S čerty nejsou žerty

• angličtina Give the Devil His Due (více)

V jednom malém knížectví žijí všichni, kdo ve správné pohádce nesmějí chybět. Stárnoucí kníže, kterého už nebaví vládnout, jeho dvě dcery - zlomyslná, nafoukaná Angelina a skromná, pohledná Adélka, vychytralý správce, který se stará jen o to, jak naplnit vlastní měšec na úkor knížecí pokladny, čestný Petr, kterého se zlá a chtivá macecha Dorota Máchalová snaží se správcem připravit o rodný mlýn. A taky je tu peklo, které pečlivě sleduje všechny špatné skutky a v pravou chvíli rázně zakročí. A tak když se čas naplní, je vyslán mladý čert Janek, aby přinesl do pekla zlou Dorotu. Omylem však přinese Petrovu hodnou babičku, a když se pokouší chybu napravit, skončí s Petrem v knížecím vojsku. Ten pro změnu prchal před intrikami správce a jistě by drábům utekl, jenže pak se zdržel, protože s nasazením života zachránil knížecí dcery, když zastavil jejich kočár se splašenými koňmi. Petr a Janek se skamarádí a Petr se nabídne, že čertovi pomůže dokončit úkol. Dokonce i ve dvou však nebude snadný, protože Dorota má vždy po ruce nějaké to pírko, které je pro čerta pohromou. (TV Nova)

Kubi21

Nejlepší peklo všech dob, skvělý kaprál, pořádná mrcha Dorota, drobet trhlý a ňoumovitý čert a chasník a hrdina jak má být. To vše dohromady se rovná naprostá pohádková klasika a výborná zábava bez rozdílu věku. ()

greymon

Skvělá pohádka, na kterou jsem se díval v 5 letech a dívám se dodnes. Pohádka, která nikdy nezestárne stejně jako některé staré české filmy. Bohužel, že se dnes moc nedaří natočit pohádku, která by se podle mého mohla rovnat s touto. ()

Stanix

"Je to REBEL !! Při zatýkání: Tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho.....Zesměšnil!" Nejlepší česká pohádka všech dob! ()

kakyn

jedna z nejlepších českých pohádek... s nejlepší filmovou hláškou "asi vítr Máchale" tuhle pohádku miluju a pravidelně rok co rok se na ni dívám a nikdy neomrzí ()

Maja238

Moje nejmilejší česká pohádka, nevím proč, ale líbí se mi mnohem více, než Tři oříšky pro popelku, která je, mimochodem, také moc vydařená. :) ()

Havala

Neskutečně zábavná a kultovní pohádka kde je spousta nádherných hlášek, Viktor Preiss podává přímo nadlidský výkon stejně tak Josef Kemr. není snad dítěte které ji nezná. ()

carl.oesch

Kdybych chtěl podle mně nejlepší české filmové pohádce všech dob přece jenom něco vytknout (aniž by jí to připravilo o víc, jak půl procenta), byla by to princezna Adélka, charisma i sexappeal zcela postrádající telátko a zcela nedůstojná protihráčka naopak skvělé Dany Bartůňkové (asi v životní roli). JInak ale zcela dokonalé a hluboce pravdivé. Naposled mně z téhle pohádky zaujala Luďkem Munzarem čtený komentář k úvodním válečným scénkám, kde se praví, že "v jednom knížectví se měli líp a ti v tom druhém měli pocit, že to je důvod, proč se oni mají hůř.....". A podobných obecně platných jinotajů je tady spousta, včetně oné závěrečné o existenci a potřebě pekla....Jinak lze konstatovat, že je zajímavé, jak v řadě českých pohádek vlastně peklo a čerti představují spravedlnost, resp. její vykonavatele. Podobně je tomu třeba v Bulgakovově Mistrovi a Markétce, kde dáběl Wolland se svými "čerty" pomůže těm "dobrým" a naopak aspoň trochu vytrestá sovětský režim. A tady je to v pohádkové podobě taky tak. Ale ne všechny vlastnosti těch hodných jsou zas tak pozitivní - rozdělování peněz na mlýn a na sanaci státního rozpočtu mně rozesměje pokaždé. Takže by se slušelo asi poděkovat všem, za výběr herců (pouze tu Adélku by snad i ta Vejmělková vysekla líp....), za jejich vedení, jim samotným za jejich výkony, za muziku, za scénář, prostě za všechno....bože můj, copak se ten Troška ani trochu nestydí a neuvědomí si, jaká je nula, když vidí tuhle nádheru ve všech směrech? ()

Paja.93

Jo pěkná pohádka a fandím té blonďaté princezně, ale to už u nás jelo tolikrát, že mi už i Máchal leze krkem. Ne nemám doma sourozence, jen rodiče. ()

offlineman

Tady byl zřejmě Hynek Bočan na vrcholu svých sil, potom už to byl pomalý, ale jistý sešup. Jinak, asi životní role (zároveň se Smrtí krásných srnců) pro Karla Heřmánka. Tahle pohádka se nikdy neomrzí a můžete ji sledovat pořád! ()

anyonecek

Celkově na pohádky nejsem, ale tahle je alespoň klasická Česká a můžu říct, že i vydařená. Viděl jsem ji několikrát, stále ji opakují po celý rok a na Vánoce ještě nekolikrát. Oproti těm novejm hovadinám co se točí v Česku je tohle naprostý luxus. Velice pěkný příběh a spousta hlášek, co dodnes běžně slyšívám. ()

MatyTM

,,Přiveďte do pekla Dorotu Máchalovou!!!" Bezchybné...Podle mě nejlepší česká pohádka vůbec.Když má jít film v období Vánoc v televizi, vždycky se těším na fantastické hlášky lucifera, generála armády, všech čertů a Máchalové, protože ty jsou opravdu jedinečné.Nemůžu si pomoct, ale nikdy jsem nedokázal pochopit, jak dokonale je provedeno peklo a všechny efekty v něm.Ve filmu hraje také mnoho známých herců, což filmu dodává na kvalitě.Je to prostě perfektní film a přitom příběh a děj je tak prostý.Zkrátka S čerty nejsou žerty... ()

brzozin

Nevím, jestli existuje nějaké filmové nebe, nebo peklo. nicméně jestli ano, pak tam tahle pohádka patří. Přitom upřímně řečeno, Popelka s Libuškou se mi jako čistá pohádka líbí víc. Nicméně pokud bych si měl vybrat, na kterou se podívám raději, pak je to tato. Možná proto, že to není až taková pohádka. Tohle je opravdu rodinný film. Uznejte, kolikrát se stane, že by hlášky, který se smějí malé děti, mezi sebou u piva prohazovali i ostřílení dospěláci. ()

eFOXsize

Jedna z mých nejoblíbenejších pohádek jak z dětství, tak z dospělosti. Skvělé obsazení. Efekty. Dialogy. Nápad. Humor. To, že peklo je tu hloupější, odlehčuje to tu děsivost, když jsou vlastně pointou filmu. Navíc je hloupější tak, aby dodávalo dynamiku a humor snímku. Je tam určitá myšlenka pro děti, ohledně lakomství. To je přínos. Vývoj postav je další přínos. Charakterově vyvážené. Rozhodně 5* ()

Zemřel herec Karel Heřmánek

Zemřel herec Karel Heřmánek

25.08.2024

Ve věku šestasedmdesáti let v sobotu 24. srpna tragicky zemřel oblíbený český herec Karel Heřmánek. Následujícího rána o tom informovala jeho rodina prostřednictvím facebookového profilu Divadla Bez… (více)

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček