Zhoubné zlo

• USA Malignant (více)

James Wan se vrací ke svým žánrovým kořenům příběhem o dívce Madison, kterou paralyzují neustávající vize strašlivých vražd, které bohužel mají daleko k obyčejným snům. (Vertical Entertainment)

*CARNIFEX*

NE-klasický Wan, obohatený o nové hororové princípy, no stále kvalitatívne na vysokej úrovni. Miestami som mal dojem, že sledujem nejaký “komix”, no vážnosť, ktorú mal doposiaľ tento macher vždy v talóne, mi pre tentokrát akosi nijak nechýbala. “Malignant” je výborná žánrovka pre náročných, ktorí vnímajú horor zo širšieho uhla pohľadu, pričom James týmto počinom len potvrdil svoju výnimočnú všestrannosť. Jedinou čiernou škvrnou v jeho tvorbe tak naďalej zostáva hlúpota v podobe: “Pomaly a ležérne 69”. Dúfam, že ho už v živote nenapadne točiť takéto kokotiny .. ()

Omnibus

"Hodný, hodná, hodné... kdo jen to rozhodne? Doktoři jsou hovada, těhulky jsou šik? Maddy skrývá vnady, v hlavě otazník." Mladá paní s hajzlem na hlavě, hlavou v hajzlu a s hajzlem manželem (ale říkal, že už nepije a pracuje na sobě, např. že už ji nebude mlátit tak často), to je pak štěstí v záchodové míse a těhulka si své bříško moc neužije. Už zase. Naopak já, mimochodem Argentem nepolíben a hozen do příběhu jak slepé koťátko do vody, já si to užíval parádně. Maddy promine. Měl jsem pár infarktů při lekačkách a valil jsem bulvy, jak Ta jemná umí být hrubá až drsná a svého protivného hajzla spláchnout do hajzlu, resp. aspoň zavřít do Cely. Když už jsme u cely, útěk z ní byl fajn, včetně kočkování s Holkami za mřížemi, ale následné vyčištění policejní stanice se mi nelíbilo a film připravilo o možnou pátou hvězdu. Tedy, ne že bych měl něco proti masakrování neschopných policajtů (asi se střelnicí v havarijním stavu, takže už dlouhý čas netrénovali se zbraní), ale to množství, to množství... Polovina i třetina by úplně stačila, někdy méně znamená více. Závěrem bych navrhoval minutu ticha za tři plody, zkonzumované bratříčkem a hodné holce Maddy chci popřát hodně štěstí při dalším pokusu o miminko. Protože, cela necela, obávám se, že... ()

Fr

„…VŠECHNY VÁS ZABIJU!“ … „BOŽE MŮJ ON MLUVÍ“ ///    Příběh s moc krásnou příšerou, parádním prostředím a solidní brutalitou. Navíc je vidět, že Wana (Jamese) to baví, takže je tady spousta detailů a frajeřinek, který zase baví mě. Někdy je to brutálně kýčovitý. Ale fakt efektní. A na horor je tady celkem dost a hodně povedenej akce.   ///  NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím, že policejní stanici neumí vyčistit jen Terminátor. 2.) Něco mi kouká ze zad. (A jebák to není).   /// Thx za titule „titulkomat“.     /// PŘÍBĚH  ****  HUMOR  ne  AKCE  ***  NAPĚTÍ  ** ()

kingik

Jamesi Wanovi se prudce zastesklo po éře VHS kazet, A natočil tenhle hororový kousek, který podle toho vypadá. Prostě jako by vypadl z dekády osmdesátých let minulého století, kdy hlavy videorekordérů mazaly neskutečné hororové výplody, často velmi absurdního rázu. Vypadalo to, že si do svého záměru být záměrně velmi "béčkový" nenechal mluvit. Do titulní role obsadil krasavici Annabelle Wallis, která je k sežrání. Spoiler/ námět s parazitickým dvojčetem je v dané kategorii přímo bombastickým nápadem. A co víc si přát, když film dostane rating R. No, můžete se těšit na přísun hodně okázalé brutality a gore, co nikoho nešetří. Jsem přesvědčený, že v rukou méně zdatného režiséra by se film proměnil v jakousi nedisciplinovanou reminiscenci na léta dávno minulá a zaniklá, povětšinou by vše působilo nekoordinovaně, pochopitelně i silně přihlouple. Wan je ovšem mistr režie, co dokáže dát svému dílu řád, smysluplnost a patřičnou gradaci. Další hodně přídavnou hodnotou vládne kamera Michaela Burgesse, hororového specialisty, který se vybičoval k jednomu ze svých nejlepších snímání. Wan začíná pozvolna, takovým tím plíživým až atmosférickým děsem, co jitří divácké smysly. Že u toho nezůstane celou dobu, je nadmíru jisté. Dovedně si připravuje živnou půdu pro své následné a opravdu šílené (akční) vyústění, které nemá obdoby, určitě jsem v rámci kino produkce dlouho nic podobného neviděl. A prostě jedním slovem exceluje. Ve výsledku je fajn, že existuje špičkový režisér, co se nebojí jít proti spotřebnímu proudu, umí zariskovat i v tom, že komerční úspěch není vůbec zaručen, načež dokáže být dokonalý v iluzi zaniklé, mnohými milované éry. 10/10 ()

