Reklama

Reklama

Brave New World

(seriál)
Trailer 2

VOD (1)

Epizody(9)

Obsahy(1)

Z dalekých krajů dorazí neznámý rebel a obyvatelé Nového Londýna začínají zpochybňovat pravidla zdánlivě utopického světa, ve kterém žijí. (Netflix)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (65)

M.i.k.e 

všechny recenze uživatele

Mám rád tyhle utopické kousky a hlavní myšlenka Brave New World není vůbec špatná,ovšem její zpracování mi přišlo povrchní a až moc podbízivé "modernímu" divákovi.Možná to tak je i v knížce (kterou neznám) a pletu se,ale něco mi říká,že kniha bude trochu někde jinde.Osobně bych si to dokázal představit explicitnější (něco jako porno s přesahem),syrovější a hlubší.Takhle je to jen celkem zajímavá sci-fi smíchaná s telenovelou a kdyby byla polovina dílů,vlastně by se nic nestalo...60% ()

ER 

všechny recenze uživatele

Cherchez la femme. V rámci seriálu si dovolím parafrází "za vším hledej sex". Nakonec jsou to primitivní pudy.které ovládají svět a to bez ohledu, zda ho chceme udělat čím dál více dokonalejším. Sociálně filosofická témata , kterými se seriál zabývá,nejsou na zpracování jednoduchá, ale nakonec se dílo daří. Zajímavým plusem je finální odhalení Matrixu se schopností začít"nový život". Seriál sice nebude patřit mezi skvosty žánru, ale své místo si najde a za odvahu něco takového natočit dávám hvězdičku navíc. ()

Reklama

VanTom 

všechny recenze uživatele

Blištivá utopie, na povrchu s pilulkami „štěstí“, propojeností všech a otevřeným skupinovým sexem, ukrývá vespod prohnilé jádro: ztrátu soukromí, přísně předurčený třídní systém, potlačované emoce. Právě přes poslední zmíněné se k hlavním postavám, ignorantským či vykolejeným, v úvodních dílech tížeji dostávalo, probouzené zjitřené city neovládaly a nechaly se jimi nepříjemně vláčet. Jejich ryzost však posléze o to víc zasáhla (což se samozřejmě zase obrátilo proti nim samým). Vzpoura na sebe nenechala dlouho čekat a je škoda, že se o jejím pokračování ve světě mimo supermoderní velkoměsto už víc nedozvíme, AUDIOvizuálně šlo často o progresivní, opojující jízdu. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Zajímavá adaptace. Pojetí v podstatě kastruje předlohu, vytahuje z ní naprosté základní myšlenky a s těmi manipuluje směrem, který je pro dnešního diváka pochopitelnější a současně jednoduchý (vídá ho všude okolo). Na jednu stranu mě tento přístup mrzí, na druhou stranu dává smysl a je mu opravdu všechno maximálně podrobeno. Jsem zvědavý, zda se tvůrcům způsob pojetí nerozpadne, protože už po pár dílech je vidět, že ne všechny postavy jsou připraveny na změnu příběhu a vyprávění. Vizuálně jde však o velmi příjemné překvapení, když odhlédnu od levnějších digitálních efektů tak si rozhodně troufají na zajímavé nápady (postavit Nový Londýn doslova nad starým, vyměnit indiánskou rezervaci za Savage Land, atd.). Společenská kritika a odraz dnešní reality je občas zbytečně přikrášlen, protože to prostě Huxley v roce 1932 trefil až smutně přesně. Maximálně si užívám momenty, kdy naráží nový svět na tradice starého a svatba v třetím díle je vrcholné opojení. Škoda, že na přivyknutí světa nového nebylo tolik času... právě to je jeden z problémů. Uvidíme, co John, kterého Alden Ehrenreich pojal hodně zvláštně, přiznám se, ještě si na něj zvykám. ()

k212 

všechny recenze uživatele

Jasně, mohla bych se vydat cestou hejtu a vykřičet se tu, že ten posun k AI, sdílení prožitků skrz jednotnou sociální síť a orientaci na hromadné orgie mezi Alfama a Betama je prznění předlohy (Ale kdo ji čet, že jo? A Pobožnosti souladu jsou asi co? No pravda je, že ta citoslovce heče peče se trošku vzdálila orgy-porgy v originále!). Sex je v televizní adaptaci Konce civilizace zobrazován vysoce stylizovaně, pozérsky prázdně a obratně asexuálně. Největším rajcem tak zůstává ho vlastně nemít a projít si fází námluv a očekávání, teda vedle absťáku po somě (cítit se špatně, mít autentický, třeba i negativní, prožitek, to prostě nechceš!). Nový Londýn má otrocký společenský řád, kde všichni patří všem, každý má svou jasně vymezenou kastu a příslušnou sociální roli, jejíž stín není radno překročit. Individualita neexistuje, soukromí také ne, žádoucí jsou pouze pozitivní emoce, nejlépe štěstí, ostatní emoce jsou regulovány somou. Na první pohled dokonalý systém, kde neexistuje násilí, závist, tajnosti, žárlivost, vášeň... A pak se tu zjeví "divoch" John a nastartuje velmi snadno a lehkovážně revoluci. Líbí se mi dynamika vztahů ústřední trojice, kde středobodem je mimózní Alfa+ Bernard, kterého sice emoce fascinují a vnímá se mimo hlavní proud, ale nedokáže překročit hranici k tomu je okusit a prožít, pak je tu rebelující Beta+ Lenina, která záměrně překračuje pravidla, s city experimentuje a odžívá si je, a nakonec nezodpovědný, impulsivní, sebestředný a citově masochistický John! Za mě je tohle dost vybočující sci-fi, které mi osobně hodně sedlo, neb část myšlenek z předlohy je zachována a reálie jsou umně posunuté k současnému divákovi. Ale je třeba si říci, že toto série se knižní předlohou jen inspiruje a většina charakterů i děje je velmi odlišná. PS: Britská ironie naštěstí neabsentuje, u soundtracku jsem se taky zasmála, Love Will Come od Maps lze přejmenovat na Sex Will Come, Happiness od Goldfrapp je samozřejmě zdatná hymna! Audiovizuálně je BNW vcelku návykové! ()

Galerie (28)

Související novinky

Leonardo DiCaprio a utopický ostrov

Leonardo DiCaprio a utopický ostrov

01.08.2020

Herec a producent Leonardo DiCaprio připravuje nový seriál Ostrov, jenž bude vycházet ze stejnojmenné knižní předlohy od Aldouse Huxleyho z roku 1962. Děj knihy vypráví o cynickém novináři, který… (více)

Reklama

Reklama