Mravy tak špatné, že je nutné o nich vydat svědectví! Málokdo nezná nejslavnější román v dopisech, který v roce 1782 vydal Choderlos de Laclos pod názvem "Nebezpečné známosti", aby tak odhalil mravy ne-li celé aristokracie, tedy alespoň její nejelegantnější části. Dílo tak silné a pravdivé, že se ještě v témže roce dočkalo hned několika vydání a o několik staletí později i řady filmových adaptací a nyní i prequelů. Na rozpočtu 23 miliónů eur se podílely francouzské, kanadské a britské produkční společnosti. Režisérka Josée Dayanová obsadila do hlavní role paní de Merteuil Catherine Deneuveovou. Tvůrci přenesli děj do šedesátých let minulého století a rozdělili do třech částí. Natáčelo se v Saint-Tropez, Cap d´Antibes, v Paříži, v Kanadě a bouřlivé romantické sekvence Valmonta a Marie ve Skotsku. Opět se tedy staneme svědky sázky Valmonta a paní de Merteuil, která zničí nejeden lidský osud, protože jak praví tato navenek úctyhodná dáma Valmontovi: "Jsou lidé, kteří při sobě stojí v dobrém, kdežto my při sobě stojíme ve zlém." (Česká televize)