Případy neviny

• USA The Innocence Files

Organizace Innocence Project odhaluje přehmaty a podvody u spousty justičních omylů a poukazuje na nespravedlnost a křivdy na obětech i obžalovaných. (Netflix)

zahadum

V USA sa modlite aby sa vám nestali dve veci...byť chorý a byť odsúdený..navyše ak nemáte peniaze, ste stratený ! Dokonalosť sama táto séria a zároveň po pozretí vás napadne....bože však toto je možno len špička ľadovca :((( veru...toto je tak 1 % z toho čo nevieme...nevideli sme a čo možno ostane navždy zamlčané. Koľko nevinných popravili ? koľko nevinných je na doživotie vo väzení ? vidieť aký je brutálny systém tzv " spravodlivosti " človek ak trafí fašistického hajzľa prokurátora tak skončil....a vidíme aj rasizmus ktorý tam nikdy nevymrel a ktorý USA nezabudne vykrikovať celému svetu....nespravodlivosť a pošľiapavanie zákl. ľudských práv je tam na dennom režime.Hnus, odpor a bezmocnosť som cítil keď som skončil poslednú časť zo série ktorá opisuje prípady kedy fašistický a stredoveký " justičný " systém ničí ľudského ducha. ()

Modeman123

Každý právní systém má své mouchy. Ten americký má přímo masařky a tento dokument poukazuje na to (alespoň v rámci toho malého manévrovacího prostoru, který má k dispozici) proč. Spravedlnost je slepá, ale nejsem si jistý, zda to jednotlivcům po dvaceti letech v teplácích, je ideální tvrdit. Dokument, ač byl scénář velice dobře vystavěný, to mohl dotáhnout ještě daleko déle. Předkládá totiž témata a příběhy, které sice máme rádi, ale rozhodně existují i lepší varianty, na něž se můžeme podívat. ()

Maura

Séria učebnicových príkladov sociálneho determinizmu. Bohatá na históriu súdneho systému v Amerike, ktorý vo svojom zlatom veku priniesol množstvo inovatívnych metód, ktoré dnes možno označiť za kontroverzné a pavedecké. Pocit, keď nespravodlivo odsúdeného pustia z basy po 30 rokoch, je asi neopísateľný. Tento dokument ho zachytáva pomerne presne. Stačí nasnímať tvár bývalého väzňa, ktorému sa v prvých hodinách na "slobode" podlamujú kolená a stráca orientáciu. Týmto ľuďom by mal platiť štát doživotnú rentu. Bohužiaľ, mnohí z nich si život dlho neužijú. Je to desivá, smutná a dôležitá správa o svete, ktorý sa "poslušných občanov" netýka. A je šokujúce, aký častý je v prípade nespravodlivo odsúdených prvok náhody. ()

Verky

Dobre natočený, pútavý dokument o nespravodlivých odsúdeniach v Amerike. Tie praktiky policajtov, ich laxnosť pri vyšetrovaní, snaha o rýchle uzavretia prípadov za cenu toho, že pošlú na smrť alebo na doživotie niekoho nevinného. Človek sa až chytá za hlavu, aké banálne chyby sa stali, ako ľahostajne pristupovali k dôkazom alebo očitým svedkom alebo počúvali takzvaných odborníkov, ktorí vyslovene neboli odborníkmi lebo si prispôsobovali dôkazy k jednotlivým podozrivým a nehľadali iné metódy ani na sekundu o sebe nepochybovali. Milujem takéto dokumenty, vedia mi otvoriť oči, vidieť aké nedokonalé sú systémy v súdnictve USA(neviem ako u nás samozrejme) a ako ľahko človek nevinný môže sedieť desaťročia vo väzení a nemá ako dokázať nevinu. 5* ()

kyrysar

Je drsný a děsivý co se všechno může stát. Jedeš se projet s přítelkyní autem a vrátíš se domů za 28 let. Máma tě pošle jako 18 letého nakoupit a strávíš ve vězení 3 desetiletí, kdy nemůžeš ani na její pohřeb. Popereš se s přítelkyní, u toho jí kousneš a za 32 let ti v cele řeknou, že můžeš jít domů. A ty jen čekáš, kdy tě zastřelí, protože tě vedou za červenou čáru, kam nesmíš......a tak dále..... ()