Režie:
Bernardo BertolucciKamera:
Vittorio StoraroHudba:
Rjúiči SakamotoHrají:
Keanu Reeves, Chris Isaak, Bridget Fonda, Jo Champa, Bhisham Sahni, Ruocheng Ying, Alex Wiesendanger, Raju Lal, Greishma Makar Singh, Sogyal Rinpoche (více)Obsahy(1)
Příběh amerického chlapce a tibetského lámy překračuje hranice času a odlišných kultur. Jesse Konrad (Alex Wiesendanger) je obyčejný americký kluk. Žije v Seattlu s otcem, inženýrem Deanem (Chris Isaak) a matkou, učitelkou Lisou (Bridget Fonda). Jednoho dne je rodina zaskočena návštěvou z dalekého Bhutánu - budhističtí kněží vyslali lámu Norbu, aby k nim do hor přivezl malého Jesse. Věří totiž, že chlapec je převtělením jednoho z jejich vážených lámů. A tak se Jesse za doprovodu otce a lámy Norbu vydává na dalekou a nevšední cestu. Lámovo vzrušující vyprávění ho přenáší do více než dva tisíce let staré minulosti, k počátkům budhismu, kdy se vznešený princ Siddhartha (Keanu Reeves) stal ztělesněním Buddhy. (HBO Europe)
(více)Videa (1)
Recenze (118)
Špatně natočený film. O velkoleposti není možno mluvit, když je vznešený příběh z mytologie buddhismu prokládán příběhem civilním a veskrze nudným. A samotný životopis Siddharty v mnohém spíš připomíná parodie ala Mel Brooks, ačkoliv musím uznat, že závěr je celkem povedený. Po vizuální stránce sice pečlivě komponovaný film, jinak ale přehnaně ukecaný (spíš edukativní, což mě štve - ale zmlsaným divákům se holt musí všechno předkládat polopatě a neustále vysvětlovat) a scénáristicky velmi nepodařený (to, že by se láma Dordže reinkarnoval do dívky by bylo v buddhistickém zdokonalovacím postupu potupa a hrozný krok zpět, což by jeho žák určitě nenesl s takovým klidem, leč v západní kultuře rovnoprávnosti by bylo to, že se vybírá jen z kluků, zase naprosto nepřípustné, takže z toho je tento paskvil...). ()
Výpravný velkofilm, v němž Bertolluci zúročil své zkušenosti s kostýmními megaprodukcemi z minulých let (např.Poslední císař). Zdlouhavý, ale krásný film. Keanu Reeves jako vyhublý Siddharta je přesvědčivý a to i díky svému exotickému zjevu. Tohle je film pro ty, kterým nevadí rozvláčnější vyprávění, pro lidi s otevřenou myslí. ()
Film, který nám vysvětluje výhody buddhismu a který nám popisuje vznik tohoto náboženství, kdy princ Siddhartha (Keanu Reeves) přijde na to, že v životě nejsou jen radosti, ale i strasti, bolest a smrt. A tak začne přemýšlet a vést asketický život, aby se dopátral odpovědi. Nakonec přichází na to, že správnou cestou je střední cestou bez extrémů. Správnou cestou k porozumění života. Meditacím, při kterých lze dosáhnout mymosmyslového cítění života. Zajímavě nám předkládá buddhismus jako cestu po které by se měl ubírat člověk za porozuměním smyslu. A jako prvek, který dokáže sjednotit lidi v pevný svazek, když se lama Dordže navrátí v těle třech dětí Raju (Raju Lal), dívky Gity (Greišma Makar Singh) a Američana Jesse (Alex Wiesendanger). Tento film mě zaujmul pouze svým vyprávěním o historii buddhismu. Zdůrazňovaný střet východní a západní civilizace, kdy američtí rodiče se dobrovolně vzdají svého synka, protože je jednou ze tří (zřejmě aby splnil svou myšlenku spojení různých kultur světa) mi přijde více než nepravděpodobné. ()
„Tvoja láska sa stala väzením.“ Ten príbeh je veľmi pekný, silný a zaujímavý. Opulentná vizuálna stránka (pri „rozprávkovom“ spomínaní) je striedaná bežnými scénami z amerického veľkomesta súčasnosti a na konci sa obe línie začnú nenápadne preplietať a vytvoria zvláštnym spôsobom atmosféricko-poetický celok za 35 miliónov. Bertolucci nikdy nebol môj extra obľúbený režisér. Vždy ma na jeho filmoch zo všetkého najviac bavilo, ako sa pokúšajú prekročiť tabu (Posledné tango v Paríži, Zvodná krása, Rojkovia). Malý Budha sa sexuálne tabu rozhodne prekročiť nepokúša. Je úplne iný, než ostatné Bertolucciho filmy a možno i práve tým si ma získal. Srdcovka to nie je, ale nebol som úplne ďaleko od toho, aby som udelil 4*. Lenže nakoniec tam boli alebo veci, ktoré mi vadili, alebo mi niečo chýbalo, alebo to bolo proste pridlhé. Alebo naopak prikrátke? Priznám sa, neviem. Určite ale oceňujem výpravu, kameru, réžiu, scenár i herecké výkony (dokonca vrátane Keanu Reevesa). S predchádzajúcim režisérovým spriazneným (fenomenálnym) Posledným cisárom ale neporovnateľné. ()
Princ Siddhárta bol dosť možné najväčšou osobnosťou v dejinách ľudstva a Bertoluccimu sa podaril neuveriteľný kúsok, keď jeho život dokázal spodobniť na filmové plátno a pritom nevynechal nič z tej mystiky a éteričnosti podstaty jeho osobnosti. Človek, ktorý sa dobrovoľne vzdá blahobytu, moci a rozkoše sálajúcej z krásnych žien svojho dvora, človek, ktorý sa nečakane a nekompromisne rozhodne konať proti všetkým konvenciám svojho postavenia, taký človek si zasluhuje môj rešpekt. Dokonca aj druhá, menej zaujímavá línia filmu má svoje čaro, a to tiež vďaka tomu, ako ju Bertolucci umne a nevtieravo spája s tou prvou. Pre mňa jeden z najväčších zážitkov na plátne, vrátil som sa do čias Hanumana, Višnu a Buddhu, hrdinov môjho detstva, z ktorých jeden prerástol až do dospelosti. Ďakujem, Bernardo. ()
Galerie (19)
Zajímavosti (7)
- Malý Budha je venovaný francúzskemu priemyselníkovi Francisovi Bouyguesovi, ktorý film produkoval, skôr ako umrel v roku 1993. (Othellko)
- Jedným z kandidátov na rolu Siddartha bol Marlon Brando. (Othellko)
- Kvôli scéne v lese, kde je Siddartha vychudnutý z nedostatku jedla, držal Keanu Reeves nárazovú diétu. Diéta pozostávala len z pomarančov a vody. (Othellko)
Reklama