Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Clint Eastwood na útěku z nejstřeženějšího a nejnebezpečnějšího vězení na světě. Doživotně odsouzenému bankovnímu lupiči Franku Morrisovi (Clint Eastwood) se v minulosti podařilo uniknout z několika nápravných zařízení, a proto je přemístěn do nejobávanějšího amerického vězení, na Alcatraz. Ocitá se v nedobytné skalnaté pevnosti obklopené mořem a zjišťuje, že tentokrát to s útěkem nebude tak jednoduché. Ve věznici panuje tvrdý režim, pravidelné sčítání vězňů a nikomu se odsud zatím nepodařilo uniknout. Frank se postupně seznamuje s dalšími spoluvězni a začíná spřádat plán na útěk z vězení. K jeho plánu se připojí další tři vězni a po důkladné přípravě se vydávají na cestu za svobodou. Příběh snímku vychází ze skutečné události, ke které došlo v červnu roku 1962, kdy se třem trestancům skutečně podařilo opustit zdi obávaného Alcatrazu. Napínavý kriminální snímek bývá řazen mezi nejlepší snímky odehrávající se ve vězeňském prostředí a završuje dlouholetou spolupráci amerického režiséra Dona Siegela s hollywoodskou hvězdou Clintem Eastwoodem. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (447)

Okara 

všechny recenze uživatele

Vězeňské drama aneb předchůdce Shawshanku v něm nezanechalo pouze mnoho podobností jako úlisného ředitele, sympatického hrdinu a pečlivě střežené vězení, ale velmi silně mu svou kvalitou i konkuruje. Výborná volba Eastwooda do hlavní role opět zapříčinila paradox, neboť jsem vězňům fandil při jejich útěku. Díky povedeně zvolenému typu chronologického posunu děje v podobě oddělení jednotlivých scén západem či východem slunce a poslední půlhodince, kde se atmosféra díky drobným chybám a všudypřítomných dozorců dala krájet tedy nemohu jinak, než s příjemným pocitem z dobrého snímku udělit pět hvězd. 90% ()

heyda 

všechny recenze uživatele

Z tohoto filmu se evidentně inspiroval Frank Darabont (myška - Zelená Míle), (vozík s knihami a blízký vztah s ředitelem - Vykoupení z věznice Shawshank) a možná by se toho našlo i víc. Ale to není podstatené. Podstatné je, že film se mi líbil, Clint Eastwood byl velkým plusem a útěk se jim taky docela podařil. :-) ()

Reklama

nash. 

všechny recenze uživatele

Jedno z mála vězení, do kterého se vracím rád. Když před pár dny Mel Gibson v mexickém lochu řekl Clint Eastwood, cvaklo to a bylo jasné, po jaké placce se mi tu zanedlouho rozběhne laser. Po Shawshanku možná jeden z nejlepších filmů na téma vězení a jak z něj ven. Promyšlený plán, při kterém se pokazí co může, gradující napětí a nejednoznačný závěr vytváří dokonalou sestavu. Spíš než jako thriller bych ji označil za strhující drama, kterému dodává šmak fakt, že je natočené podle skutečné událostí, a ve kterém napětí postupně houstne tak, že by se poslední pulhodinku dalo krájet. Nejlépe nerezavějícím ledově klidným drsňákem Clintem Eastwoodem, tak jak to k mému potěšení učinil klasik Don Siegel. ()

Shadwell 

všechny recenze uživatele

Profesor Einstein tvrdil, že čas se liší místo od místa. Pokud se tedy na čas nedá spolehnout, k čemu je? K čemu jsou hodináři? Stejným konceptem se řídí tento film. Poctivě vytěsní čas a vězení profiluje jako uzavřený prostor, kde čas není. Naopak v momentě, kdy se utíká a jde o každou sekundu, čas plyne stejně ve fiktivní realitě postav i ve skutečné realitě diváka. Tomu pomáhá i chytrá distribuce informací. Kupříkladu teprve v 16. minutě se dovídáme konkrétní informaci o Clintovi, o jeho mimořádné inteligenci. ____ Útěk z Alcatrazu není jen definicí 4-hvězdičkového filmu, pokládá i jednu znepokojivou otázku: Proč jsou vězňové líčení jako klaďasové a strážci společenského systému, bachaři, jako ti špatní? Je to vážně jen žánrová pomůcka? ()

kinej 

všechny recenze uživatele

Vytknul bych jen, že se film omezuje téměř na technický popis útěku. O postavách se toho divák moc nedozví, kupodivu víc o těch vedlejších a téměř nic o hlavní, což z nich dělá neurčité a nevyzpytatelné odříkávače dialogů. Takže ve je jen to co označuje jeho název, nic víc. To důležité, o čem film hlavně je, však Don Siegel zvádnul velice dobře. Útěk samotný je natočen profesionálně, jakmile dojde na věc, těžko se od dění odtrhnete, protože čím blíže se blíží útěk, tím více atmosféra houstne. Pokud by tvůrci nedeklamovali, že se jedná o zfilmování skutečného úniku, tak bych neveřil. Přeci jen papírové hlavy s nalepenými vlasy, či kutilské sváření lžičky jsou už za hranicí uvěřitelnosti. ()

Galerie (64)

Zajímavosti (38)

  • Nebezpečný útěk dolů přes vězeňskou zeď končící skokem do vody se točil bez kaskadérů. (Kulmon)
  • Herci a štáb poznamenali, že produkcia tohto filmu bola obzvlášť drsná a nepríjemná kvôli fyzickému prostrediu a obmedzeniam natáčania. Počasie bolo často daždivé, veterné a drsné a herci a štáb museli znášať krutú zimu bez akéhokoľvek zdroja tepla. (westerns)
  • Väznica Alcatraz bola v tom čase jednou z mála väzníc v Amerike, ktorá mala teplú vodu na sprchovanie. Nebolo to súcitné rozhodnutie, ale malo za cieľ zabrániť väzňom, aby si príliš nezvykli na studenú vodu pre prípad, že by sa dostali z väzenia a pokúsili sa odplávať z ostrova. (westerns)

Související novinky

Zemřel herec Fred Ward

Zemřel herec Fred Ward

13.05.2022

Dnešní květnový pátek třináctého bohužel přináší jednu smutnou zprávu pro svět filmu, ve věku devětasedmdesáti let totiž odešel americký herec Fred Ward, známý z filmů jako Chvění, Sedm neohrožených… (více)

Režisér Padesáti odstínů se chystá na útěk

Režisér Padesáti odstínů se chystá na útěk

07.08.2018

James Foley (Padesát odstínů temnoty, Padesát odstínů svobody) se čerstvě upsal režii chystaného vězeňského thrilleru Alcatraz. Snímek je inspirovaný skutečným příběhem Franka Lee Morrise, který v… (více)

Reklama

Reklama