Reklama

Reklama

Newyorští detektivové na stopě zabijáka. Kriminální snímek Madigan (1968) vznikl v době, kdy hollywoodský studiový systém vyčerpal své možnosti a stará garda tvůrců i hereckých představitelů pomalu uvolňovala místo nastupující generaci. Veteráni jako režisér Donald Siegel a herci Richard Widmark a Henry Fonda se snažili přizpůsobit nové době a je to svým způsobem vidět i na Madiganovi. Titulní hrdina se svým kolegou nezvládnou zatčení nebezpečného zabijáka a pak stráví celý víkend jeho stíháním. V paralelním příběhu sledujeme práci jejich nadřízeného, komisaře Russella, který musí lavírovat mezi požadavky běžné policejní práce a nejrůznějšími politickými tlaky. Nezanedbatelnou úlohu hraje i rodinné zázemí obou hlavních hrdinů. Režisér Siegel se snažil ozvláštnit rutinní povahu policejního pátrání pří zachování potřebné míry realističnosti, která tehdy přicházela do módy. Snímek svým způsobem předznamenal sérii populárních policejních filmů z počátku sedmdesátých let (Francouzská spojka, Noví centurioni apod.), jejichž realistické pojetí ovlivnilo tento žánr na celou dekádu a poznamenalo i stále populárnější televizní produkci (seriál Kojak). Ostatně i policista Madigan v podání Richarda Widmarka se dostal o pár let později na obrazovku ve stejnojmenném seriálu (1972–73), jehož šest epizod se střídalo ve vysílání s dalšími dvěma detektivkami v rámci pravidelného pořadu NBC Mystery Movie. (Česká televize)

(více)

Recenze (43)

MrCreosote 

všechny recenze uživatele

Podobně jako u Cooganova triku tu absentuje jakýkoli prvek překvapení nebo žánrového ozvláštnění. Mrtvolnost a bezkrevnost obou kriminálek podtrhuje využití typicky šedesátkových kamerových filtrů, absence explicitního násilí nebo snímání v poměrně dlouhých záběrech. Clint Eastwood s Richardem Widmarkem jsou navíc prototypy správňáckých detektivů, kteří občas procedí se znechuceným výrazem drsnou hlášku, ale spravedlnosti vždy učiní zadost. S nástupem let sedmdesátých naštěstí Siegel ožil, když divákům mimo jiné naservíroval legendárního a především nekorektního Drsného Harryho. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Film začína scénou, kedy dvaja policajti v nóbl oblekoch a klobúkoch dojdu za nejakým miestnym nebezpečným zabijakom a snažia sa ho zatknúť. Celý film je potom o tom, že dvaja policajti v nóbl oblekoch a klobúkoch sa snažia vypátrať a zatknúť tohto týpka. Končí to scénou...no, to je už asi jasné, ale dočkáme sa aj prekvapení. Siegel vykresľuje aj vzťahy na oddelení a trochu iným spôsobom, ako sme zvyknutí a k významnému slovu sa dostanú aj rodinné a milostné vzťahy. Pričom aj tie sú napísané pomerne originálnym spôsobom, i keď samozrejme dôjde aj na výčitky ohľadom nedostatočného sa venovania manželke po nociach. Madigan nie je žiadna akčná naháňačka po uliciach NY, ale skôr pomaly plynúca a používanie mozgu vyžadujúca krimi. ()

Reklama

nascendi 

všechny recenze uživatele

Tri hviezdičky iba preto, že išlo o nezaujímavý, ale pozerateľný film, ktorý predstavuje najpriemernejšiu zo všetkých priemerných amerických kriminálok daného obdobia. Nad celkovou úrovňou čnel iba výkon Henryho Fondu, ale na tom nie je nič prekvapujúce. Ani sa nečudujem, že Madigan videlo tak málo divákov. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Reziser Don Siegel /Big Steal/ natocil dost nudnu hollywoodsku kriminalku, ktorej krajule sice Henry Fonda /12 angry men/, ale je to inac dost nudna kriminalka s otrepanym scenarom, nudnou dejovou liniou a mizernymi hereckymi vykonmi. Rezia je na urovni, ale nudneho miesta je vo filme tolko, ze som obcas pri tom zaspaval. Dialogy nudne, dlhe a casto zbytocne. Ne, ne tymto by si ma Don Siegel rozhodne neziskal ako filmoveho fundu. 50 % ()

d-fens 

všechny recenze uživatele

ničím výnimočná detektívka z newyorského prostredia, snažiaca sa vykresliť viaceré stránky života detektívov a policistov, s dôrazom na ich charakter, morálku ale aj problémy súkromného života..... myslím že režisér rozpracoval až príliš veľa minipríbehov na pozadí nezaujímavého pátrania po utečencovi, ktoré pôsobili samoúčelne, mistami až ako naťahovanie času do "povinnej" 90 minútovej stopáže, ktoré film iba rozriedili a zahmlili jeho žánrové zaradenie.... záver však, vďaka svojej neštandartnosti a neštylizovanosti je hodnotný a zapamätateľný.... podľa mňa námet vhodnejší na seriálové spracovanie, nie na celovečerný film.... mimochodom, natočené v rovnakom roku ako Cooganov trik, ktorý sa mi zdal o triedu vydarenejší a viac svedčiaci štýlu režiséra ()

Galerie (16)

Zajímavosti (1)

  • Lloyd Haynes v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)

Reklama

Reklama