Reklama

Reklama

Září 1971. Spojené státy prohrávají válku ve Vietnamu. Roland Bozz je odveden a nastupuje do armády. Je to však neukázněný voják, který nerespektuje žádnou autoritu. Spřátelí se s dalším rekrutem, Jimem Paxtonem, ctižádostivým spisovatelem, který si své vojenské zkušenosti zaznamenává do deníku. Na rozdíl od Bozze se Paxton přihlásil dobrovolně. Po nástupu na výcvik jim velitel roty, kapitán Saunders, vysvětlí, že každý voják, který projde výcvikem ve Fort Polk, bude následně poslán do Vietnamu a že jakékoli jejich politické názory na válku, jsou irelevantní. Bozz má dobré znalosti vojenských předpisů a najde způsob, jak by se někteří vojáci mohli dostat z armády – například vojín Cantwell, protože má děti a ke všemu také postiženou manželku nebo vojín Mitre, nastoupil do armády, aby dokázal okolí svou mužnost, ale ukáže se, že je nervově labilní. Bozzovo přirozené vedoucí schopnosti a otevřenost vůči velení mu nakonec vynesou titul velitele čety. Je zde však i vojín Wilson, rasový fanatik a rozeštvávač, který ostatní neustále ponižuje. Bozz se s ním dostane do rvačky a snadno ho porazí, čímž si však vyslouží Wilsonovu neutuchající nenávist... (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (291)

Laxik 

všechny recenze uživatele

Taková trochu slabší Četa. Ale když se povznesete nad to, že to prostě Stoneův superfilm není, můžete se užívat tu hutnou atmosféru, kde je jeden závislý na druhém a je vám jedno, že tady si ti kluci na válku jen hrají, a že nejde o reál. Colin Farrell je velmi kvalitní herec, pomalu, ale jistě se blíží k mé TOP 10 a imbecilita a byrokracie US Army tomu všemu dodává nádech autentična. Ještě musim vyzdvihnout kameru, která je uprostřed toho všeho pekla místo toho, aby se kochala vší tou nuzností někde z povzdálí. ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti, ale uvědomělý rebel Bozz letitému rčení příliš nevěří. Má vojenská zkušenost s výcvikovou buzerací mu dává nesměle za pravdu a nemohu zcela vyloučit, že jakoukoli válku bych, místo pohodičky v první linii, také raději prosouložil v hotelu, proflákal v base nebo aktivně proležel doma u televize. Mé, v podstatě pacifistické, oko zahlédlo mnoho lepších snímků o bojovém výcviku, ale asi žádný z nich nenáboroval do řídnoucích řad US Army tak málo nových zájemců o "perspektivní povolání". ()

Reklama

Beastmaster4 

všechny recenze uživatele

Takový válečný - neválečný film. Divná kamera a režie dávají filmu dokumentární nádech. Mě takové pojetí přišlo spíše na škodu. Extrémně roztřesené záběry, velmi tmavé nebo naopak přesvětlené scény. Co bych naopak vyzdvihl, je scénář a hlavně Colin Farrell, který svým výkonem kvalitu filmu o dost zvedá. ()

Ilicka 

všechny recenze uživatele

Skvělý Colin Farrel v roli drzého frajírka Bozze, který tak rád pomáhá lidem z armády, až se sám nakonec rozhodne zůstat. I ostatní herce (převážně mužské) nesmím opomenout zvláště vojína Wilsona - ten chlapměl šílenství v očích. Jinak jde o jeden z nejlepších filmů Joela Schumachera, plný emocí a s téměř dokumentárním pojetím vztahů ve výcvikovém táboře, k čemuž bohatě přispívá rozklepaná ruční kamera a neurotický střih... ()

Othello 

všechny recenze uživatele

Bravurní scénář, který lze stáhnout i z jeho válečného zasazení a pracovat s ním jako studií o tom, jak jednoduše se lze postavit autoritě, která od určité úrovně vám již nic nemůže vzít. Mobilizovaný Roland Bozz nedělá vůbec nic, co se po něm chce, pokud ano, tak jenom proto, aby dokázal nesmyslnost rozkazu v jeho doslovnosti, okázale dává najevo svoje opovržení nad celým válečným koloběhem, demoralizuje jednotku a zesměšňuje velení na počkání. Není to ale švejkovská postava nebetyčného rozkladače. Z Colina Farrella zde sálá to zhnusení a opovržení vším, co se týká armády obecně, ačkoli má naprosto ideální výbavu pro to stát se kariérním vojákem. Aplikace Tigerlandu lidem zahnízděných v nenaplňujícím zaměstnání plným kreténských doktrín by mohlo dokázat nadčasovost prakticky všech argumentů zde řečených. "Co nám můžou udělat, poslat nás do Vietnamu?" ()

Galerie (23)

Zajímavosti (7)

  • Slovo "fuck" je ve filmu vysloveno dvěstě sedmdesát šestkrát. (Bakllazaan)
  • Kniha D. Trumba vyšla i v Československu jako "Johny si vzal pušku" na konci 70. let. Byla dokonce natočena i jako TV inscenace v hlavních rolích s M. Peškem a P. Soukupem. (Robbi)
  • Pro dosažení větší autenticity se režisér Schumacher rozhodl natáčet na 16mm film místo pro Hollywood typičtějšího 35mm. Snímek díky tomu také částečně působí, jakoby byl skutečně natočen v 70. letech, do kterých je situován jeho děj. (Teabag)

Reklama

Reklama