Reklama

Reklama

Léto 1944: Walter, mladý německý voják, bojuje již ztracenou válku a je na cestě na východní frontu, když je jeho vlak vyhozen minou do vzduchu. Naštěstí přežije a je místo toho poslán do malé jednotky v polských lesích obklopené partyzány. Protože sadistický velitel nařizuje vykonávat skutečně brutální činy, je brzy rozpolcen mezi smyslem pro povinnost, pocitem viny a svým svědomím, a neusnadňuje to nijak ani jeho láska k polské partyzánce Wandě, která s ním čeká dítě. (Viasat)

(více)

Recenze (55)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Jsem trochu v šoku. Že tomuhle říká kamarád gogo76 kvalitní válečný film mne překvapilo, ale že filmu dal za 5 * i kamarád Volodimir2, to už nechápu. Dobře, bylo to natočeno podle románu s protinacistickými myšlenkami. Jistě ne každý odvedenec byl nacista a jistě ne každému se chtělo válčit. O tom žádná. Jenže... Sice uznávám, že Němci v rámci sebereflexe natočili lecos co ukazovalo fakt šílená svinstva co páchali za války, ale zase se nám tu množí filmy o hodných sedlácích, odvedených zlou armádou, nutíc je válčit... A to mně lehce vytáčí. Je to takové to lhaní si do kapsy s odstupem času, že za válku mohlo jen pár zlých vojáků co nutili ostatní chovat se hrozně. A jakpak se to těm pár vojákům asi podařilo? No že jich pár nebylo logicky. Že jich bylo až až... že z toho vznikla síla a moc jíž se nešlo postavit. A jak pak tu moc získali? No ano třeba od těch sedláků... Film se navíc odehrává v roce 1944 a to už i nejednomu náckovi začalo pomalu docházet, že je to s budoucností Třítí říše dost nejisté... Takže tahle ideová linka mi fakt neseděla i když chápu pocity hlavního hrdiny, že se v nové uniformě odsuzujíc krajany plnící povinnost stejně jako on mu nebylo dvakrát nejlépe. A tak je lepší zaměřit pozornost na Rusáky a jejich zločiny... Tahle taktika funguje i dnes a to fakt nejsem rusofil. Vrcholem debily pardon že to píšu natvrdo byla milostná linka... Nadržená partyzánka nechá bombu ve vlaku, který má o kus podminované koleje... Přitom riskuje chycení a zastřelení... Nechápu. Pak zahoří láskou k wermachťákovi a tak proniká na německé kontrolní stanoviště aby jej tam svedla, odvedla o kus dál do obilí na ten sex. On v klidu odejde, pozici nechá nehlídanou, nikdo jej nehledá a po sexíku a následné konverzačce (to mají ženy rády a hrdina to zřejmě veděl) se vrací na pozici. Mezitím jiná hlídka v lese plném partyzánů se svleče do naha a jde skotačit do tůně aniž by jeden hlídal... Ne - partyzáni jim neschovají hadry do ostružin a nesmějí se jak tam běhají hambatí Němčouři po lese... No prostě demence na demenci. A to bych mohl pokračovat... Samozřejmě láska pokračuje dál a chvilku jsem se musel podívat pořádně na uniformy, zda je to skutečně wermacht a ne kmen Meskaleros a zda snad já nekoukám na Vinetůa... Co oceňuji je snaha o dobové reálie a užití válečné techniky. Trochu zamrzel ten nezatemněný vlak, který si v noci svítil jak o Svatého Jána... Podrtřeno sečteno, tohle není rozhodně válečný film, není to ani moc psychologické drama, je to spíše takový dobrodružný TV snímek odehrávající se za války. Za ty kulisy a fešnou partyzánku dávám za 3 ochočené slepice, ale víc ani ň. * * * ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Iba nedávno (len včera pri komentári k filme Ržev) som sa posťažoval, že som dlho nevidel kvalitný vojnový film. Konečne som ho videl. Pre porovnanie včerajší Ržev je taký typický zástupca ruských vojnových filmov z poslednej doby. Fajn bitevné scény, príbeh nič moc a všetko zabíja ruský prehnaný heroizmus. Nemecký pohľad je mi 100x bližší a keďže na filme spolupracovali i Poliaci vedel som, že budem spokojný. Zdá sa, že malé seriály valcujú vojnové kinofilmy. Kto videl Bird song, Unsere mutter, unsere Vater , dá mi za pravdu. Der Uberlaufer je presne z tohto súdka. Film má o čom rozprávať, herci majú čo hrať, hudba je nádherná , emócie fungujú...u mňa veľká spokojnosť. Film uspokojí i divákov, ktorí vojnové filmy nemusia, dej totiž zobrazuje obdobie 1944 až 1959 ak sa nemýlim a pomerne veľkú časť zaberie i romantika, ktorá nielen že nevadí, ale film na kvalite dvíha o level vyššie. Zopár chýb sa nájde, ani ja som nepochopil prečo Wanda niesla bombu do vlaku, ktorý je o pár metrov podmínovaný, ale atmosféra mnohé nedostatky vykryla. Záver "prosím nechoď" je nádherný. Ja si dám reprízu určite. 90%. ()

