Svérázný všeuměl Joska Platejz žije sám v nádherné krkonošské chalupě. Přestože neustále tvrdí, že nikdy nikoho nepotřeboval, nepotřebuje, potřebovat nebude a nejlepší je být sám, snaží se sám nebýt. Proto vyvařuje partě dřevařů, přátelí se s hajným Fandou a učitelem Kroupou a touží po návštěvě svých dětí, které žijí s rodinami v Praze a nikdy za ním nejezdí. Když je sám navštíví, zcela zjevně mají zájem pouze o jeho peníze a chalupu. Zeť Lojza s kumpánem ho dokonce přepadnou a chtějí ho okrást. Naštěstí se včas objeví mladý dřevař Jarda, který útočníky přemůže. Příliš šťastně nedopadne ani setkání s pohlednou padesátnicí Helenou, do níž se Joska bláznivě zamiluje. Netuší, že je to protřelá podvodnice, která ho chce připravit o peníze. Naštěstí jeho smutek nikdy netrvá dlouho, protože má nejen šťastnou povahu, ale také schopnost vzdorovat ranám osudu. (TV Nova)

hippyman

úsměvy a cukroví se lepí na pa(n)ty, kafe voní po celém obýváku a malé překvapení v podobě velkých herců se line z obrazovky... dobrý scénář a poetické nevšedno se snoubily se stejně tak nevšední povánoční harmonií a dodaly tak ospalému odpoledni příjemnou horskou příchuť. a odteďka prozkoumávám vrzající schody. 70% ()

joker.george

Klidný a pohodový film, čemuž pomáhá i krásná krajina Krkonoš. U snímku si odpočinete, ale stejně budete rádi, že jste ho viděli. Plejáda českých hereckých hvězd potěší, stejně jako jejich výkony. Humor filmu nechybí, určitě se zasmějete, ale čekal jsem ho více vzhledem k názvu filmu. Ve scénáři se nezapomělo ani na dramatičtější a vážnější okamžiky, které se taktéž povedli a možná jich je dokonce více, než těch humorných. ()

HonzaBez

"Člověku je prostě hloupý přiznat si, že je sám, sám jako kůl plotě….“ Joska Platejz, vskutku svérázný všeuměl, dělá co může, aby se tomuto přiznání vyhnul. Chová se jako fanfarón, který se před svým zetěm chlubí, jak byl doma ve své rodině vždy pánem situace a před druhými zas dělá ramena, že mu "žádná (ženská) neutekla, všechny jsem je včas vyhnal". A taky se holedbá svým "nosem", který jej údajně (při posuzování druhých lidí) nikdy nezklame. Jak bláhové, jak naivní, jak smutné.... A ve finále děsně cynické (viz hláška Bohdalové: „Až já vylezu, budeš prdět do hlíny….“). Toho smutného bylo na mě ve scénáři asi víc, než jsem dnes dokázal ustát a možná i uvěřit (u Karla Heřmánka především), proto dávám "jen" 4 hvězdičky. I když z vizuální (viz zajímavá kamera Ivana Šlapeteho vytvářející kouzelnou zimní atmosféru) i hudební stránky (pěkný a stylový Petr Skoumal) jsem byl v jistých chvílích přesvědčen, že to bude za pět... ()

D.Moore

Krásně trpký film, ve kterém mě bavilo všechno, ale nejvíce nefalšované přátelství Vlastimila Brodského, Josefa Kemra a Petra Čepka. Stejně jako výkony Karla Heřmánka a Jiřiny Bohdalové mi ovšem v paměti utkví i parádní výstup Jana Krause. Zkrátka skvěle napsaná, zahraná i zrežírovaná věc, co chtít víc. ()

Pierre

Snímek Smích se lepí nad paty jsem již před dvěma roky viděl a pak ani neměl potřebu ho vidět znovu. Ale během těch dvou let jsem si Vlastimila Brodského velice oblíbil a když ku příležitosti sto let od jeho nárození byl volně ke zhlédnutí na ivysílání, šel jsem do toho. Taky s tím, že se mi to minule zdálo jako lepší průměr a třeba změním k názor k lepšímu. To se úplně nestalo. Brodský je tady v poloze v jaké ho mám nejradši a to dobrotivého svérázného staršího pána. Hudba Petra Skoumala s elektronickým osmdesátkovým aranžmá se tentokrát ovšem moc dobře neposlouchá a bylo mi z ni spíš smutno. To samé by se dalo říct i o režiii, která se z horského prostředí nevytáhla moc žádnou poezii, poetiku a lyriku. Celé to působí tak nějak...No, trochu ušmudlane. I scénáristicky, kdy se mi poměrně hodně líbila rodinná linka s nezdárnými Brodského potomky, kdy Karel Heřmánek byl v záporné roli exceletní. Závěrečná půlhodina se zamilovaním do neznamé ženy středního věku, ze které se nakonec vyklube podvodnice taky není špatná, nejvíce vynikne skvělá scénu s STbáky a prostor pro Jiřínu Bohdalovou v zajímavé roli, kde se vymanila z televizních estrách. Zbytek filmu mě tolik neoslovit, byť je docela z milý a   z herců si zaslouží ještě alespoň malinkou zmínku Petr Čepek. Svůj názor ponechávám na lepším průměru a hodnocení na lepších třech hvězdách. ()

• Film měl být původně o dědovi, který pro svou rodinu postaví protiatomový kryt. Jenže mu to moc nejde a vše mu ještě rozmlouvá vnuk. (SONY_)
  • Hynek Bočan nenamítal nic proti případné improvizaci: „Před realizací filmu jsme si řekli, že jakákoliv improvizace v duchu zaměření scénáře je vítána, že my za kamerou jsme připraveni psychicky i fyzicky na všechna dílčí vybočení od litery scénáře. Taky se to několikrát stalo…“, prohlásil. (Duoscop)
  • Joska (Vlastimil Brodský) na konci říká příslušníkům VB, že je dobře, že Helena (Jiřina Bohdalová) nekoupila Trabanta, kterého chtěla původně. Koupit by ho ale ani nemohla, protože auta této značky se do ČSSR přestaly dovážet v roce 1984, tedy dva roky před natočením filmu. (cundak)