Mighty Joe Young

• USA Mr. Joesph Young of Africa (pracovní název) (více)
USA, 1949, 94 min

Film od tvůrců úspěšného King Konga (1933). Tentokrát jde o humorný návrat k tématu o gigantické gorile jménem Joe, která přivezena do Los Angeles touží po návratu do džungle. (Hans.)

T2

Rozpočet $1,8milióna║ V prvom rade treba pochváliť úžasnú trikovú prácu, toto je jeden z klenotov vtedajšej doby čo sa týka spracovania trikovej stránky, doslova v rámci možností vypilované do detailu a hlavne neskutočne nápadité v rámci tvorby scénok, film zaslúžene za triky dostal aj Oscara, príbeh dobre koncipovaný, hravý, dokonca aj zábavný, klenot. /95%/ ()

Flego

Mnou podceňovaný snímok ma napokon veľmi dobre pobavil. Režisér legendárneho King Konga sa svojim posledným filmom vrátil k úspešnej téme a zručne natočil príjemnú oddychovku. Pomohol mu dobrý scenár, dynamická hudba, neopozeraní herci. Silnou zložkou filmu sú pochopiteľne triky, ktorých je neúrekom a sú na vysokej dobovej úrovni. ()

majo25

Fantazijný film kombinujúci tarzanovky s "kingkongovkami". Aj keď Mr. Joseph Young nie je ani zdaleka tak veľký ako jeho "starší brat" Kong, sily ma viac ako 10 najsilnejších mužov sveta a veľké železné mreže preňho nie sú problémom. "Na večeru" si dá pár levov a zapíja to všetko 3 fľašami fajnového alkoholu. Za stop-motion trikmi nehľadajte nikoho iného ako samotného Harryhausena. Spracovanie je skôr nadľahčené s pár vtipnými scénami, rovnako ako podobne orientované dobrodružné filmy tej doby. Záver s útekom a policajtami sa však vydaril nadmieru. Hodnotenie: 65% ()

curunir

,,.. KEĎ VYRASTIE, NASTANÚ PROBLÉMY." __Asociácia s ,,King Kongom" nie je vôbec náhodná, nakoľko Cooper so Schoedsackom sa roky márne snažili naviazať na úspech príbehu o veľkej opici, pričom jedinú kompenzáciu im nakoniec priniesol až tento film a nutné poznamenať, že v ničom nezaostáva za ich najslávnejším dielom. Najdôležitejšou zložkou tu sú samozrejme špeciálne efekty a tie sú jednoducho fantastické. Síce je pod nimi podpísaný strojca ,,Konga" Willis O´Brien, no prakticky všetky triky mal na zodpovednosť vtedy začínajúci Ray Harryhausen (v titulkoch uvádzaný ako prvý technik) a znalý divák si niekoľko finesou ,,vypožičaných" z tohto filmu všimne aj v jeho neskorších dielach (chytanie Joa lasom sa zopakuje na tyranosaurovi v ,,Údolí Gwangi"). Snímka má len minimum slabších miest, istá naivnosť a komickosť (Joe si pred prenasledovateľmi štýlovo odpľuje) sa jej dá odpustiť najmä pre zameranie na rodinné publikum než pre dátum výroby a prakticky celá posledná tretina ponúka neustálu akciu v závere úchvatne vygradovanú scénou požiaru detského domova, ktorá je pôsobivo oživená využitým červených filtrov. Pri výbornej scéne zápasu s levmi(na moment je možné uvidieť krotiteľov bič, aby bola šelma zúrivejšia) ma napadlo, nakoľko strhujúco by sa dala nakrútiť dnes a istú predstavu si je možné urobiť pri súboji Konga s tyranosaurami v novej Jacksonovej verzii. Škoda len, že sa nedozvieme ako Joe prišiel ku svojim rozmerom. (23. hodnotenie, 7. komentár k filmu) ()

corpsy

Pri porovnaní s novšou verziou z roku 1998, táto staršia vyhráva na celej čiare. Aj napriek tomu, že triková stránka je poplatná svojej dobe. Má presne to ´´ kingkogovské´´ kúzlo, ktoré sa v novej verzii vytratilo do neznáma, a pravý dobrodružný drajv zo zlatých 40tych. Určite radšej siahnite po tomto klasickom titule, samozrejme ak nemáte doma deti. Tým možno radšej tú novú. A vy si tento skvelý film vychutnajte potom, keď už deťúrence spinkajú. ()

• Studio RKO očekávalo, že snímek zopakuje úspěch King Konga (1933) – nakonec ovšem opičák Joe způsobil studiu ztrátu 675 000 amerických dolarů. Z tohoto důvodu také nevzniklo plánované pokračování, jehož pracovní název byl „Joe meets Tarzan“. (fiLLthe3DD)
  • Tvorba speciálních efektů trvala 14 měsíců. (fiLLthe3DD)
  • Scenáristka Ruth Rose si jazyk domorodců vymyslela – i přesto musela cenzurní radě dodat překlad. Členové rady chtěli mít jistotu, že ve filmu nepadnou žádné hanlivé výrazy. (fiLLthe3DD)