Reklama

Reklama

Černý jestřáb sestřelen

  • USA Black Hawk Down (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

V roce 1993 zahajuje OSN v návaznosti na tamní občanskou válku vojenskou operaci v Somálsku. Místní diktátor Mohamed Farrah Aidid vyhlašuje jednotkám OSN válku a snaží se podrobit zbytek obyvatelstva tím, že blokuje dodávky potravin OSN. Plánem Spojenců je zajmout Aididovy klíčové muže Eldida a Qeybdiida při jejich schůzce v Mogadišu a tím se přiblížit jeho zadržení. Je tedy připravena mise, při které mají být tito dva muži vojáky zadrženi. Zásahu se mají účastnit jak zkušení vojáci, tak nováčci, které čeká jejich první mise. Když po zahájení začínají vrtulníky nalétávat nad cílový objekt, somálští radikálové se začnou mobilizovat a spustí kulometnou palbu. Poté, co jeden z vojínů z vrtulníku vypadne, začne krvavá přestřelka v ulicích města. Jeden z vrtulníků Black Hawk je sestřelen protipancéřovou střelou. Oba jeho piloti jsou mrtví a cílem velení OSN je svolat všechny jednotky u sestřeleného vrtulníku. Bitva v ulicích však probíhá několik hodin a vyžádá si i několik dalších obětí na straně jednotek OSN. Jeden z dalších vrtulníků CWO, pilotovaný Michaelem Durantem, je rovněž sestřelený protipancéřovou střelou. Durant je zajat místním obyvatelstvem, které jej chce využít jako rukojmí k vyjednávání... (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (1 385)

Lima 

všechny recenze uživatele

Po trochu nudném začátku přichází exhibice pana Režiséra. Krvavá, syrová, drsná řežba, natočená tak impozantně, že si člověk musí říct "...jak to sakra ten Scott dělá?". Škoda té neproměněné nominace na Oscara. Mistr Scott by si ho konečně už zasloužil. Také je nutno ocenit, že se v tomto filmu divák nedočká podobné hyperpatriotické hrůzy jako na konci "Ryana". Po formálně dokonalém, ale dějově hloupém Gladiatorovi si u mně Ridley opět spravil reputaci. ()

kleopatra 

všechny recenze uživatele

Ridley Scott, tohle jméno mě dostalo do kina druhý den po premiéře. Čekala jsem válečný film, něco jako Četa - s ideou, s posláním. Vzalo mi to iluze, že i na válce může být nějaká polehčující okolnost, všichni z toho vyjdou jako oběti, ať už to dopadne, jak chce. Myslim, že možná o to panu Scottovi šlo, aby to bylo hodně syrové, realistické a aby to neušetřilo žádného snílka. ()

Reklama

Marigold 

všechny recenze uživatele

Jako drsný akční film s válečnou tématikou... proč ne... Má to všechny atributy dobré akce – švih, napětí, dramatičnost a naturalistickou přímost. Podobnou, jaká zdobila Ryana. Narozdíl od něj však naštěstí postrádá silného agitačního ducha, byť po myšlenkové stránce je film také značně schematický a patetický. Nicméně vzhledem k úžasně absorbující atmosféře rozpáleného Mogadiša, dobrým hereckým výkonům (především Erica Bany a Ewana McGregora) se jedná o klasické "must-see" pro fanoušky filmů americké provenience. K tomu všemu nutno přidat výtečný soundtrack Hanse Zimmera, skvělou kameru a Ridleyho Scotta, který akční scény umí jako málokdo. Vytknout pak lze jen zmíněnou myšlenkovou klišovitost a občasnou zmatenost... ale jako drsný akční film s válečnou tématikou... proč ne... víc bych za tím nehledal. ()

sud 

všechny recenze uživatele

Po zklamáních ze shlédnutí několika novějších válečných fimů, jsem k tomuto filmu přistupoval vlažně a ne s velkou důvěrou. "Černý jestřáb sestřelen" je z toho pásma určitě nejlepší, i když o dokonalosti si může nechat zdát. Je plný (až přeplněný) realistických akčních scén a vybroušeného napětí, které neutuchá a spíše nabírá na intenzitě. Za tou akční slupkou se objevuje i trochu té psychologie, která mi ve většině těch novějších válečných filmů chybí. Mladí herci odvedli kvalitní herecké výkony a Ridley Scott mě přesvědčil o tom, že je pořád to, co býval - zkušený filmař, který si ví rady s každým žánrem. Ovšem, co si budem namlouvat, je to propaganda. Ale co dneska není, že? 65%. ()

Madison 

všechny recenze uživatele

Ak Poma existenciálne nadchla Coppolova Apokaypsa a vietnamské peklo mu zaťažilo žalúdok, tak ja mám podobný ťaživý pocit nie z monotónnej coppolovky, ale tu z Čierneho jastraba, ktorého miera brutality, syrového prostredia a krutosti vyviera zo všadeprítomných záberov, keď sa musíme dívať na ustavičný chaos, utrpenie a beznádej. Somálske šialenstvo som prežívala príliš intenzívne, ale z toho dôvodu, že Scottova výpoveď pôsobí realisticky a ja som mala dojem, akoby som sa nachádzala uprostred nonstop výbuchov a strelieb v prostredí, kde vyznievajú autenticky. Práve preto, že sa to tam naozaj odohrávalo. Aj čo sa týka technickej stránky - ozvučenia či parádnej kamery, Scott dokazuje, že je v súčasnosti jedným z najlepších filmárov. Po tomto silnom filmovom zážitku budem každý večer ďakovať Bohu, že v porovnaní s civilistami v krajinách, kde zúria neustále boje, mám až na pár malicherností úplne dokonalý život. 90% ()

Galerie (129)

Zajímavosti (92)

  • Seržant "Hoot" Gibson (Eric Bana) má na začátku filmu při průzkumu města na očích sluneční brýle značky Oakley Juliets, které v té době ještě neexistovaly. (Guilemot)
  • Scéna, kedy dvaja ostreľovači z Delta Force požiadajú o zosadenie pri zostrelenej helikoptére sa udiala aj v skutočnosti. Ostreľovačom Randymu Shughartovi a Garymu Gordonovi udelil kongres najväčšie vojenské vyznamenanie - medailu cti (Medal of Honor). (Odpocivadlo)
  • Všechny vozy AM General HMMWV M1044 jsou osazeny kulomety Browning M2HB. (Maulincio)

Související novinky

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

Z kalifornského Los Angeles přichází smutné zprávy, ve věku jednašedesáti let totiž odešel americký herec Tom Sizemore. Zprávu o skonu médiím potvrdil hercův zástupce Charles Lago. Sizemore byl v… (více)

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

26.03.2018

Jste fanoušky děsivých příběhů, ze kterých doslova mrazí v zádech? Tak to si na konci března nenechte ujít premiéru nového seriálu The Terror, při jehož natáčení se nechal režisér Ridley Scott… (více)

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

08.07.2014

Zatímco stále čekáme, jestli se Sony povede natočit Krotitele duchů 3, produkční společnost Legendary chystá krapet nařvanější konkurenci. Ze stejného zázemí jako Muž z oceli, Pacific Rim nebo… (více)

Hra o trůny míří do Afriky

Hra o trůny míří do Afriky

29.06.2012

Loni tvůrci populárního fantasy seriálu HBO vyměnili Maltu za Chorvatsko (Dubrovník se proměnil v Královo přístaviště) a vizuál to výrazně obohatilo. Letos přidají další lokaci – putování Daenerys po… (více)

Reklama

Reklama