Alžbetin dvor

Předloha:

Hana Zelinová (kniha)

Kamera:

Tibor Biath

Radoslav Brzobohatý, Jana Zvaríková, Michal Dočolomanský, Vlado Müller, Maroš Kramár, Emília Vášáryová, Zora Kolínska, Jiří Císler, Dušan Jamrich (více)

6-dielny televízny film na motívy rovnomenného historického románu Hany Zelinovej. (oficiální text distributora)

Recenze uživatele Autogram k tomuto seriálu (7)

Alžbetin dvor (1986)

Výborný historický seriál, ktorý v šiestich epizódach predstaví osudy jedného prekliateho zemianskeho rodu počas 150 rokov. Aj takéto dlhé obdobie a veľké časové skoky podáva zaujímavým spôsobom s dobre premyslenými výmenami hercov, občas aj v rámci hereckých rodín. Vrcholom je určite štvrtá epizóda s Vladom Müllerom, neskôr sa to mierne nakláňa k socialistickym dogmám. Ale aj tak ide o veľmi podarené dielo a je dobré, že prešlo digitálnym reštaurovaním pre potešenie ďalších generácií. ()

Alžbeta Castiglione (1986) (E01)

Výborné obsadenie, výborný príbeh, dokonalé interiéry, to nemohlo dopadnúť zle. Plávanie Alžbety tiež nemalo chybu, škoda, že si neužila viac epizód seriálu. Pri tom všetkom mi nevadil ani dabing českých hercov. –––– Chcem, aby sa odteraz fabiciovská kúria nazývala Alžbetiným dvorom. Tým sa spečatila moja vôľa. –––– Cundra si bola. Ale krásna. ()

Prekliaty rod (1986) (E02)

Zákerné ľudské charaktery na čele s Matiasom si priam koledovali o prekliatie celého Alžbetinho dvora. Brzobohatý to aj s dabingom Štefana Kvietika zvláda bravúrne. Ak to takto pôjde ďalej, v nasledujúcej epizóde sa už minú postavy. –––– Si diabol, Matias. Preklínam tvoj rod! ()

Fatamorgána (1986) (E03)

Začiatok epizódy sa podobá na folklórne pásmo, keď už sa tam objavil Marek Ťapák, a predpokladám, že to bol jeho nápad. Pokračuje to politikou a revolučnými rokmi okolo 1848, a tak dôjde aj na ďalšie tragické osudy rodín od Alžbetinho dvora. Intrigy sú o to horšie, ak prichádzajú od tých najbližších. Nevynechá sa aj jedno chutné úplné odhalenie, tentokrát v podaní Petry Vančíkovej. ()

Nová zmluva (1986) (E04)

V tejto sérii treba veľmi pochváliť aj pravidelnú úvodnú rekapituláciu predchádzajúcej epizódy, kde často pochopím viac ako z epizódy, keď som rozptyľovaný množstvo vedľajších udalostí. Tentokrát epizódu vysoko vytiahli Vášáryová, cholerický Müller a milučký Kramár, ktorý sa rozhoduje aj medzi láskou krásnej Jaskynky z Básnikov, herečky s veľmi krátkou kariérou. –––– Viem, že ideš po ňu. Ale to ti vravím: Len cez moju mŕtvolu! ()

Kamenné labute (1986) (E05)

Tvorcovia urobili asi najväčší epizódny skok v udalostiach a po päťdesiatich rokoch je nažive už len postava Maroša Kramára, ktorý sa prevtelil do svojho otca Jána Kramára. Tentoraz hrá prím najskôr Magda Vášáryová a neskôr Zora Kolínska ako bordelmama, ktorá si vo svojom slušnom podniku nenechá robiť bordel. Detské role majú mimoriadne tiež dosť priestoru a sú režisérsky dobre zvládnuté. Opäť spokojnosť. –––– A pôjde na front! My si monarchiu rozvracať nedáme! –––– Zapamätajte si: My si republiku rozvracať nedáme! ()

Volanie vetra (1986) (E06)

Škoda, že po celý čas dokonalý seriál je zakončený slabšou epizódou. Akoby došli tvorivé sily, alebo sa dej dostal do obdobia druhej svetovej, keď už veci ovplyvňovala jasná ideologická objednávka. Zo zaujímavých prepletenych vzťahov sa všetko sústreďuje na boj dobra a zla, fašistov a partizánov. Aj herecké obsadenie už nie je založené na prvotriednych hercoch a cítiť to. ()

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012