filmfanouch

James Wan si již stihl v hororovém žánru vydobýt pověst. Už svým debutem Saw v roce 2004 předvedl, že tu diváci mají zkušenost s talentovaným tvůrcem, který dokáže pracovat s napětím, vizuálem a mohl by ještě v Hollywoodu předvést velké věci. A i když byl jeho druhý film s názvem Zlověstné ticho slušným kvalitativním sešupem, díky prvním dvou dílům sérií Insidious a V zajetí démonů si Wan napravil reputaci a platí za jednoho z nejvýraznějších hororových tvůrců současnosti. Wan už sice dávno netočí jen horory a kromě Rychle a zběsile 7 a Aquamana již aktuálně kutí pokračování mořského superhrdiny, ještě předtím ovšem Wan realizoval svůj nový horor. A jde na to tentokrát tak trochu jinak.   Zhoubné zlo je neskutečně nápaditá filmařina, kde má Wan pořád dost solidních vizuálních nápadů, kamerové hrátky dostávají hodně prostoru, především ovšem Wan dokáže opět prodat napětí a tentokrát za pochodu přicházet se solidními a velmi nečekanými zvraty. Onen zásadní zvrat (který naštěstí kampaň nepropálila) dost možná bude pro spousty diváků cílovou páskou trpělivosti, jisté je ovšem to, že na tohle diváka nepřipraví nic. Pokud tedy nemá hodně zvrhlou fantazii.   Diváka nic nepřipraví na směr, kterým se Zhoubné zlo ubírá. V jistých momentech to celí působí až přehnaně šíleně a samotný zvrat vyvolá pravděpodobně ve velkém počtu diváků solidní výsměch (souzeno z vlastního zážitku), onen závěr se ovšem v rámci nečekanosti vyrovná prvnímu Saw. V jistém úhlu působí neskutečně zvráceně, scenáristka Akela Cooper skutečně přišla s něčím, co rozdělí diváky na dva tábory.   Annabelle Wallis dostala ve Zhoubném zlu nejlepší roli své kariéry. Je v ní totiž vyloženě perfektní. Jde o velmi komplikovanou roli, která se několikrát dočká emocionálních výkyvů, události jí postupně dostávají na hranu jejich psychických sil a Wallis se tedy skutečně dočkala role, kde se mohla herecky předvést. A rázem se z ní stává herečka, která by ještě mohla předvést zajímavé věci.   Wan se i v rámci brutality postupně více a více utrhává ze řetězu, jde prozatím o jeho nejkrvavější film, který především v jedné scéně nabídne vyložený gore. Wan v součtu dodává nejlepší slasher od posledního Halloweenu a skutečně svou hororovou formuli neopakuje, po vzoru svých předchozích hororů to zase zkouší trochu jinak. A pořád je vidět, že je neskutečně schopný autor, který se nevyčerpal.   Zhoubné zlo je ovšem především poctou filmovému žánru Giallo, Wan tak kráčí ve stopách Lucia Fulciho či Daria Argenta a v podstatě brakovou zápletku podává v audiovizuálně dravé formě, která působí sebejistě, doprovází jí solidní atmosférický soundtrack Josepha Bishary (jeden z hudebních motivů připomene Where Is My Mind) a Wan v podstatě tak trochu experimentuje. Scénář sice má drobné mouchy a onen zásadní zvrat je vážně na pováženou, přesto jde o další poctivé Wanovo řemeslo, které je atmosférické a zároveň správně nad věcí.   Návrat Jamese Wana do zlatého žánru rozhodně stojí za vidění a to i přesto, že Zhoubné zlo nebude pro každého. Přesto jde ovšem o bravurní filmařské řemeslo, které má potenciál stát se jednou kultovní záležitostí a hororovou klasikou. A vlastně mě celkem zajímá, co by se předvedlo v potencionálních sequelech. Zatím jasný horor roku! () (méně) (více)

• Plakát filmu se velmi podobá plakátu filmu Eyes of Laura Mars (1978), kde má hlavní ženská hrdinka také vize vražd. (LUKICKK)
  • Podzemí města Seattle, kde se odehrávají některé scény, je opravdu otevřeno pro návštěvníky k prohlídce. (Hyperbolic)

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly

19.11.2022

Když se ve filmovém byznysu řekne fúze, většinou z toho nepramení moc dobré zprávy, viz studio Warner Bros. Discovery. Ta následující by ale přece jen mohla být výjimkou. Produkční společnosti Jasona… (více)

Studio Warner Bros. přišlo s obří novinou

Studio Warner Bros. přišlo s obří novinou

03.12.2020

Poté, co před třemi týdny studio Warner Bros. oznámilo plány pro uvedení snímku Wonder Woman 1984 souběžně v kinech i na streamovací službě, a také po nedávných spekulacích, že podobný osud by mohl… (více)