Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Druhá polovina 60. let byla ve Spojených státech ve znamení rozsáhlých protestů proti establishmentu, které se projevily s určitým časovým odstupem i v hollywoodské filmové produkci. Jedním z prvních takových filmů byl Frajer Luke (premiéra 1. 11. 1967), i když se jeho děj vůbec neodehrává v současnosti, ale na sklonku 40. let. Byl natočen podle stejnojmenného románu Donna Pearce (poprvé vydaného v roce 1966) a jeho hrdinou je vyznamenaný válečný veterán, který je za ničení obecního majetku v opilosti odsouzen na dva roky nucených prací. Nezdolný frajer Luke je ztělesněním svobody a volnosti a jako takový je v nápravném zařízení vysoce nežádoucí. Musí být zkrocen anebo zlikvidován. Luke nakonec raději volí tu druhou možnost... Film je jednou z životních hereckých kreací Paula Newmana, ale i další představitelé tu podávají přesvědčivé a plnokrevné výkony, ať už jsou to spoluvězni (George Kennedy jako Drak, J.D. Cannon jako Kavalír, Lou Antonio jako Koko, Anthony Zerbe jako Pejskař či Dennis Hopper jako Vopičák) nebo jejich hlídači, mezi nimiž vynikají Strother Martin (kapitán) a zejména Morgan Woodward ve výrazné němé roli vrchního dozorce s tmavými brýlemi. Klíčovou postavu Lukeovy nemocné matky Arletty, která figuruje v jediné scéně snímku, vytvořila významná divadelní herečka Jo Van Fleetová (první kandidátka na tuto úlohu Bette Davisová ji odmítla jako příliš malou). (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (711)

castor 

všechny recenze uživatele

Tahle nesmrtelná klasika má dvě esa v rukávě. Legendárního kameramana a držitele tří Oscarů Conrada L. Halla a znamenitého Paula Newmana. Ten tu má i skvělého parťáka George Kennedyho (Oscar za vedlejší roli), který ho podporuje ve snaze zvítězit, i když dobře ví, že v téhle době vyhrát není možné. Vězeňské drama se stejně jako řada následovníků (kupříkladu Formanův Přelet nad kukaččím hnízdem) potýkalo se vzpourou jedince proti represivnímu systému. Newman, dokonale pijící krev dozorcům, ale vtiskl celé látce svůj osobitý styl, který je i po desetiletích nenahraditelný!! Pojídání vajec a vychytralé útěky vedou.. ()

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Frajer Luke je jedním z nejdokonalejších prototypů nezdolného lidského ducha, jenž se na filmovém plátně objevil. Nelze mu sice nevytknout to, že formální tempo, jenž před třiceti lety bylo pohodové a jasně odráželo duševní rozpoložení hlavního hrdiny je dnes sice trochu roztahané, ale na to lze v pohodě zapomenout, pokud se zaměříme na naprosto fantastického Paula Newmana v hlavní roli. Ten v nadživotním výkonu své kariéry rozdává frajerské úsměvy a lišácký pohled jeho jasně modrých očí přinutí i toho nejzarytějšího cynika, aby se alespoň trochu pousmál. K tomu zdatný herecký sekundant v oscarem oceněné roli George Kennedy a vůbec celá vězeňská banda včetně bachařů, tvoří nejsympatičtější kriminálnickou sebranku a Frajer Luke jako film se tak při správném vlnovém naladění stává nejfrajerštějším zážitkem jemuž prostě nelze odolat. Zvláště, pokud si snímek vychutnáte v originálním znění při němž zjistíte, že v něm ani jednou nepadne slovo „fuck“. ()

Reklama

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Nevím, Frajer Luke se mi sice celkově líbil a měl skvělé vyznění, ale je trochu zdlouhavější a chvílemi bych se nebál říct nudný. Pro čtvrtou hvězdu šplhal velmi těžce, ale kladné pocity nakonec převládly. / Druhé zhlédnutí mě přesvědčilo o kvalitě a natahuje se spíš nahoru. Uvidíme, co se stane potřetí. ()

novoten 

všechny recenze uživatele

Už téměř třicet let před Shawshankem měli filmoví vězni naději. A dával jim ji nezmar Luke. I přes poklidné tempo strhující příběh nezlomitelnosti, touhy a každému známé chuti něco dělat. Navíc Newmanův úsměv mě dostal tak, že bych se šel do podobného zařízení s touhle partou zavřít třeba hned. Jen abych poznal tu téměř živočišnou směs pocitů. I can eat fifty eggs. ()

Boogeyman 

všechny recenze uživatele

Nejlepší vězeňský film všech dob (dodám obligátní „pro mě“)! Paul Newman září v geniálně napsané roli flegmatického, ale zarputilého sympaťáka, který se díky své hrdosti a nezlomnosti dostane z malého problému do neuvěřitelné šlamastiky. Ale ač jedná jasně sebedestruktivně, držíte mu palce v silou a naprosto ho chápete! Jeden z vůbec nejlepších filmů všech dob! ()

Galerie (108)

Zajímavosti (40)

  • Scéna, ve které byl Luke (Paul Newman) pronásledován, byla natočena v Jacksonville na Floridě ve věznici Callahan Road. Luka hrál kaskadér, který používal psy z floridského oddělení nápravných zařízení. (sator)
  • Předobrazem postavy Frajera Lukea (Paul Newman) byl údajně Donald Graham Garrison, usvědčený lupič, který během své kriminální kariéry ukradl téměř 5 milionů amerických dolarů. V roce 1966 citovala Donna Pearce agentura Associated Press Pearce, které řekl: „Existoval skutečný Cool Hand Luke a já ho znal. Ale v té postavě je také hodně ze mě.“ V roce 1983 však Associated Press uvedla:  „Ačkoli se Pearce s hlavní postavou nikdy nesetkal, řekl, že Luke byl legendou mezi řetězovými gangy a zemřel v Raifordském vězení.“ (sator)

Související novinky

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

27.03.2007

Není to zrovna dávno, co tvůrci Ryan Fleck a Anna Bodenová uspěli se svým nezávislým filmem Half Nelson (uvedený do našich kin v rámci Febiofestu 2007), a to nejen díky Oscarové nominaci Ryana… (více)

Reklama

Reklama