Einstein - Případy nesnesitelného génia

• Česko Einstein
Česko, (2020–2023), 15 h 9 min (Minutáž: 53–75 min)

Scénář:

Marek Hlavica

Vojtěch Kotek, Anna Polívková, Pavel Zedníček, Veronika Freimanová, Eva Podzimková, Marek Němec, Šárka Krausová, Barbora Mudrová, Lukáš Duy Anh Tran (více)

Profesor Filip (Vojtěch Kotek), který je údajně praprapravnukem Alberta Einsteina, vyučuje fyziku na univerzitě a pracuje na tom, aby navždy vyřešil energetické problémy lidstva. Je nejmladším profesorem, který kdy vůbec přednášel teorii fyziky, a může se pyšnit IQ 210. Jednoho dne ale skončí na policii a hrozí mu vězení. Na poslední chvíli tak dostane návrh. Místo toho, aby seděl za mřížemi, se musí stát poradcem při vyšetřování vražd. (TV Prima)

slunicko2

Hloupé, avšak přitažlivé. 1)  Věřte, nevěřte, nakonec jsem zjistil, že mě tento uhozený béčkový seriál docela baví. Lví měrou se na tom podílí 32letý Vojta Kotek, kterému to po zhubnutí sluší a 41letá Anna Polívková ve své typické roli._____ 2)  Výstižný koment: prybka*._____ 3)  28.12.2023 - výrazně horší druhé řadě dominují příšerné dialogy, s nimiž si herci očividně nevědí rady. A děj sám není o nic lepší. Za druhou řadu 1*. ()

kenkaku

Na seriálu je znát použití zahraničního konceptu. Epizody jako takové jsou celkem nevyvážené. Z první je znát křečovitá snaha o humor. Kotek přehrávání a chová se jako extra debil, postavy sypají hlášky, které by životě nevypotili (př ta desetiletá holčička co hraje kluka a její poznámka o Dempsey a Makepeace). Zhruba po druhé epizodě si vše sedne (přestane se tolik tlačit na pilu) a vše funguje perfektně (Kotek ubere, Zedníček přestane hulákat, Polívková přehrávat). Pak přijde až lobotomie před koncem ve formě 7 a 8 epizody, které hraničí s odpadem. Scénáře naprosto tragické (proč si bere policajt do hospody pistoli!? Jako fakt kopie laboratoře??). Tyto dvě epizody vymyslel opravdový retard (nebo někomu zoufale došel rozum a vkus). I tak - jako celek - seriál funguje. Ten kdo vede seriál, je Polívková. Jakmile přestane přehrávání a výkřiky (já ho zastřelím), je geniální a role jí sedne. Ne Kotek, okolo kterého se točí děj. Ale Polívková. ()

Lachtaan

Prima se po letech konečně překonala a vyplodila kriminální seriál, za který se nemusí stydět. Vojta Kotek tu možná hraje spíš sám sebe, než aby se zdejšími výkony jakkoli předřel, já ho ale mám rád už od prvního setkání se Snowboarďáky, už jen proto jsem se na něj tolik těšil. Už se sice spíše otáčím zády k seriálům, kde každý díl pojednává o něčem jiném (vyjmo Simpsonovy nebo třeba BoJacka), čas od času ta prostá kriminálka ale nevadí, zvlášť když se v ní pohybuje tolik milého vtipu. ()

erpe

Příšernost! Celý to vypadá, jakoby to napsali lidi, kteří o podobných věcech jen četli nebo něco takovýho zaslechli a nedošlo jim, že si z nich udělali srandu. Nevím ani kde začít, tak to rovnou vzdám. Od práce s počítači, jejich možnostech, práci policie a tak podobně. Bohužel nemůžu zhodnotit smysluplnost těch vzorečků, který neustále lítaj kolem Kotka, ale vsadil bych se, že jsou to podobný kraviny. Ano, chápu, že to má být zábava a na realitu se hledět nemusí, ale co je moc, to je moc... :-( Takže nejdřív jsem se těšil, už kvůli obsazení, ale jen kvůli obsazení tomu dám ještě další šanci, jestli se to ale nezlepší, tak na to kašlu. Zatím to vypadá strašlivě... ()

prybka

Měl jsem možnost zatím shlédnout jen první díl a další si odpustím. Prof. Filip není potomkem jen Einstena, ale má genetické zatížení problémy a charakteristikami všech možných i nemožných postav posledních 150 let. Od Poirota důvěru v buňky vlastní šedé kůry mozkové, vědeckou genialitu Stephena Hawkinga, sexapeal Jamese Bonda, nemoc a závislost na lécích Dr. House, společenský takt Sheldona Coopera, drogovou závislost Sherlocka Holmese, kuchařské umění krysáka Remyho, kriminalistický talent inspektora Trachty a vynálezecký talent Járy Cimrmana. Ještě by měl mít buď vlčáka jako Richard Moser nebo buldoka jako McCabe, aby rozteklost a zmatenost charakteristiky byla kompletní. Filip je opravdu nesnesitelný a co je nejhorší, chybí mu zlidšťující charakteristiky Feynmana nebo Sheldona a Poirota z oblíbených seriálů. Zatímco Sherlock se ztrácel v opiových doupatech, když neměl důstojného zločineckého protivníka, Filip je vykreslen s psychologickou hloubkou automatu na lízátka. Vložíte efedrin a vypadne vynález nočních solárních panelů. Takového slepence asi nejde zahrát tak, aby ho člověk uvěřil a měl rád. Protihráčem mu je policistka, kterou hraje Anna Polívková. I když to bylo v epizodě zmíněno, nedělají z ní naštěstí Makepeaceovou a to bylo to, z čeho jsem měl největší radost. Její jakoby "jednoduchost" vyplývá ze scénáristových pubertálních představ o práci policie, jinak je to normální žena a v podání Anny Polívkové je uvěřitelná, sympatická a koukatelná. (Jediná z postav.) Pokud se týká odborné vědecké stránky, tak poletující vzorce nerozpoznatelného významu jsou spíše neúspěšným pokusem o výtvarné ztvárnění odborného myšlení, které ve skutečnosti zcela chybí. Alespoň není důvod genetické zatížení prof. Filipa obohatit o odbornou nesmyslnost MacGyvera. Ale třeba v dalších dílech se najde prostor i pro  toto. ()

• Premiéru zhlédlo téměř milion diváků (940 tis.) starších 15 let. (rublik05)
  • Anna Polívková, která v seriálu hraje komisařku Lenku Vrabcovou, absolvovala před natáčením kurz, kde se učila, jak zacházet se zbraní. (SONY_)
  • Filip (Vojtěch Kotek) zavine Kryštofa (Jan Lachnit) do pletiva, čímž vytvořil Faradayovu klec, jakožto ochranu před elektromagnetickým pulsem. Tímto ho však ochránil před elektrickou složkou pulsu, ochrana i před jeho magnetickou složkou ovšem vyžaduje vložení do magneticky vodivé krabice ze železa či feritu. (sator)

VOD tipy na konec srpna

VOD tipy na konec srpna

19.08.2023

S příchodem druhé poloviny srpna se nám léto pomalu přehouplo do své finální fáze, a pokud už vám příležitostné deštivé počasí narušuje plány na rozverné venkovní aktivity, nemusíte klesat na mysli,… (více)