Reklama

ceskyhonza 

všechny recenze uživatele

Tj opravdová slátanina o německém oddaném slouhovi nacistické mašinerii, který už ke konci války nemusel na frontu a švagr mu nabízí úkryt, ale on oddaně jde, aby podpořil poslední kopání dodělávající nacistické kobyly. Na frontu už nedojede, protože polští partyzáni vyhodí vlak. Zůstane u jednotky několika magorů, pod vedením sadisty. Na hlídkách spí s poskou partyzánkou, která se ho předtím ve vlaku pokoušela zabít. Na hlídce celkem nesmyslně zastřelí mladého chlapce, aby později zjistil, že to byl bratr jeho partyzánské milenky. Jeden z jednotky zběhne k Rusům a ten ho později zachrání ze zajetí a naverbuje k Rusům. S těmi postupuje do Německa až na statek švagra a sestry, kdy švagra zastřelí a sestře to zatají. Ta odvedena Rusy mizí ze scény, on se stává funkcionářem v rodící se NDR. Dalším kolaborantům ale není dost radikální, tak společně se sekretářkou utíká do britské zóny a později sní má rodinu a děti. Od té útíká, Když v tv zahlédne zpívat onu polskou partyzánku, která zřejmě žije v NSR. Splácanější scénář by nevytvořila ani Steelová, divákovi je podsouváno ono naprosto lživé, co z posledních desetiletí známe - ti Němci byli vlastně chudáci, nikdo nechtěl nacismus, ten s jeho hrůzami byl jen tak nějak bokem ... V reálu to pak ukazuje spíš na bezcharkternost Němce, který se přizpůsobí takřka jakékoliv autoritě, jedno zda nacistické, či Ruské, ochoten vždy zradit cokoliv. V praxi to pak vidíme i od soudružky Merkelové (vystudované také u Rusáků), kterou ta loajální německá banda není schopná svrhnout a zastavit likvidaci evropské kultury a civilizace prostřednictvím dovozu krvelačných hord vyznávajících ideologii v mnoha rovinách srovnatelnou právě s nacismem, když v dobách A. Hitlera nacistický režim byl spřátelený s muslimy a cvičil je v teroru, který svět sklízí do současnosti. Kdo nevěří, ať s laskavě ověří historické skutečnosti. Koukat na tento blábol je ale ztráta času. ()

Daddko odpad!

všechny recenze uživatele

Autor predlohy Siegfried Lenz bol členom NSDAP, dezertér Kriegsmarine a internovaný v US zajateckom tábore. To vyšlo najavo až v roku 2007. Ale už v roku 1951 si začal sypať popol na hlavu a napísal tento paškvil. Knihu vydali až po jeho smrti. Keby som nevedel že film je z roku 2020 zaradil by som viac ako polovicu filmu do propagandy Honekerovej DDR. V druhej časti sa zameriame na zločiny ČA strieľajúcich nemeckých vojakov a poľských partizánov, ak sa podarí aj členov NSDAP. Nechýba ani nástup STASI vyškolených sovietskymi súdruhmi z NKVD. A happy end nakoniec. Rok 1959, hospodársky zázrak BRD, nový domček, VW Chrobák pred garážou, TV , šampanské a šťastná manželka a detičky. Čo iné si môže ešte dvojnásoný prebehlík Proska želať? No predsa opustiť toto všetko a prebehnúť tretí krát, teraz k Polke Wande. Film o zrade, bezcharakternosti a ďalší make up histórie tentokrát v nemeckej réžii. ()

PROCESOR 

všechny recenze uživatele

Tak, že film trvá 3. hodiny neznamená, že to bude velkofilm. Cože vy mi nerozumíte? Tak jinak použiju třeba Blockbuster…Bože, jak tohle slovo nesnáším a všem co ho používají ,místo našeho krásného Trhák, se budu do konce života smát. Německý přeběhlík a Polská partyzánka, kurna to bude romantika, že nestačíte měnit kapesníčky! Stopáž je nevím proč vražedná, děj je celkem v poho, ale tou stopáží ztrácí. Konec je hodně utopistický. Za mě průměr. ()

Galerie (48)

Zajímavosti (5)

  • Ako jazyková trénerka pôsobila pre film Volha Aliseichyk, nemecko-rusko-bieloruská prekladateľka, známa tlmočníčka a koučka dialógov pre ruský jazyk, ktorá mala pod svojimi krídlami aj také hviezdy ako Christoph Waltz či Mark Rylance. (Arsenal83)
  • Když ruští vojáci zatknou na ulici bývalého poddůstojníka Wilhelma (Rainer Bock), tak mu během toho spadne klobouk na zem. V dalším záběru ale leží klobouk na jiném místě. (Duoscop)
  • Film se natáčel v Polsku a Německu od 5. června 2019 do 31. srpna 2019. (sator)

Reklama

Reklama