Energická lékařka Alice Váňová nastoupí jako závodní lékařka šachty Mír. Na radu svého bývalého kolegy doktora Kaleše se pustí do výzkumu, jehož cílem je prevence silikózy pomocí takzvané kalciové bariéry, což v praxi znamená pravidelné pití mléka. Jenže přinuťte horníky, aby veřejně pili mléko. Na první pohled nepřekonatelný problém. Ale nic není nemožné, a tak to prostě partička sedmi horníků, přezdívaná parta hic, dostane příkazem. Jenže i přes stranicky zdůvodněnou přednášku o prospěšnosti celé akce havíři statečně odolávají naléhání, aby se experimentu zúčastnili. Předseda ROH Janeček se nakonec rozhodne, že zvítězí všemi prostředky. S milými rebely se proto pustí do psychologické války... (oficiální text distributora)

Rodin

Tak přátelé, na tomhle zázraku jsem byl dokonce v roce vzniku v kině. Nejen, že jsem se od té doby nemohl na mlíko ani podívat, ale ještě k tomu jsem od té doby zcela zazdil Ivana Vyskočila a Reginu Rázlovou. Jen mi bylo opravdu líto Václava Babky, tohoto velkého herce malých rolí, kterého sešrotoval normalizační režim úplně k nepoznání. ()

F.W.Colqhoun

KAREL GOTT V ROLI ZPĚVÁKA. K neuvěření, že má něco takového na triku Hynek Bočan, autor nejspíš nejlepší české romantické veselohry. Už dlouho jsem neviděl něco ta surrealistického, ale to nejspíš jen proto, že se štítivě vyhýbám většině 'čerstvé' domácí produkce. Mohu tedy nadále setrvávat v blahém omylu, který byl snad jednu dobu odůvodněný - totiž že tak blbé filmy se už točit nebudou. Zrůdnost pohádky o kalciové bariéře odlehčuje jen upocená profi snaha kurvící se herecké šlechty a retro atmosféra ředitelských a odborářských kanceláří, ubytoven s frontami před sprchami (kde své tělo drhne jelenem Regina Rázlová), podnikových rekreačních objektů a kulturních domů s přednáškami pro pracující. Dej to pryč. Stačí když je šoufl jednomu. ()

Indio

Jéje ja jsem to asi blbě pochopil. Vona je to fakt asi agitka na pití mléke a komunistickej vyplach hlav. A já nevzdělanec jsem v tom viděl spíš parodii na podobně važně brany filmy. Možná byl záměr ale úplně jinej a nebude to poprvé kdy je moc názorů na jeden film kterej možná vznikl mimochodem nebo z jinych duuvodu na ktery seru....I kdyby to byla agitka nacokoli-líbí, nelíbí- je to na člověku. Miluju Majora Zemana i když jsem proti té době a co. Jo a mlíko nepiju. ()

ghatos

Normalizační maras, bez špetky invence či zábavy. Karel Gott tomu nasadil korunu. Byl trapný jako celý film. Na Partě hic, je vlastně těžké vůbec něco hodnotit. Totální pecka je závěrečná budovatelská scénka. Vidět celou partu, jak zpívá propagační mléčnou píseň pod nápisem Ostrava na nádraží - to mě odrovnalo. ()

kingik

Hodně mléka, spousta dobrých herců s jediným cílem - a to pít po filmu hodně mléka. Nemám s ním problém, ale kdo má k mléku odpor si tenhle film neoblíbí. Mě film zklamal svojí dějovou prázdnotou. Pár úsměvných scének, ve kterých horníci vehementně odmítají pít mléko, to nevytrhlo. A víc chytlavějšího děje jsem tam neobjevil. Dvakrát vidět se to určitě nedá. Navíc, dneska to už stěží někoho osloví. 40% ()

• Filmová podniková chata je hotel Banka v obci Trojanovice. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
  • Josef Dvořák (Jan Kubík) zo zvedavosti sfáral do bane ešte pred natáčaním, aby vedel, do čoho ide. Nebol nadšený, ale rolu prijal. (Raccoon.city)
  • Ivan Vyskočil (baník Václav Justa) spomína, že postavu a meno jeho budúcej manželky bol jeho nápad. Jeho filmová postava koktala, tým pádom výslovnosť jeho budúcej manželky znela "Kakamila". Táto jeho replika ho dosť preslávila a aj po veľa rokoch mu bola pripomínana. Mimochodom, v divadle Broadway hral v muzikáli "Traja mušketieri", kde bola jeho kolegyňou aj speváčka Kamila Nývltová. Začali jej po vzore Party hic hovoriť Kakamilo, ale ona chudák vôbec nevedela, ktorá bije. V tom čase totiž nebola ešte ani na svete. (Raccoon.city)