skvělém podání Nigela Hawthorneho, Paul Eddington jako Jim Hacker je o žďabíček horší. Jen Derek Fowlds mohl dostat trochu více prostoru. A malá rada nakonec: pokud chcete, aby důležitou petici nikdy nikdo nespatřil, nepalte jí, ale radši založte :) ()

Reklama

Faidra 

všechny recenze uživatele

Politická satira prý rychle stárne. Kdeže! Ta špatná možná, ale ačkoli je Jistě, pane ministře starší než já, je na rozdíl od mé maličkosti brilantní a vytříbené. A ani v argumentační pohotovosti a uhlazené jedovatosti nejsem s to siru Humphreymu konkurovat, běda mně. Ale ještě víc a zaslouženě běda Jimu Hackerovi. Pokud zatoužíte po korunovačním klenotu britského televizního umu, neváhejte. A prahnete-li po dávce humoru suchého jako nejdražší martini a ostrého jako puky na gentlemanových kalhotách, tak neváhejte už vůbec. ()

easaque 

všechny recenze uživatele

5* nemá cenu oba na sebe navazující seriály o ministrovi a premiérovi hodnotit samostatně, protože mají hodně společného - kvalitní britský humor, herecké obsazení a politický nadhled. Podle mě není lepší filmové či televizní dílo, které by běžnému divákovi dokázal zpřístupnit fungování politiky a jejich procesů, která je všude stejná - teda aspoň v demokratických zemích. Kultovní pozici seriálu v tomto žánru nejspíš nikdy nic neohrozí a tak všem neznalým, koho aspoň trochu politika zajímá tak doporučuji a rozhodně v českém dabingu, který je na jedničku. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

Aidan 

všechny recenze uživatele

Politici se mění, státní správa zůstává. Je to satira, anebo řada dokumentárních filmů? Škoda jen, že "Jistě, pane ministře" a "Jistě, pane premiére" nebylo následováno další sérií třeba pod názvem "Jistě, pane eurokomisaři." Vidět Jima Hackera a sira Humphreyho v prostředí bruselského byrokratického euromolocha by muselo být k popukání. ()

Galerie (16)

Zajímavosti (23)

  • V celém seriálu se britský předseda vlády neobjeví ani jednou, přestože je často zmiňován. (ČSFD)
  • V osmdesátých letech napsali scenáristé seriálu Antony Jay a Jonathan Lynn knihy „Jistě, pane ministře“ a „Jistě, pane premiére“. U nás vyšla každá z nich rozdělená na dva díly. Obě knihy jsou deníkem Jima Hackra (Paul Eddington) a zachycují události z jeho pohledu. Kromě toho jsou tam i zachyceny vzpomínky Bernarda Woolleyho (Derek Fowlds) a zápisky diáře Sira Humphreyho Applebyho (Nigel Hawthorne). Na začátku knihy v úvodním slově se můžeme dozvědět i osudy všech tří hlavních postav. Hacker je v době, kdy vyšel jeho deník (2019, zákon o třicetileté lhůtě, během níž nesmí být zveřejněny jakékoliv vládní dokumenty), již mrtvý. Appleby skončil v Ústavu pro duševně zmatené a Woolley získal titul Sir. (Elyon)

Související novinky

Monty Pythoni znovu spolu?

Monty Pythoni znovu spolu?

29.08.2005

Říct že od doby kdy legendární, kultovní, unikátní, nedostižná, brilantní a hlavně extravagantní skupina britských komiků (a jednoho, stejnými superlativy popsatelného, amerického výtvarníka)… (více)

Reklama

Reklama