Reklama

Reklama

Otázky a odpovědi

Obsahy(1)

Dnes jsou televizní soutěžní pořady přísně regulovány, ale vždy tomu tak nebylo. Film vypráví příběh o diskriminaci, úplatkářství a spiknutí v zákulisí nejpopulárnější vědomostní soutěže roku 1958... Oscarový režisér Robert Redford přichází s jedním z nejprovokativnějších a nejuznávanějších filmů všech dob. Ralph Fiennes a John Turturro hrají účastníky nejpopulárnější vědomostní soutěže, kteří bojují o obrovské sumy peněz a okamžitou slávu. Když se však objeví obvinění, že je pořad zmanipulovaný a soutěžící dostávají odpovědi na otázky předem, jde o mnohem víc než jen o hru. Hráči, producenti i samotná televizní společnost se náhle ocitají ve víru stupňujícího se skandálu. Navýsost zábavný film Otázky a odpovědi, založený na skutečných událostech, které šokovaly národ, byl filmovou akademií nominován na nejlepší snímek roku 1994. (Cinemax)

(více)

Recenze (103)

Fr 

všechny recenze uživatele

,,TO JE KSICHT DO RÁDIA. JDE MI NA NERVY! VIDĚLS SLEDOVANOST?.....“ /// TWENTY ONE! Jste nervózní? Jde jen o prachy! Soutěž, ve který můžete zbohatnout a splnit si tak americkej sen – pokud je dobrá sledovanost. Má to punc zajímavosti, páč všichni jsme (asi teda) čuměli na Čecha. (Nebo na Milionáře?) Pak by tady mělo jít o pohnutky člověka, jako je čest, morálka, touha po penězích a slávě. (Kdyby ti někdo nabídl takový peníze a slávu … - ty bys to nevzal?) Spousta pravdy o ,,televizi“ a lidech. Nejen těch co ,,ji“ řídí, ale i o vás, co před ,,ni“ sedíte. (…no dobře, já taky…) A vo tom, že hodnoty, jako pravda a čest si civilizace kurevsky přizpůsobila. Tohle nezestárne. To ostatní (bohužel) jo. P.S.: Ten Torturro je fakt výbornej. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu "Remembering America: A Voice From the Sixties", kterou napsal v roce 1988 Richard Naradof Goodwin jsem nečetl. 2.) Jsem zrůda s dobrou pamětí. 3.) Thx za titule ,,fridatom“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * ()

angel74 

všechny recenze uživatele

Robert Redford na postu režiséra opět odvedl úctyhodnou práci, když se chopil diskutabilního námětu, manipulace televizního média s diváky, souvisejícího s věčnou honbou každého jen trochu „šťastnějšího” jedince za slávou a mamonem. Jde o mistrně natočený film poukazující na zkaženou morálku, která už tenkrát zamořila společnost tak dokonale, že si dodnes nejsme schopni připustit, jak nehezky ovlivňuje naše životy. Velký podíl na výsledném dojmu mají bezesporu i přesvědčivé herecké výkony Johna Turturra a Ralpha Fiennese. Ovšem ten typicky americký potlesk všech přítomných v závěrečné fázi soudního přelíčení bych klidně oželela. (80%) ()

Reklama

NinonL 

všechny recenze uživatele

Film o tom, jak těžký a beznadějný je boj s korporacemi, mezi něž televize (média) jistě patří. Dále pak tabákový průmysl, farmacie, kosmetický průmysl, potravinářství, obchod s alkoholem, pohonnými hmotami, finančnictví. A další molochové. Ralph Fiennes v roli okouzlujícího televizního soutěžícího, proti němu John Turturro jako ten méně atraktivní i méně šťastný. Film určitě stojí za shlédnutí, přestože radosti nepřidá. ()

MM11 

všechny recenze uživatele

Umění manipulovat… Atraktivní a vyzrálé nahlédnutí do tajů jedné z největších televizních afér si vzalo za stěžejní úkol popsat podstatu vzdělání. Je to vcelku logické, vědomostní soutěže nabízejí určitou možnost uplatnit ho. Ve světě, který Redford popisuje je však funkce znalostí redukována na tři otázky - "Kdy? Kde? Za Kolik?" (v obdobném duchu zkouší Herb Stempel i svého syna). Tato podoba amerického snu tedy používá své loutky (jakou je i vážený Charles Van Doren) jen jako iluzivní sen pro diváky před obrazovkou. Film popisuje velice dobře těžké chvíle v hlavách soutěžících, kdy mají postupovat podle daného „scénáře“ (paradoxně samotná show je oproti tomu nuda). Když pominu, že retro nádech je spíše mizivý, tak zbývá ještě jeden problém – morální stanovisko. Redford nepochybně mluví o vytváření idolů (diváky u obrazovek nezajímá, za jakých okolností vznikli a zároveň odmítají jejich pád). Jenže následná snaha obhajovat jakési intelektuální „právo“ Van Borena oproti pokleslé závisti Stempela mi dvakrát nesedí. Nehledě na to, že postava pátrače Goodwina je hodně rozpolcená a neví, kudy se vydat. Toto celé možná je převzato z reálu, což přesto neomlouvá minimálně účastníky. Na druhou stranu teze o tom, že „Mccarthismus skončil a Sputnik je ve vzduchu“ zůstává moc zajímavá. S tím vzděláním je to možná dost podobné. ()

Xmilden 

všechny recenze uživatele

Člověk tak nějak vždy trošku tušil že v televizních soutěžích nemusí být vždy vše naprosto košér a nějaký ten dopředu připravený scénář u nich vskutku "hrozí". Pod pokličku jedné takové soutěže nás nechává nahlédnout Robert Redford. Velká škoda slabšího obsazení hlavních rolí. Nějaký vyložený tahoun zde chybí. Je zajímavé jak těžké svědomí dříve lidé mívali a raději se dobrovolně přiznali. V menší roli je nepřehlédnutelný Martin Scorsese. Zajímavý poutavý filmík, u něhož je hodnocení 78% přepálené. Maximálně 70% si ovšem zaslouží. ()

Galerie (63)

Zajímavosti (9)

  • V roce 2008 přiznal Charles Van Doren, že ve filmu je mnoho pravdy z doby, ve které byl uveden. Zároveň však tvrdil, že měl přítelkyni, o které se ve snímku nezmínil. (Terva)
  • Snímek vyhrál cenu za nejlepší film u New York Critic Circle. V kategorii nejlepší scénář skončil Paul Attanasio na druhé příčce, stejně jako Paul Scofield jako nejlepší herec ve vedlejší roli. (Terva)

Reklama

Reklama